صاف کردن دندان بدون ارتودنسی !
سپتامبر 19, 2020
نحوه صحیح نخ دندان کشیدن با براکت
اکتبر 13, 2020

تصور بیشتر افراد از مراجعه به متخصص ارتودنسی، تنها به منظم کردن دندان ها و لبخند زیبا محدود می شود. در حالیکه نه تنها این هدف را می توان با استفاده از درمان ارتودنسی برآورده کرد، بلکه حتی می توان به چیزهای بیشتری نیز دست یافت. به عنوان مثال، درمان ارتودنسی می تواند با تراز کردن صحیح دندانها، گفتار و همچنین فرآیند گوارش را بهبود بخشد

ارتودنسی و سلامت بدن

ارتودنسی و سلامت بدن

ارتودنسی و سلامت عمومی بدن

مشکلات دهان و دندان می تواند سایر مشکلات بهداشتی را تشدید کرده و بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. درمان های ارتودنسی می تواند به شما در رفع این مشکلات بهداشت دهان و دندان کمک کند. در واقع نه تنها می تواند بهداشت دهان و دندان را بهبود بخشد، بلکه به طور کلی سبب زندگی بهتر می شود. همه این موارد شاهدی بر اهمیت ارتباط میان ارتودنسی و سلامت بدن است.

واقعیت این است که داشتن اختلال بایت و دندانهای نامنظم می تواند در سلامت شما تأثیر زیادی بگذارد. مشکلاتی وجود دارند که به سادگی با منظم کردن دندانها با استفاده از براکت ارتودنسی می توان آنها را برطرف کرد. یک متخصص ارتودنسی با تنظیم کردن  موقعیت دندان می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. اما ارتودنسی چگونه بر بهبود سلامت تاثیر می گذارد؟

 1. درد گردن و شانه

آیا می دانستید عدم تعادل در دهان شما به راحتی می تواند به عدم تعادل در بقیه بدن تبدیل شود؟ از آنجا که گردن و شانه ها بسیار نزدیک و درگیر در حرکات فک هستند، فشار ناشی از دندان های نامنظم روی فک می تواند منجر به فشار و در نهایت درد در گردن و شانه ها شود. چه شما برای خودداری از دندان قروچه فک خود را تحت فشار قرار می دهید، چه دندان های خود را به هم می فشارید، در ناحیه شانه و گردن خود مشکلاتی ایجاد می کنید که با حل مشکلات دندان هایتان از بین می روند.

 1. سردرد

اگر از سردردهای مزمن رنج می برید، دلیل آن می تواند دندانهای شما باشد. به عنوان مثال افرادی که هنگام خواب دندان قروچه دارند بیشتر از سایر افراد، مستعد ابتلا به سردرد هستند. سیستم عضلات، تاندون ها، استخوان ها و مفاصل فک و دندانهای شما به راحتی می تواند تحت فشار قرار بگیرند. این فشار به راحتی سردرد ایجاد می کند. اگر در ناحیه گیجگاه خود، پشت چشم  احساس فشار یا سردرد می کنید، به احتمال زیاد به دلیل وجود مشکلاتی در دهان شماست که توسط متخصص ارتودنسی قابل درمان است. اینجاست که پیوند میان ارتودنسی و سلامتی بهتر درک می شود.

 1. اختلالات گفتاری
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا درمان ارتودنسی فقط برای زیبایی است؟

یکی از نتایج شناخته شده و متداول درباره ارتباط ارتودنسی و سلامتی، بهبود گفتار بیمار است. بطور کلی هرچه دندان ها بیشتر نامنظم باشند، بیشتر بر گفتار بیمار تأثیر می گذارند. متخصص ارتودنسی می تواند مشکلات دندانی را برای ایجاد الگوهای گفتاری پایدارتر از میان بردارد و گفتاردرمانی را آسان تر و موفق تر کند.

 1. مشکلات خواب

وجود مشکلاتی در دندان و فک شما می تواند بر توانایی شما برای خوابیدن مناسب تأثیر بگذارد. تراز نبودن مناسب فک شما می تواند اختلالاتی مانند آپنه خواب یا وقفه تنفسی را تشدید کند، که تنفس را برای شما دشوار می کند. هرچه هوای کمتری در هنگام خواب تنفس کنید، اختلال خوابیدن بدتر خواهد شد. اگر این مسئله را تجربه می کنید، درمان های اصلاحی می تواند راهی مناسب برای دریافت هوای بیشتر در هنگام خواب و در نهایت خواب بهتر باشد. به عنوان مثال، بهبود نحوه قرار گرفتن فک شما یکی از بهترین راه های مقابله با این اختلالات خواب است.

ارتودنسی و سلامت بدن

ارتودنسی و سلامت بدن

 1. بهداشت دهان و دندان

هنگامی که دندان های شما به درستی تراز نشده باشند، تمیز کردن و تمیز نگه داشتن آنها بسیار دشوار است. اگر دندان های شما در یک ناحیه شلوغ و نامرتب است، باکتری ها و ذرات مواد غذایی به راحتی در آنها گیر می کنند. در حالیکه ممکن است مرتباً دندانهای خود را نخ دندان بکشید و مسواک بزنید، اما این مناطق احتمالاً مشکلاتی مانند بیماری ژنژیویت و پوسیدگی را تجربه می کنند. منظم کردن وضعیت دندان ها و برطرف کردن اختلالات بایت می تواند بسیاری از این مشکلات را برطرف کند.

 1. سندروم روده تحریک پذیر
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اورجت چیست؟

اگر به سندرم روده تحریک پذیر یا IBS مبتلا هستید، ممکن است مشکلات شما از دهان آغاز شود. دهان اولین مرحله از گوارش شما است و اگر دندان های شما به درستی تراز نشده باشند، شما احتمالا نمی توانید غذای خود را به شیوه درست و همچنین لازم برای هضم مناسب بجوید. بعلاوه، دندانهای نامنظم سبب بهداشت دهان و دندان ضعیف می شود و مشکل دستگاه گوارش را بدتر می کند. در این صورت بهتر است بهداشت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید و دندانهای خود را با استفاده از شیوه های مختلف درمان ارتودنسی مجددا تراز کنید. بنابراین آنها را برای جویدن غذاهایی که می خورید اصلاح می کنید. همچنین ممکن است بتوانید برخی از مشکلات دستگاه گوارش خود را کاهش دهید. بنابراین تاثیرات پیوستگی ارتودنسی و سلامتی به خوبی در این مورد دیده می شود.

 1. مشکلات سینوس

از آنجا که سینوس ها و دهان شما بسیار به هم مرتبط هستند، منطقی است که مشکلات مربوط به دندان و فک شما روی سینوس های شما نیز تأثیر بگذارد. اگر غالباً در تنفس مشکل دارید، می تواند به دلیل ساختار فعلی دندانهای شما باشد. تنظیم ساختار دهان شما با درمانهای مناسب ارتودنسی می تواند به باز شدن راههای تنفسی کمک کند. بنابراین این مورد دیگری است که یک ارتودنتیست می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد.

 1. سندروم مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ

آیا تاکنون صدایی مانند تق را در مفصل بین فک و جمجمه خود شنیده اید؟ این مفصلی است که در واقع اجازه می دهد فک شما حرکت کند. هرگونه درد، حساسیت یا صدا در این ناحیه نشان دهنده وجود مشکلی در این مفصل است. دندان قروچه و سایر مشکلاتی که معمولاً توسط دندانهای نامنظم ایجاد می شود می تواند این مفصل را نیز دچار اختلال کند. درمان های ارتودنسی می توانند به آرامش عضلات و تاندون ها در این ناحیه کمک کنند، به طوریکه مفصل در یک تراز راحت تر و طبیعی تر قرار گیرد.

 1. با ارتودنسی خطر سایر بیماری ها را کاهش دهید
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع براکت ارتودنسی

سلامت ضعیف دندان با تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله دیابت، عوارض دوران بارداری و بیماری های قلبی ارتباط دارد. باکتری های موجود در دهان می توانند به سمت جریان خون حرکت کرده و ایمنی بدن را کاهش دهند. بیماری های لثه می تواند عامل اصلی بیماری دیابت، مشکلات قبل از زایمان در زنان و سایر مشکلات سلامتی باشد. تراز کردن دندانهای نامنظم با براکت ارتودنسی به بهبود و جلوگیری از بیماری لثه و سایر موارد مربوط به سلامت دهان و دندان کمک می کند و سلامت عمومی را ارتقا می بخشد. این امر نشانگر ارتباط درمانهای ارتودنسی و سلامت بدن است.

ارتودنسی و سلامت بدن

ارتودنسی و سلامت بدن

 1. سایر درمانهای دندانپزشک را آسانتر می کند

اگر دندانهای شما کاملاً تراز شوند، تمیز نگه داشتن دندان هایتان نه تنها برای شما، بلکه برای دندانپزشک شما نیز ساده تر خواهد بود. هنگامی که لبخند سالمی دارید، بیشتر کارهای دندانپزشکی مورد نیاز برای دندانپزشک شما آسانتر خواهد بود. وقتی دندان های شما شلوغ و نامرتب است، پر کردن حفره، نصب روکش یا بریج و ایمپلنت می تواند مشکل باشد.

 1. بهبود اعتماد به نفس

هنگامی که دندان های شما نامنظم است، شاید دوست نداشته باشید لبخند بزنید یا دندان های خود را به دیگران نشان دهید. این امر حتی زمانی که با اطرافیان خود صحبت می کنید نیز می تواند به اضطراب منجر شود. با این حال، هنگامی که دندانهایتان منظم است، هیچ نگرانی از لبخند زدن، صحبت کردن یا هر کار دیگری که دندان شما را نشان دهد، وجود ندارد. عزت نفس بهبود یافته می تواند به بهبود سلامت روان و احساس کلی بهتر کمک کند. این نیز یکی از دلایلی است که نشان دهنده اهمیت ارتباط ارتودنسی و سلامتی روحی می باشد.

در کل، منظم کردن دندانهای نامنظم نتایجی بسیار مهمتر از بهبود ظاهر شما را در­بردارد. در حقیقت درمانهای ارتودنسی و سلامتی عمومی بدن به هم پیوند خورده اند و نمی توان ارتباط میان آنها را نادیده گرفت. بنابراین مهم است که در صورت لزوم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *