انواع براکت ارتودنسی
ژوئن 30, 2019
آشنایی با اختلالات بایت (مال اکلوژن)
جولای 20, 2019

امروزه در خیابان و در دور اطراف خود شاهد تعداد بیشتری از بزرگسالان هستیم که از براکت ارتودنسی استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که ارتودنسی در بزرگسالان هم طرفداران زیادی پیدا کرده است. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از یک سوم از مردم دنیا به دلایل مختلفی تمایل دارند که از ارتودنسی استفاده کنند بیش از دو سوم افراد استفاده کننده از ارتودنسی دلایل زیبایی را ترجیح می‌دهند. این نشان می‌دهد که درمان ارتودنسی و منظم کردن دندان‌ها هم برای بزرگسالان و هم برای نوجوانان یک اولویت محسوب می‌شود.

اما اگر شما به عنوان یک بزرگسال قصد استفاده از این روش درمانی را دارید، در این مطلب با ما همراه باشید تا با بررسی کاملی نسبت به درمان ارتودنسی در بزرگسالان داشته باشیم.

چرا درمان ارتودنسی در بزرگسالان برای برخی افراد لازم است؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است افراد بالغ را به سمت استفاده از درمان ارتودنسی ببرد که این دلایل هم به سلامتی فرد و هم به زیبایی او ارتباط دارند. ژنتیک یکی از اصلی‌ترین علل مشکلات ارتودنسی رایج مانند مشکلات آندربایت یا حتی نامنظم بودن دندان‌هاست. عادات نامناسب طولانی‌مدت در دوران کودکی، مانند مکیدن بیش از حد انگشت دست می‌تواند دندان‌های جلو را نامنظم کند و حالت نامناسبی به آنها بدهد.

طبیعی است زمانی که موقعیت دندان‌های ما عوض می‌شود یا به هر دلیلی یک یا چند تا از دندانهای خود را از دست می‌دهند یا به شکل‌های مختلف دچار مشکلات دندانپزشکی می‌شویم، راهکارهای درمانی مختلفی برای آن پیشنهاد می‌شود که یکی از آنها درمان ارتودنسی است. درمان ارتودنسی در کودکان راحت‌تر جواب می‌دهد اما بزرگسالان به دلیل رشد کامل استخوان فک نیاز به زمان بیشتری دارند و طول درمان آنها طولانی‌تر می‌شود.

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

درمان ارتودنسی برای چه کسانی مناسب است؟

درمان ارتودنسی یک گزینه درمانی برای اغلب بزرگسالان با وجود دندانهای آسیب دیده یا حتی وضعیت نامناسب دندان‌هاست. همین وضعیت در مورد افراد جوان و نوجوانان هم وجود دارد. به طور کلی شایع‌ترین مواردی که درمان ارتودنسی در بزرگسالان برای آن قابل استفاده است عبارتند از:

  • دندان‌های متراکم، کج و نابجا
  • اوربایت (Overbites)
  • آندربایت
  • دیپ بایت
  • عدم تقارن صورت یا فک
  • فاصله بیش از حد بین دندان‌ها
  • منظم کردن دندان‌ها قبل از قرار دادن روکش‌ها، تاج‌ها، ایمپلنت‌ها یا حتی پروتزهای دندانی

کدام یک از درمان‌های ارتودنسی برای بزرگسالان مناسب است؟

برای بعضی از بزرگسالان تصور داشتن براکت سنتی فلزی غیر قابل تحمل است. در حقیقت برخی از افراد نگران هستند که استفاده از براکت باعث تأثیر ناخواسته بر روی ظاهر آنها می‌شود و در نتیجه وضعیت شغلی و زندگی اجتماعی آنها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

با این حال با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه گزینه‌های مناسبی برای درمان ارتودنسی در بزرگسالان به وجود آمده و طیف وسیعی از گزینه‌های محتاطانه را برای آنها به همراه دارد. امروزه انواع مختلفی از براکت های ارتودنسی ساخته شده‌اند که استفاده از هر کدام از آنها با توجه به شرایط زندگی فرد انجام می‌گیرد و حتی مسائلی مانند راحت بودن فرد و شکل ظاهری او هم لحاظ می‌شود. برخی از این گزینه‌های درمانی عبارتند از:

الاینرهای شفاف یا اینویزالاین

الاینرهای شفاف مانند اینویزالاین یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای بزرگسالانی هستند که به دنبال درمان ارتودنسی هستند. این ابزارها به صورت قطعه‌های شفاف پلاستیکی سفارشی بر روی دندان قرار می‌گیرند و به تدریج باعث تغییر موقعیت آن‌ها می‌شوند. دلیل استفاده از براکت نامرئی برای این ابزارها به دلیل شفاف بودن آنهاست. در ضمن این براکت ها قابل جابجایی هستند و شما می‌توانید در طول روز بین ۲۰ تا ۲۲ ساعت آنها را درون دهان خود نگه دارید و هنگام غذا خوردن و نوشیدن و تمیز کردن آنها را بردارید.

الاینرهای شفاف در درمان ارتودنسی در بزرگسالان یک راهکار درمانی مؤثر ساده و راحت است. البته استفاده از این ابزارها به کسانی پیشنهاد می‌شود که اصول زندگی منضبط را رعایت می‌کنند و دستورالعمل‌های نحوه استفاده از این علایم را به طور دقیق رعایت می‌کنند. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که الاینرها و براکت اینویزالاین باید توسط یک متخصص ارتودنسی نصب شوند و آنها مشخص می‌کند که کدام ابزار بهترین نتیجه را به شما ارائه می‌دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ)

براکت ها

براکت ها به عنوان قدیمی‌ترین ابزار درمان ارتودنسی شناخته می‌شوند که در طول سالیان گذشته تغییرات زیادی داشتند. این ابزارها در ابتدا به راکت‌های فلزی بودند که در حال حاضر هم استفاده از آنها وجود دارد. به مرور زمان براکت های سرامیکی رنگی و حتی براکت های شفاف هم ساخته شده‌اند و به همین دلیل محبوبیت آن‌ها در درمان ارتودنسی در بزرگسالان بیش از پیش افزایش یافت.

در چند سال اخیر شرایطی به وجود آمده که سیم نگهدارنده این براکت ها هم کاملاً شفاف شده و تا حدود زیادی تأثیر آنها بر روی ظاهر فرد به حداقل رسیده است. براکت های سرامیکی به دلیل رنگ و بافت خاص خود طرفدار زیادی در این زمینه دارند.

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

براکت های لینگوال (پشت دندانی)

براکت لینگوال عملکردی همانند براکت های سنتی دارد با این تفاوت که این براکت ها در پشت دندان قرار می‌گیرند. در حقیقت این براکت ها را می‌توان تنها گزینهٔ واقعاً نامرئی معرفی کرد که دیده شدن آنها بسیار محدود بوده و تنها زمانی که در فرد دهان خود را به طور کامل باز کند دیده می‌شوند. معمولاً براکتهای لینگوال گران‌تر هستند و طول درمان آنها نسبت به براکت های سنتی و معمولی بیشتر است.

اما در هر صورت می‌توانند گزینه‌ای فوق العاده برای درمان ارتودنسی در بزرگسالان باشند. اگر شما به دنبال یک گزینه درمان محرمانه هستید و نمی‌خواهید کسی از درمان ارتودنسی شما مطلع شود براکت‌های لینگوال بهترین انتخاب ممکن هستند.

هنگام استفاده از براکت ارتودنسی می‌توانیم چه انتظاری داشته باشیم؟

قبل از درمان ارتودنسی و استفاده از براکت شما باید با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. ارتودنتیست دندان‌های شما را ارزیابی می‌کند و عکس‌ها و تصویرهای مربوط را از آن می‌گیرد. در نهایت این متخصصین به شما توصیه می‌کند که کدام یک از گزینه‌های درمانی در دسترس شما قرار دارد و کدام یک از آنها بهترین گزینه ممکن است. حتی اگر شرایط درمانی شما پیچیده باشد ممکن است ارتودنتیست شما را به یک متخصص دیگر هم ارجاع دهد تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.

هنگامی که شما تصمیم به انجام عمل ارتودنسی می‌گیرید ممکن است ارتودنتیست از شما بخواهد که تصویر کامل و اسکن دندان‌های خود را بگیرید تا از لوازم و تجهیزات سفارشی برای شما استفاده کند. در ملاقات‌های بعدی شما با انواع لوازم مناسب برای ارتودنسی در بزرگسالان آشنا می‌شوید و دستورالعمل‌های مناسب مراقبت از آنها را یاد می‌گیرید. در نهایت ارتودنتیست به شما خواهد گفت که کدام یک از این گزینه‌ها انتخاب بهتری است. حتی متخصص به شما خواهد گفت که باید به سراغ کدام یک از خوراکی‌ها بروید و کدام یک از خوراکی‌ها می‌تواند از سلامت دندان‌ها و کیفیت ارتودنسی را تحت تأثیر قرار دهد.

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

آیا عوارضی برای ارتودنسی در بزرگسالان وجود دارد؟

با پیشرفت‌های اخیر در گزینه‌های درمان ارتودنسی، داشتن براکت به عنوان یک بزرگسال ایمن‌تر و راحت‌تر از همیشه است. مانند هر روش پزشکی دیگری مداخله فیزیکی در قسمتی از بدن ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد و به همین دلیل به شما توصیه می‌شود که تمامی مراحل و مراقبت از دندانها را تحت نظارت یک متخصص ارتودنسی انجام دهید تا خطرات احتمالی آن را به حداقل برسانید.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی درمان ارتودنسی در بزرگسالان شامل درد دندان‌ها و ناراحتی‌های خفیف، زخم شدن بخش داخلی گونه و زبان، عفونت لثه، خراب شدن مینای دندان و آسیب به عصب دندان و کوتاه شدن ریشه دندان‌هاست. وجود این عوارض بسیار کم است و تنها به عنوان علائم هشدار دهنده به شما گفته می‌شوند. بنابراین شما اگر به درستی و مطابق با اصول برنامه ریزی شده توسط متخصص ارتودنسی حرکت کنید و کاملاً در اختیار متخصص باشید احتمال بروز این عوارض جانبی به حداقل می‌رسد و شما از لحاظ سلامت مشکل خاصی نخواهید داشت.

چگونه تصمیم بگیریم؟

بطور کلی درمان ارتودنسی یک سرمایه‌گذاری بسیار مثبت در سلامت و شادی آینده شماست و مطمئن باشید که یک لبخند جذاب و به یادماندنی برای شما به ارمغان می‌آورد. هنگامی که گزینه‌های درمانی مختلف برای شما در نظر گرفته می‌شود این وضعیت جسمی و سلامت دندان‌های شما که بهترین گزینه درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهد. اگر شما مطمئن نیستید که کجا می‌توانید یک ارتودنتیست حرفه‌ای پیدا کنید راهکارهای مختلفی وجود دارد که بهترین آنها مشاوره با افراد سابقه دار در این زمینه است.

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

5 سوال مهم در مورد درمان ارتودنسی بزرگسالان

با وجود اینکه براکت های ارتودنسی و ریتینر ها یا همان نگهدارنده ها غالباً برای نوجوانان و جوانان استفاده می شوند، اما این به معنی محدود بودن درمان ارتودنسی بزرگسالان نیست و آنها هم می توانند از مزایای این شیوه درمانی استفاده کنند. در حالی که نگرانی های زیادی در مورد نصب براکت ارتودنسی برای بزرگسالان وجود دارد، اما ارتودنتیست ها معتقدند که فواید زیادی در این شیوه دندانپزشکی وجود دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درباره دکتر سید امیر رضا فتاحی میبدی

 همانطور که نوجوانان و جوانان برای اصلاح لبخند خود به سراغ براکت ارتودنسی می روند، درمان ارتودنسی بزرگسالان هم به همین دلیل است. اما طبیعی است که در مورد موثر بودن این شیوه یا در شرایط استفاده آن سوالاتی وجود داشته باشد که در این جا به عنوان یک گروه تخصصی به آنها پاسخ خواهیم داد.

 کوتاهترین دوره زمانی درمان ارتودنسی بزرگسالان چقدر است؟

 شیوه های درمانی که بزرگسالان ترجیح می دهند معمولا مواردی هستند که در سریعترین زمان ممکن انجام شود. اکثر بزرگسالان مشغله روزانه زیادی دارند و برخی از افراد حرفه‌ای مجبور هستند که در عموم حضور داشته باشند یا با افراد دیگر صحبت کنند. بنابراین، بزرگسالان می خواهند به جای انتظار یک سال یا یک سال و نیم، دندان های خود را در طی چند ماه صاف کنند و لبخند زیبا داشته باشند.

 بزرگسالان اغلب گزینه‌هایی را انتخاب می‌کنند که در شش ماه انجام شود. البته این افراد اول باید بررسی کنند که آیا برای این شیوه درمانی مناسب هستند یا خیر. ارتودنتیست ها با بیماران در این رابطه صحبت می کنند و دندان‌ها و لثه های آنها را ارزیابی می کنند تا مشخص شود که درمان ارتودنسی شش ماهه برای آنها مناسب است یا خیر. اگر نتایج مناسب باشد، براکت ارتودنسی ۶ ماهه برای آنها طراحی می شود. این شیوه های درمانی عمدتاً مربوط به زیبایی هستند و برای بیمارانی مفید هستند که نیاز به خدمات ارتودنسی وسیع ندارند.

 استفاده از درمان ارتودنسی بزرگسالان نیاز به دندان‌های سالم دارد و به همین دلیل سلامت لثه‌ها و دندان‌های آنها قبل از شروع درمان ارتودنسی به طور کامل بررسی می شود. درمان کانال ریشه دندان، تمیز کردن حرفه‌ای دندانها و لثه و درمان بیماری لثه به عنوان پیش درآمد درمان ارتودنسی بزرگسالان شناخته می‌شود.

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

فواید براکت ارتودنسی در بزرگسالان

در اغلب موارد براکت های فلزی سنتی برای درمان ارتودنسی بزرگسالان انتخاب می‌شوند، اما گزینه های درمانی دیگری هم برای صاف کردن دندانهای آنها وجود دارد. بسته به وضعیت مالی و همچنین کج بودن دندان های شما، ممکن است دندانپزشک استفاده از الاینرها را پیشنهاد دهد. اما در برخی موارد استفاده از براکت لینگوال هم مناسب است که در پشت دندان ها قرار می گیرد. این براکتها از جنس پرسلان هستند و به دلیل ظاهر یکنواخت آنها چندان تاثیری روی ظاهر بزرگسالان ندارند.

 اجرای درمان ارتودنسی بزرگسالان در وهله اول آنها را به دندان های صاف و مناسب می رساند. افزایش سن به مرور زمان باعث تغییر وضعیت فک و دهان می شود و با توجه به اینکه استخوان های فک چگالی خود را از دست می‌دهند، ممکن است باعث تغییر وضعیت دندان‌ها شود. متراکم شدن دندان ها یا باز شدن فضای بین آنها در هنگام بلع یا جویدن غذا باعث ایجاد احساس درد و ناراحتی می شود. ضمن این که تجمع دندان ها تمیز کردن آنها را دشوار می کند و این احتمال پوسیدگی دندان ها را بالا میبرد.

 براکت های ارتودنسی دندان بزرگسالان را صاف کرده و لبخند آنها را زیبا میکند. همچنین سلامت دهان افراد بزرگسال بهبود می یابد که روی سلامت کلی بدن آنها تاثیر گذار است. افزایش اعتماد به نفس یکی دیگر از مزایای درمان ارتودنسی بزرگسالان است. تحقیقات نشان داده که افراد دارای دندان های مرتب، موفق تر دیده می شوند و دندان های صاف با جذابیت و سلامتی همراه است. بنابراین طبیعی است که براکت ارتودنسی اشکالات لبخند بزرگسالان را از بین می برد و احساس خوبی به آنها می‌دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت اینویزالاین یا براکت شفاف

 عوارض جانبی درمان ارتودنسی بزرگسالان چیست؟

اگر شما به عنوان یک بزرگسال به فکر استفاده از براکت ارتودنسی هستید، مطمئناً برای آن عوارض جانبی هم وجود دارد. درد دندان و لثه شایع است، بخصوص قبل از عادت کردن شما به این ابزار ها. عواملی مانند مدت زمان استفاده از براکت ارتودنسی، شکل ریشه دندان، عادت های بهداشتی و سلامتی و همچنین شرایط ژنتیکی مواردی هستند که به عنوان عوارض جانبی درمان ارتودنسی بزرگسالان شناخته می‌شوند و ارتودنتیست در مورد آنها به شما توضیح می دهد.

 البته راه کارهای مختلفی برای جلوگیری از این عوارض جانبی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از موم ارتودنسی است. این شیوه ها در به حداقل رساندن درد و ناراحتی دندان ها و لثه ها کارآمد هستند و به شما کمک می کند تا به آنها عادت کرده و تحمل درد برای بزرگسالان راحت باشد.

هزینه براکت ارتودنسی چقدر است؟

براکت ها ابزارهای خوبی برای بزرگسالان محسوب می شوند، زیرا به طور مستقیم در درمان بیماری تاثیر گذار هستند. البته برای این ابزارها شرایط خاصی وجود دارد که به فاکتورهای جانبی بستگی دارد. اگر به دلایل دیگری به جز مسائل زیبایی شناختی، مانند پایین آمدن احتمال پوسیدگی دندان ها یا بهبود شیوه صحبت کردن یا غذا خوردن به درمان ارتودنسی نیاز دارید، به احتمال زیاد شرکت‌های بیمه‌ای بخشی از هزینه درمان ارتودنسی بزرگسالان را پوشش می‌دهند.

 هزینه درمان ارتودنسی بسته به نوع براکت مورد نیاز متفاوت است. معمولاً براکت های لینگوال نسبت به براکت های معمولی گرانتر هستند. ارتودنتیست ها گزینه‌های مختلفی را ارائه می‌دهند که مناسب ترین آنها با توجه به وضعیت بودجه و نیاز دهان و دندان شما انتخاب شود. بسته به نوع براکت ارتودنسی، معمولاً هزینه درمان متغیر  است. در بیشتر موارد طول درمان ارتودنسی بزرگسالان یک سال و نیم است، اما ارتودنتیست ها توصیه می‌کنند که حداکثر سه سال از آنها استفاده کنید. در این صورت شما می توانید از گزینه های اقساطی استفاده کنید و هزینه درمانی خود را در چند مرحله بپردازد.

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

چه زمانی برای درمان ارتودنسی خیلی دیر شده است؟

 ارتودنتیست ها معتقدند که زمان خاصی به عنوان انتهای زمان مناسب برای درمان ارتودنسی بزرگسالان وجود ندارد. این در حالی است که این شیوه درمانی در سنین پایین و مناسب بودن وضعیت لثه ها بهترین انتخاب ممکن است. همچنین بزرگسالان می توانند نوارهای الاستیک براکت ارتودنسی را به دلخواه و سلیقه خود انتخاب کنند و تغییرات لازم را انجام دهند. در ضمن برای بزرگسالان امکان استفاده از الاینرها هم وجود دارد که گزینه های ساده تر و ارزان تری هستند.

براکت اینویزیلاین از دیگر انتخاب های مناسب برای درمان ارتودنسی بزرگسالان است که شفاف هستند و فرد می تواند برای صرف غذا و نظافت دندان ها در طول روز آنها را دو ساعت از دهان خارج کند. در حقیقت مهم نیست که بزرگسالان در چه سنی باشند و چه گزینه ای را انتخاب کنند، بلکه باید اصول اولیه بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را رعایت کنند و دائما تحت نظر ارتودنتیست باشند تا میزان پیشرفت آنها بررسی شود.

درمان ارتودنسی بزرگسالان موضوع متفاوتی نسبت به جوانان و نوجوانان نیست. در واقع علیرغم نگرانی هایی که نسبت به این شیوه درمانی وجود دارد، هنوز هم می تواند نقش مهمی در نظم دندان افراد بزرگسال داشته باشد و زیبایی لبخند آنها را برگرداند.

در اینجا تلاش کردیم به پرتکرارترین سوالات درمان ارتودنسی بزرگسالان پاسخ دهیم، اما اگر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید یا با ما در تماس باشید.

در این مطلب تلاش کردیم که کلیه موارد مربوط به درمان ارتودنسی در بزرگسالان را ذکر کنیم تا شما ابهام خاصی در این زمینه نداشته باشید. اما سؤالات احتمالی خود را می‌توانید در بخش نظرات همین مطلب بنویسید یا به طور مستقیم با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *