براکت دیمون و ارتودنسی دیمون
آگوست 13, 2019
اپن بایت چیست؟
آگوست 31, 2019

از براکت اینویزالاین به عنوان یک گزینه محبوب و ایده آل در درمان ارتودنسی بزرگسالان یاد می‌شود. اما آیا می‌دانستید که تنها ۳۵ درصد از بزرگسالان وضعیت مناسبی در دندان‌های خود دارند؟ طبیعتاً اگر شما از جمله ۶۵% دیگر افراد جامعه باشید اطلاع از مزایا و معایب براکت های ارتودنسی به صورت مجزا برای شما جالب می‌شود. براکت اینویزالاین به دلیل طراحی خاص خود و همچنین تأثیر کمتر آن بر روی ظاهر فرد محبوبیت بالایی دارد.

 اما برای کسانی که به استفاده یا عدم استفاده از براکت اینویزالاین اصرار دارند در این مطلب به بررسی مزایا و معایب آنها خواهیم پرداخت تا ببینیم که گزینه مناسبی هست یا خیر؟!

مزایای براکت اینویزیلاین

 برای کسانی که قصد استفاده از براکت اینویزیلاین به عنوان یک گزینه شفاف را دارند ابتدا به بررسی نکات مثبت آن‌ها می‌پردازیم تا ببینیم که دلیل اصلی انتخاب این براکت ها چیست؟

 حقیقتاً نامرئی و شفاف هستند!

برای ساخت براکت اینویزیلاین از مواد پلاستیکی ترموپلاست استفاده شده است که ساختاری همانند ژلاتین پیدا کرده و بسیار شفاف است. این براکت ها که در برخی منابع تحت عنوان الاینر هم از آنها یاد می‌شود بسیار شفاف هستند و کاملاً متناسب با قالب دندان‌ها و ترتیب آنها طراحی می‌شوند. بنابراین افرادی که از این براکت ها استفاده می‌کنند می‌توانند اطمینان داشته باشد که کمتر جلب توجه می‌کنند و حتی ممکن است برخی متوجه استفاده شما از براکت نشوند. البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید که شرایط نگهداری براکت در نامرئی ماندن آنها نقش مهمی دارد.

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

می‌توانید آنها را از دهان خود خارج کنید!

 همه ما براکت های سنتی را می‌شناسیم که از روز اول تا زمانی که دوره درمان کامل شود در دهان فرد باقی می‌مانند. اما تولید براکت اینویزیلاین یک موهبت جدید برای افراد تحت درمان محسوب می‌شود. این براکت ها کاملاً متحرک هستند و امکان خارج کردن آنها از دهان وجود دارد. البته قرار گرفتن این براکت ها بر روی دندان بین ۲۰ تا ۲۲ ساعت الزامی است و شما به عنوان بیمار می‌توانید ۲ تا ۴ ساعت براکت را از دهان خود خارج کنید و خوردنی محبوب خود را میل کنید. این موضوع به رعایت بهداشت دهان و دندان شما کمک می‌کند و از تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

براکت نامرئی بسیار راحت هستند!

 براکت های فلزی نه تنها باعث حالت ناراحت‌کننده و آلرژی می‌شوند، بلکه وجود سیم و سایر متعلقات براکت آزار دهنده بوده و ممکن است قسمت‌های مختلفی از لب و لثه شما را زخم کند. ضمن اینکه ساختار فلزی آنها باعث ایجاد یک نوع مزه آهن مانند در دهان شما می‌شود که طبیعتاً ناخوشایند است. در طرف مقابل براکت اینویزیلاین بسیار راحت و دلنشین است. این براکت‌ها کاملاً متناسب با وضعیت دندان‌های شما ساخته می‌شوند و اندازه آن‌ها کوچک‌تر است. ضمن اینکه جنس پلاستیکی براکت کوچک‌ترین تاثیری بر روی لب و لثه شما ندارد و شما برای زخمی شدن یا التهاب لب و لثه خود نگرانی ندارید.

اینویزالاین ایمن‌تر هستند!

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد براکت های فلزی و براکت های سرامیکی وجود دارد این است که عدم رعایت برخی از نکات ممکن است باعث شکسته شدن سیم ارتودنسی شود. از طرف دیگر وجود این براکت ها به صورت دائمی بین ۶ ماه تا ۲ سال رعایت نظافت دهان و دندان را برای شما سخت می‌کند. هرگونه کوتاهی در این موارد می‌تواند احتمال تشکیل پلاک و تارتار بر سطح دندان‌ها را بالا ببرد که در نتیجه احتمال بیماری لثه و همچنین بیماری‌های دیگری مانند تحلیل لثه برای آن وجود دارد. اما شما با وجود براکت اینویزالاین می‌توانید نظافت دهان و دندان خود را به طور کامل و مناسب انجام دهید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه براکت اینویزیلاین و براکت لینگوال

معایب ارتودنسی نامرئی

اگرچه براکت ارتودنسی اینویزیلاین یک گزینه محبوب و دوست‌داشتنی محسوب می‌شود، اما ایراداتی هم در عملکرد آن وجود دارد که ممکن است برای شما کمی آزاردهنده باشد. از جمله ایرادات این براکت ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیاز به همکاری بیشتر شما دارد!

 همانطور که براکت اینویزالاین یک براکت راحت محسوب می‌شود، اما بسیار ظریف و حساس است و شما باید همیشه مراقبت لازم را از آن به عمل بیاورید. این براکت ها برای بازدهی مناسب نیاز است که حداقل ۲۰ تا ۲۲ ساعت بر روی دندان‌های شما باشند. بنابراین شما هیچ دلیلی! هیچ دلیلی برای خارج کردن این براکت ها ندارید و باید کاملاً مطابق با توصیه متخصص ارتودنسی عمل کنید.

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

هنگام غذا خوردن باید اینویزالاین را خارج کنید

 همانطور که در بندهای قبلی اشاره کردیم، هنگام غذا خوردن و جویدن شما نیاز دارید که اینویزالاین را از دهان خود خارج کنید. این براکت ها بسیار حساس هستند و از مواد با استحکام کمتری نسبت به براکت های سنتی ساخته شدند. بنابراین هر گونه گاز زدن یا جویدن با این براکت ها می‌تواند منجر به شکسته شدن آنها شود که طبیعتاً جایگزین کردن آن هزینه بر است.

تمیز کردن مکرر دندان‌ها

به خاطر داشته باشید که براکت اینویزالاین همانند یک پوشش یا گارد است که سطح دندان را به طور کامل می‌پوشاند. این یعنی اگر هرگونه آلودگی بر روی دندان‌ها وجود داشته باشند ممکن است محلی برای رشد باکتری‌ها و در نتیجه صدمه دیدن دندان‌های شما باشد. در این صورت شما بعد از هر بار مصرف غذا یا هر نوشیدنی غیر از آب نیاز دارید که سطح دندان‌ها را به طور کامل بشورید و سپس براکت را نصب کنید.

سرعت درمان کمتر

 زمانی که شما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید و انتخاب اصلی شما براکت اینویزالاین باشد، متخصص با توجه به وضعیت دندان‌های شما تصمیم می‌گیرد که یک براکت را به صورت سفارشی و کاملاً متناسب با وضعیت شما انتخاب کند. این موضوع باعث می‌شود که فشار وارد شده از طرف براکت به دندان‌ها چندان زیاد نباشد یا حتی در سطح براکت های فلزی یا براکت های سرامیکی نباشد. این روند درمانی برای بیمار بسیار راحت و دلنشین است و به هیچ وجه درد زیادی ایجاد نمی‌کند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که فشار وارده به دندان‌ها کمتر بوده و در نتیجه سرعت حرکت دندان‌ها نسبت به براکت های سنتی کمتر است.

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

 

راهنمای تمیز کردن براکت اینویزالاین و نحوه نگهداری از آنها

تمیز کردن براکت اینویزالاین و نحوه نگهداری آن یکی از مهمترین و اصلی‌ترین نگرانی افراد استفاده کننده از آنهاست. ساخته شدن این ابزارها از مواد پلاستیکی پلیمری و مواد ترموپلاست باعث شده که شرایط محیطی به شدت بر روی آنها تأثیر گذاشته و شفافیت براکت را از بین ببرد. از آنجایی که استفاده کنندگان از این ابزارها، شفافیت براکت و عدم تأثیر آن بر روی ظاهر فرد را به عنوان اصلی‌ترین دلیل انتخاب آنان عنوان می‌کنند، مسلماً نظافت براکت اینویزالاین برای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد.

با توجه به اهمیت تمیز کردن براکت اینویزالاین و نحوه نگهداری آن، تصمیم گرفتیم که این مطلب را به بررسی شرایط تمیز کردن آنها اختصاص دهیم و گزینه‌های مختلف را در مورد آنها بررسی کنیم.

براکت اینویزالاین به عنوان جایگزین براکتهای سنتی

 استفاده از براکت اینویزالاین چندان قدیمی نیست و در اوایل سال ۲۰۰۰ بود که به عنوان روش جدیدی برای صاف کردن دندان‌ها و مرتب کردن آنها به کار گرفته شد. عدم استفاده از قسمت‌های فلزی و همچنین سیم ارتودنسی باعث شد که این ابزارها خیلی سریع به محبوبیت بالایی برسند و به گزینه‌های مطلوب برای درمان ارتودنسی بزرگسالان تبدیل شوند. این ابزارها با توجه به وضعیت دهان و استخوان فک هر فرد، به صورت سفارشی ساخته می‌شوند و برای بالا بردن میزان راحتی آنها، در برخی از ساعات روز می‌توان آنها را برداشت.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ویروس کرونا چیست و روش پیشگیری از کرونا چگونه است؟

سیستم درمان براکت اینویزالاین شامل استفاده از چند براکت است که به مرور زمان و با توجه به تغییر وضعیت دندان‌ها، از گزینه‌های جدید استفاده می‌شود. معمولاً متخصص هر دو یا سه هفته با توجه به تغییر و اصلاح دندان‌ها، یک نمونه جدید از آنها را پیشنهاد می‌دهد که امکان حرکت دندانها را تحت فشار فراهم کند. روند استفاده از براکت اینویزالاین در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است و معمولاً نتایج آنها در ۶ تا ۱۸ ماه قابل مشاهده است. البته طبیعی است که این براکت همانند سایر ابزارهای ارتودنسی نیاز به نگهداری و تمیز کردن داشته باشد.

 

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

 

تمیز کردن براکت اینویزالاین و رعایت بهداشت دهان و دندان

 اصلی‌ترین و مهمترین نگرانی بیماران به هنگام استفاده از این براکت ها در رابطه با نحوه تمیز کردن براکت اینویزالاین و نگهداری آن است. خبر خوب این است که برخلاف براکت های فلزی سنتی، این براکت ها به آسانی نگهداری می‌شوند و روال بهداشت دهان و دندان شما بیش از حد تغییر نمی‌کند. به عنوان یک مزیت بزرگ، استفاده از این براکت ها به شما کمک می‌کند که بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل انجام دهید و در مورد زخم دهان یا احتمالاً بیماری لثه نگران نباشید.

 وقتی که هنگام تمیز کردن براکت اینویزالاین می‌توانید آن را از دهان خود خارج کنید، به راحتی امکان تمیز کردن دندان‌ها طبق روال معمول وجود دارند و حتی می‌توانید از نخ دندان هم استفاده کنید. به عنوان یک قاعده کلی، برای استفاده بهینه از این براکت های شفاف شما باید دندان‌های خود را تا حد امکان تمیز کنید و در شرایط زمانی مختلف آنها را بشویید تا از تجمع مواد روی سطح آن‌ها جلوگیری کنید. در غیر این صورت احتمال تجمع باکتری در لثه‌ها و روی براکت بالا می‌رود و احتمال تغییر رنگ آن افزایش می‌یابد.

برای تمیز کردن براکت اینویزالاین از تمیز کننده‌های مخصوص استفاده کنید

 هنگامی که متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که براکت اینویزالاین بهترین گزینه برای درمان شماست، احتمالاً دستورالعمل‌های کاملی در مورد تمیز کردن و نحوه نگهداری آنها در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی از این دستورالعمل‌ها مربوط به استفاده از تمیز کننده‌های استاندارد و مخصوص است که شامل کریستال‌های تمیز کننده بوده و پلاک سطح براکت را از بین می‌برد. اگر چه این گروه از مواد شوینده نسبت به خمیر دندان‌های معمولی گران‌تر هستند، اما برای تمیز کردن براکت اینویزالاین و نگهداری بلند مدت آنها ضروری هستند.

براکت را با مسواک بشویید و به آرامی!

اگر به دنبال یک راهکار مقرون به صرفه و ارزان قیمت برای تمیز کردن براکت اینویزالاین هستید، شاید بد نباشد که از یک مسواک جداگانه برای تمیز کردن آنها استفاده کنیم.  توصیه ما این است که از یک مسواک نرم به همراه مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنید و سطح براکت را به آرامی مسواک بزنید. فقط توجه کنید که این مسواک به صورت جداگانه و اختصاصی برای براکت باشد و خودتان از آن استفاده نکنید. مسواک زبر و سخت باعث ایجاد خراش روی بدنه براکت شده مظاهر آن را بسیار نامناسب می‌کند.

همزمان با دندان‌ها، براکت را مسواک نزنید

 شاید هوس کنید که همزمان که براکت روی دندان شما قرار دارد، از مسواک و خمیردندان برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. اما این روش هم از لحاظ بهداشتی و هم از لحاظ طول عمر براکت ها تأثیر منفی دارد. گاهی استفاده از مسواک مشترک برای تمیز کردن براکت اینویزالاین باعث خراب شدن سطح آنها شده و کیفیت براکت را از بین می‌برد. ضمن اینکه مسواک زدن هم زمان ممکن است باعث رشد باکتری‌ها و روی براکت شده و شما بعد از مدتی با بوی بد آنها مواجه شویم. هنگام مسواک زدن، ابتدا دندان‌های خود را به طور کامل بشویید و سپس به سراغ براکت بروید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت لینگوال یا پشت دندانی

 

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

مزایا و معایب براکت اینویزالاین

 

فقط آنها را خیس نکنید!

 لازم نیست که براکت اینویزالاین را در معرض روش‌های سخت تمیز کردن قرار دهید. اصولاً خیس کردن و قرار دادن براکت در یک ظرف پر از آب روش خوبی برای تمیز کردن آن‌هاست، اما قرار دادن آنها در آب جوش یا عدم توجه به تمیز کردن سطح آنها نتیجه خوبی به دنبال ندارد. اگر از روش‌های خشن برای تمیز کردن براکت اینویزالاین استفاده کنید، به سرعت تغییر می‌کنند و امکان استفاده از آنها را ندارید. سعی کنید از یک مسواک نرم استفاده کنید و از سوی نده های استاندارد کمک بگیرید تا مشکلی از این لحاظ نداشته باشید.

از شوینده‌ها و مواد معطر استفاده نکنید

 شاید به محض خارج کردن براکت از دهان خود متوجه بوی بد آن‌ها شوید، اما هیچ وقت فکر نکنید که شوینده‌های الکلی و مواد معطر می‌تواند این مشکل را برطرف کند. به طور کلی شوینده‌های معطر و مواد رنگی ث صدمه دیدن براکت و باعث تغییر رنگ آنها می‌شود و حتی بافت پلاستیکی آنها را به مرور زمان تضعیف می‌کند. حتی مطالعات نشان داده که استفاده از دهانشویه برای از بین بردن باکتری‌ها تأثیر چندانی در از بین بردن آنها ندارند و حتی تأثیر معکوس در تمیز کردن براکت اینویزالاین دارد.

 اگر احساس کردید که برای خارج کردن براکت و تمیز کردن آن در شب دیر است، هیچ وقت فکر نکنید که دهانشویه می‌تواند به شما کمک کند. بهترین کار این است که حوصله به خرج دهید و براکت و دندان‌های خود را نظافت کنید.

با وجود موارد گفته شده در این مطلب، هنوز هم بسیاری از افراد نسبت به تمیز کردن براکت اینویزالاین نگران هستند و احساس می‌کنند که اطلاعات آنها کافی نیست. برای این افراد بهترین توصیه، دنبال کردن دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی است که هم در مورد نحوه نگهداری از براکت و هم در مورد نحوه نظافت کردن آن است. طبیعی است که ممکن است شما در طول درمان خود را دچار مشکل شوید یا ابهاماتی داشته باشید، اما می‌توانید این موارد را با ما در میان بگذارید و از طریق شماره‌های سایت با ما در تماس باشید.

نتیجه گیری

این یک واقعیت تلخ است که هیچ چیزی نمی‌تواند عالی و ایده آل باشد. همه ما درک می‌کنیم که روش‌های درمانی متناسب برای مشکلات مال اکلوژن با توجه به وضعیت فرد تعیین می‌شوند و ممکن است از یک فرد به فرد دیگر تغییر کند. از طرف دیگر همه این روش‌ها تحت تأثیر فشار وارده به دندان‌ها هستند. بنابراین ممکن است مزایای براکت اینویزالاین برای یک نفر بیش از حد خودنمایی کند و برای طرف مقابل کمتر به چشم بیاید. به همین دلیل برای انتخاب براکت ارتودنسی حتماً با متخصص مشورت کنید و ترجیحاً از گزینه پیشنهادی آنها کمک بگیرید.

مطالبی که در اینجا ذکر شد مواردی عمومی هست که ما در درمان بیماران مختلف با ابزارهای مختلف با آنها مواجه شده‌ایم. به همین دلیل شما ممکن است در استفاده از براکت اینویزالاین شرایط خاصی داشته باشید که بهتر است متخصص ارتودنسی این شرایط را برای شما توضیح دهد. شماره‌های این سایت هم در اختیار شماست و می‌توانید با تماس و سؤالات خود را مطرح کنید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *