عوارض دستکاری براکت ارتودنسی
آگوست 1, 2020
تجربه اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی
آگوست 16, 2020

برخی از افراد به هوای اینکه مرتب بودن دندانها بیشتر مربوط به مسائل زیبایی شناختی است توجه چندانی به این شیوه درمانی ندارد. اما براکت ارتودنسی نه تنها لبخند زیباتری به شما می دهد، بلکه باعث بهبود سلامت دهان و دندان می شود و خطرات و مشکلات دندانپزشکی را از شما دور می کند.

درمان ارتودنسی برای تغییر آرایش دندان ها در کنار یکدیگر به کار گرفته می شود و در کنار زیبایی لبخند، عملکرد دندان های شما را هم بهبود می بخشد. اگر براکت فلزی سنتی را انتخاب کنید مجبور هستید که براکت ها را روی دندان های خود تحمل کنید و یک سیم برای فشار روی آنها به کار ببرید. اما این تنها گزینه شما نیست و براکت اینویزیلاین به عنوان یک گزینه شفاف پلاستیکی به شما اجازه می‌دهد که به راحتی غذا بخورید و در هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان آنها را خارج کنید.

اما در این مطلب تصمیم داریم به شما دلایلی نشان دهیم که درمان ارتودنسی صرفاً بحث زیبایی نیست و می‌تواند سلامت دهان و دندان شما را بهبود ببخشد.

درمان ارتودنسی به تمیز تر شدن دندان ها کمک می کند

همه ما می‌دانیم که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان حداقل دو بار در روز برای بهداشت دهان و دندان مهم است. اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این مقدار نظافت برای سلامت دندان‌ها کافی است؟

حقیقت ماجرا این است که وقتی که دندان های کج و فشرده داریم که یکدیگر را می پوشانند یا دندان های شما بسیار شلوغ هستند، بیرون آوردن ذرات مواد غذایی بین دندان ها و لثه ها بسیار مشکل می شود. مسلما وقتی دندانپزشک دائماً به شما در مورد تشکیل پلاک روی قسمت های مختلف دندان ها هشدار می دهد ممکن است تنها چاره شما درمان ارتودنسی باشد.

تشکیل پلاک روی دندان ها بشدت برای پوسیدگی دندان ها خطرناک است، زیرا این کار می‌تواند به بافت دندان و بافت لثه شما آسیب برساند و در نهایت منجر به بیماری لثه شود. بوی بد دهان یکی دیگر از علائمی است که نشان دهنده عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر شما از بوی بد دهان یا خشکی دهان رنج می برید به احتمال زیاد وضعیت دندان‌های شما نامناسب است و درمان ارتودنسی می‌تواند از این مشکلات جلوگیری کند.

ارتودنسی سلامتی و زیبایی

ارتودنسی سلامتی و زیبایی

بررسی و معاینات دندانپزشکی بهتر

پر کردن دندان یا عصب کشی دندان یک عارضه بسیار جدی است. اما اگر شما بتوانید دندان های محکم و طبیعی خود را برای مدت زمان بیشتری نگه دارید می توانید روی سلامتی لبخند خود سرمایه گذاری کنید. وقتی که شما دندان‌های محکم تری داشته باشید، طبیعتا تمیز کردن آنها آسان تر خواهد بود و پوسیدگی دندان و افتادن آنها نیز کمتر می‌شود. تصور کنید که ملاقات های دندانپزشکی شما با استرس کمتری انجام شود و هیچ گونه نگرانی در مورد پوسیدگی دندانهای خود نداشته باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه برداشتن براکت ها: مراقبت های بعد از ارتودنسی

درمان ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها این فرصت را به شما می دهد که نظافت دهان و دندان را به شکل بهتر و استاندارد تری رعایت کنید و دندانپزشک هم برای معاینه دندان های شما دردسر کمتری داشته باشد.

رفع مشکلات احتمالی مربوط به دندان درد

مال اکلوژن یا اختلالات بایت به معنی وضعیت نادرست دندان و استخوان فک است که می تواند روی دندانهای شما تاثیر بگذارد و باعث ایجاد درد در فک شود. این پدیده در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن منجر به ناراحتی می‌شود. در واقع موقعیت دندان ها نسبت به یکدیگر به شکلی است که وضعیت گوارش ما را به شکل تعجب آوری تحت تاثیر قرار می دهد. اگر از هر کدام از این موارد رنج می برید بهتر است که یک ارتودنتیست مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند. درمان ارتودنسی این امکان را به شما می‌دهد که در دندان های مرتب تری داشته باشید و برای جویدن غذا یا صحبت کردن سریع مشکل خاصی نداشته باشید.

اعتماد به نفس شما را تقویت می کند

خجالت و شرمندگی ناشی از غذا خوردن یا مشکلات گفتاری هم می تواند باعث اضطراب اجتماعی شود. در بیشتر موارد شما به دلیل ترس از قضاوت دیگران در مورد حالت صورت خود سعی می کنید که در خانه بمانید و در معرض دید دیگران نباشید. اگر چه از لحاظ فنی اعتماد به نفس هیچ ارتباطی به سلامت دهان ندارد، اما وقتی که دندان‌های صاف و سالم دارید کمتر در مورد بوی بد دهان یا زرد بودن دندان ها یا حتی مشکل در صحبت کردن و جویدن غذا نگران هستید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با ابزار ارتودنسی

اگر خودتان نسبت به وضعیت دهان در هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن آگاه باشید می توانید به دگرگونی وضعیت خود کمک کنید. در واقع درمان ارتودنسی این امکان را به شما می دهد که شکل صورت را به شکل دلخواه تغییر دهید و دندان‌های نادرست یا نامرتب خود را به شکل ایده آل تنظیم کنید. مطمئناً با داشتن لبخند زیباتر و چهره جذاب تر این اعتماد به نفس را برای شما به وجود می‌آورد تا در محیط‌های عمومی راحت‌تر حضور پیدا کنید.

ارتودنسی سلامتی و زیبایی

ارتودنسی سلامتی و زیبایی

درد در مفصل فک یا همان اختلالات TMJ

اختلال مفصل فک Temporomandibular منبع مشترک درد فک است. افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند معمولا به هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن نوعی صدای کلیک در قسمت مفصل فک خود احساس می‌کنند که در بیشتر موارد با درد همراه است. خوشبختانه درمان ارتودنسی یکی از بهترین راهکارها برای درمان این مشکل است و متخصص ارتودنسی می تواند گزینه های مختلف را بررسی کند تا بهترین گزینه ممکن را برای بهبود وضعیت شما پیشنهاد دهد.

درد دهان کاهش می یابد

اگر دهان و دندان شما سالم نباشد به صورت ۲۴ ساعته این موضوع را احساس می‌کنید و اغلب با درد و ناراحتی همراه است. هنگامی که دندان های شما به شکل درستی روی همدیگر قرار نگیرند نوعی فشار اضافی به دهان وارد می کند. براکت ارتودنسی و به‌طورکلی درمان ارتودنسی می تواند این فشار را تسکین دهد و از آسیب دیدن دندان ها و لثه ها جلوگیری کنند. اگر درد دهان دارید این می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد و بهتر است که آن را نادیده نگیرید زیرا به خودی خود از بین نمیرود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  صاف کردن دندان بدون ارتودنسی !

سعی کنید که همیشه نسبت به سلامت دهان خود جدی و حساس باشید. هر انسان فقط یک مجموعه دندان دائمی دارد و در طول زندگی باید از آنها مراقبت کند. اگر ارتودنتیست برای شما استفاده از براکت ارتودنسی را توصیه کرده باید به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی بگردید و مطمئن شوید که روند درمان ارتودنسی با وضعیت فعلی شما همخوانی دارد.

چگونه بهترین متخصص ارتودنسی را پیدا کنیم؟

هنگام شروع تحقیقات برای پیدا کردن متخصص ارتودنسی و قبل از تصمیم گیری نهایی، در مورد اعتبار و تجربه آنها تحقیق کنید. از آنها بپرسید که کدام گزینه درمانی را ترجیح می دهند. اگر براکت اینویزیلاین را نسبت به براکت های فلزی سنتی ترجیح می دهید باید مطمئن شوید که ارتودنتیست در این زمینه تجربه زیادی دارد.

جوانب مثبت و منفی هر کدام از روش های درمانی را به دقت بررسی کنیم و به خاطر داشته باشید که اگر براکت ارتودنسی فلزی به شما توصیه می شود یعنی باید برخی غذاهای خاص مانند آجیل یا پاپ کورن یا حتی آدامس را کنار بگذارید. این نوع خوراکی ها در قسمت‌های مختلف براکت ارتودنسی گیر می کنند و روند درمان ارتودنسی شما را مختل می کنند. با استفاده از براکت اینویزیلاین شما هیچ محدودیتی در خوردن مواد غذایی مختلف ندارید و می توانید هنگام خوردن آن ها را خارج کنید.

توصیه نهایی ما هم این است که برای درمان ارتودنسی بیش از حد صبر نکنید. این ابزارها به شما اجازه می دهند که دندان های سالم تری داشته باشید و مطمئن باشید که احتمال تشکیل پلاک و تارتار روی دندان‌ها به حداقل می‌رسد. اگر چه ممکن است شما مجبور شوید که برای یک دوره یک یا دو ساله از براکت ارتودنسی استفاده کنید اما حداقل این شانس را دارید که از دندان های طبیعی خود استفاده کنید و از لبخند زیبای خود لذت ببرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *