انواع براکت ارتودنسی
ژوئن 30, 2019

درمان ارتودنسی یکی از راهکارهای درمانی دندانپزشکی است که برای اهداف مختلفی به کار برده می‌شود و یکی از متنوع‌ترین روشهای درمانی محسوب می‌شود. در این روش درمانی امکانات مختلفی به کار برده می‌شود تا ردیف دندان‌ها به شکل مناسب و معمولی قرار بگیرد و دندان‌ها از حالت طبیعی خود خارج نشوند. این روش هم برای نظم بخشیدن و زیباتر نشان دادن دندان‌ها اهمیت دارد و هم می‌تواند نقش مهمی در سلامت عمومی فرد داشته باشد.

امروزه درمان ارتودنسی تبدیل به یک روش درمانی زیبایی شده است، اما حقیقت این روش در نقشه‌های دیگری هم کاربرد دارد که اتفاقاً تأثیر بسیار مهمی بر زندگی فرد دارد. پس با ما همراه باشید تا این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم.

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی (Orthodontic treatment) یک شیوه برای صاف کردن یا حرکت دندان‌ها است که برای بهبود وضعیت ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شود و نحوه کار آنها را بهبود می‌بخشد. این روش دندان پزشکی از طریق افزایش فشار بر روی دندان‌ها که در یک پروژه بلند مدت انجام می‌گیرد، به مرور زمان آنها را به محل طبیعی خود حرکت می‌دهد و از این طریق بر روی سلامتی بلندمدت دندان‌ها، لثه‌ها و فک تأثیر مثبت می‌گذارد.

 چرا باید از ارتودنسی استفاده کنیم؟

 احتمالاً در اطراف خود یا در بین آشنایان کسانی را می‌بینید که وضعیت دندان آنها طبیعی نیست.

  • برخی از این افراد دندان‌های شلوغ و روی هم رفته دارند؛
  • برخی از این افراد دندان‌های نامرتب دارند؛
  • در برخی از افراد دندان‌های فک بالا رو به جلو یا رو به عقب است؛
  • در برخی از افراد دندان‌های فک پایین رو به جلو یا رو به عقب است؛
  • در برخی از افراد بین دندان‌ها فاصله زیادی وجود دارد.

بنا به هر کدام از این اختلالات اصطلاحات تخصصی دندانپزشکی وجود دارد که در مطالب بعدی بیشتر به آنها خواهیم پرداخت. استفاده از ارتودنسی این شانس را به این افراد می‌دهد که درد آنها را به محل طبیعی خود برگردانند و شرایط را برای عملکرد مناسب آنها فراهم کنند. این روش درمانی هم به ظاهر افراد کمک می‌کند، وضعیت دندان‌ها را نسبت به حالت طبیعی اصلاح می‌کند و هم باعث تمیز شدن و عملکرد بهتر دندان می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا باید هزینه درمان ارتودنسی را بپردازیم؟

هنگامی که دندان‌ها به شکل درست و طبیعی قرار نمی‌گیرند، این وضعیت آنها باعث ایجاد فشار اضافی بر روی عضلات فک می‌شود که در ابتدایی‌ترین حالت ممکن درد فک، مشکلات مفصلی و در نهایت سر درد ایجاد می‌کند. از طرف دیگر این وضعیت برای دندان‌ها مانع از جویدن مناسب غذا می‌شود که تأثیر مستقیم خود را بر سلامت جسمی فرد می‌گذارد.

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

 

در چه سنی باید درمان ارتودنسی داشته باشم؟

 اصولاً همه افراد در محدوده‌های سنی مختلف امکان استفاده از این روش درمانی را دارند، اما به طور کلی بهترین زمان انجام این روش در دوران کودکی است. در حقیقت درمان ارتودنسی در سنین پایین کارایی و بازدهی بیشتری دارد.

البته این به این معنی نیست که درمان باید در سنین خیلی پایین انجام شود، در واقع تعداد دندان‌های کودک باید کامل باشد و از طرف دیگر ثبات نسبی در وضعیت دندانها به وجود بیاید تا پزشک روش مورد نظر خود را پیاده کند. در هر صورت انجام ارتودنسی در سنین پایین به دلیل نرم بودن بافت استخوان راحت‌تر است و فرد تجربه بهتری خواهد داشت.

در جریان درمان ارتودنسی چه کارهایی انجام می‌شود؟

 درمان ارتودنسی توسط یک متخصص ارتودنسی است انجام می‌شود. این افراد در گام اول یک معاینه کامل از وضعیت دندان‌های شما خواهند داشت که در وهله اول نگاه کردن به وضعیت دندان‌ها و در گام پیشرفته استفاده از اشعه ایکس و همچنین ساخت مدل دندان‌هاست.

 پس از تکمیل معاینات، گیمنت دندانپزشکی یا ارتودنتیست درباره نحوه انجام درمان و همچنین امکان پذیر بودن آن بحث می‌کنند. زمانی که از نتیجه بخش بودن شیوه درمانی مطمئن شوند، ابزار لازم و کارآمد مانند هد گیر (Headgear) یا براکت (Brace) برای شما تجویز می‌شود و بر روی دندان‌های شما نصب می‌شود.

آیا نیاز است که تغییری در دندانهای خود ایجاد کنند؟

 شما ممکن است فضای کافی برای همه دندان‌های دائمی خود داشته باشید. اگر چنین چیزی باشد، شما نیازی به ایجاد تغییر در دندان‌های خود ندارید و ابزارهای دندانپزشکی کمک می‌کند که دندانها به محل طبیعی خود برگردد.

اما اگر تراکم دندانهای شما بالا باشد، ممکن است ارتودنتیست تشخیص دهد که برای ایجاد فضا باید یکی از دندان‌های شما را خارج کند. خارج کردن این دندان برای باز کردن فضا و فراهم آوردن امکان حرکت سایر دندان‌هاست و مشکل خاصی برای سلامت دهان و دندان شما ایجاد نمی‌کند. حتی در برخی موارد، مانند فاصله بیش از حد بین دندان‌ها ممکن است دندانپزشکان از حربه‌هایی مانند کاشت ایمپلنت استفاده کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  رژیم غذایی در شروع درمان ارتودنسی

آشنایی با انواع براکت ارتودنسی

 درمان ارتودنسی می‌تواند با وسایل و ابزارهای مختلفی انجام گیرد که اکثر مردم آنها را با عنوان براکت یا حتی بریس می‌شناسند. این ابزارها انواع مختلفی دارند و انتخاب بین آنها هم به سلیقه شما و هم به انتخاب ارتودنتیست بستگی دارد. از جمله رایج‌ترین براکت های موجود در بازار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • براکت متحرک: این ابزار به صورت یک قسمت متحرک بر روی دندان‌ها نصب می‌شود و امکان برداشتن آن برای نظافت کردن وجود دارد. در این شیوه از سیم برای ایجاد فشار مناسب استفاده می‌شود تا به مرور زمان و به کمک فشار ملایم دندان‌ها را به محل طبیعی خود هدایت کنند.
  • براکت ثابت: در اغلب موارد لازم است که دندان‌ها به شکل دقیق‌تر هدایت شوند که امکان استفاده از براکت متحرک وجود ندارد. در این حالت از یک براکت ثابت استفاده می‌شود که به طور ثابت بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. این براکت ها دارای یک سیم انعطاف پذیر هستند که فشار کافی به دندان‌ها وارد می‌کند. شما به عنوان بیمار امکان خارج کردن دستگاه از دهان خود را ندارید و به همین دلیل به آنها براکت ثابت می گویند.
  • براکت نامرئی: این براکت ها به صورت قالب‌های پلاستیکی و منعطف هستند که از یک ماده شفاف ساخته می‌شوند و تشخیص دادن آنها بسیار سخت است. طراحی و عملکرد این محصولات نسبت به مدل‌های فوق متفاوت است و برای هر بیمار یک نسخه خاص با توجه به وضعیت دندان‌ها ساخته می‌شود. تفاوت دیگری که در این محصولات وجود دارد این است که در فواصل زمانی مشخص شما مجبور به جایگزین کردن آنها هستید، زیرا به مرور زمان دندان‌ها حرکت می‌کنند و شما باید از یک طراحی جدید استفاده کنید.
  • هدگیر: هدگیر یکی دیگر از ابزارهای ارتودنسی است که بیمار مجبور به پوشیدن آنها به صورت یک سرپوش یا کلاه است. در حالتی که ارتودنتیست تشخیص دهد که فرد نیاز به حرکت فک دارد یا مجبور به ایجاد فشار زیاد بر روی دندان‌ها باشد از ابزار هدگیر استفاده می‌کند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با اختلالات بایت (مال اکلوژن)

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

 

براکت ها از چه موادی ساخته می‌شوند؟

 برخلاف دیدگاه عموم، همیشه براکت های ثابت از جنس فلز نیستند. شما در بسیاری از موارد می‌توانید ببینید که براکت های پلاستیکی و براکت های سرامیکی هم توسط ارتودنتیست‌ها استفاده می‌شوند.

درمان ارتودنسی چقدر زمان می‌برد؟

در حقیقت در طول درمان ارتودنسی به میزان شدت مشکل شما بستگی دارد و ممکن است از چند ماه تا دو سال طول بکشد. اکثر مردم حداقل دو سال را به عنوان طول درمان خود تجربه می‌کند. لازم به ذکر است که در طول درمان یک دوره تحت عنوان دوره نگهداری وجود دارد که ارتودنتیست‌ها برای ثابت کردن وضعیت دندان‌ها از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند.

در این مرحله نگهدارنده هایی که استفاده شده دندان‌ها را تحت فشار قرار داده و یک محل ثابت برای آنها در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که در طول دوره ارتودنسی شما معمولاً هر ۴ تا ۶ هفته یک بار به نزد ارتودنتیست می‌روید و وضعیت دندان‌های خود را بررسی می‌کنید.

آیا درمان ارتودنتیست درد آور است؟

 طبیعتاً قرار دادن یک وسیله فلزی یا سرامیکی به عنوان یک ابزار جدید بر روی دندان‌ها می‌تواند احساس عجیب و غریبی داشته باشد و حتی باعث ناراحتی شما شود. این موضوع در روزهای اول ممکن است با التهاب و ناراحتی لب و حتی دندان درد همراه باشد که به کمک مسکن معمولی قابل برطرف کردن است. اما اگر مشکل شما به مرور زمان کمتر نشود، ممکن است ارتودنتیست تغییراتی در میزان فشار آن به وجود بیاورد تا مشکل شما هم برطرف شود.

مطالب و نکات ذکر شده در این مقاله به صورت عمومی هستند که هر فرد قبل از مراجعه به ارتودنتیست باید از آنها اطلاع داشته باشد. در مطالب بعدی هر کدام از این مراحل را به شکل تخصصی‌تر بررسی خواهیم کرد تا درک بهتری از درمان ارتودنسی داشته باشید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *