درمان عادت مکیدن انگشت کودکان
فوریه 2, 2020
فضا نگهدار ارتودنسی و اهمیت استفاده از آن
فوریه 29, 2020

 آمار ها در سطح دنیا نشان می‌دهد که افراد ۱۸ سال و کمتر که نیاز به درمان ارتودنسی دارند آمار قابل توجهی بوده و در کشور انگلستان بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ در حدود ۲۰۴ هزار نفر خدمات ارتودنسی دریافت کرده اند. شاید خانواده ها با این موضوع کنار نیایند و استفاده از این شیوه درمانی را برای کودک خود قبول نداشته باشند، اما متاسفانه بسیاری از کودکان به دلیل مسائل ژنتیکی در معرض مشکلات مختلف فکی-دندانی قرار دارند و نیاز به درمان دارند.

اگر چه دشوار است که بگویم فرزند شما نیاز به درمان ارتودنسی یا استفاده از براکت ارتودنسی دارد، اما برخی از علائم هستند که می توانید با استناد به آنها مشکل فرزند و کودک خود را تشخیص دهید.

کراس بایت به عنوان اصلی‌ترین گزینه نیاز به درمان ارتودنسی

کراس بایت در اثر ناهماهنگی قوس فک بالا و فک پایین به وجود می آید. گاهی در اثر این پدیده دندان های فوقانی و تحتانی خیلی نزدیک به گونه ها یا نزدیک به زبان قرار می گیرند و روی آنها تاثیر منفی می گذارند. اگر کراس بایت در دوران کودکی خود را نشان دهد، متاسفانه با افزایش سن بهبود نمی یابد و اگر بدون درمان باقی بماند، می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه و فشار زیاد روی عضلات فک شود. در جریان کراس بایت، ردیف دندان های فوقانی و تحتانی نسبت به یکدیگر هماهنگ نیستند و شما می توانید از این نشانه برای تشخیص آن استفاده کنید.

شدت کراس بایت با توجه به شرایط فرد متفاوت است، اما گزینه درمان ارتودنسی پیشنهادی برای آن‌ها استفاده از براکت ارتودنسی یا همان ارتودنسی ثابت است.

 

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

شلوغی دندان ها

شلوغی دندان ها یا کراودینگ یک مشکل شایع دندانپزشکی است که در صورت تشخیص زود هنگام بدون نیاز به کشیدن دندان، می توان با کمک براکت ارتودنسی آن را برطرف کرد. شلوغی دندان ها ممکن است در اثر زود از بین رفتن دندان های شیری یا خیلی دیر افتادن آنها باشد. یا حتی ممکن است اندازه استخوان فک کودک به دلیل مسائل ژنتیکی به حدی کوچک باشد که فضای کافی برای دندان‌های دائمی نداشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی کودکان

در صورت عدم درمان شلوغی دندان ها، تمیز کردن صحیح آنها دشوار شده و منجر به ایجاد مشکلاتی مانند تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان میشود. ضمن اینکه این مشکل باعث ایجاد مشکل در جویدن و احتمالاً گزیدن لب و زبان می شود که با استفاده از درمان ارتودنسی می توان از همه این مشکلات جلوگیری کرد.

 

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

بیرون زدگی دندان ها

بیرون زدگی دندانها یا دندانهای بیرون زده ممکن است به دلیل مکیدن انگشت شست و یا گاهی اوقات استفاده بیش از حد از پستانک باشد. اما این تنها دلیل این مشکل نیست و گاهی اوقات بیرون زدگی دندانها به اندازه و شکل فک بالا و پایین کودک مربوط می‌شود. همچنین ممکن است این مشکل عارضه مربوط به شلوغی دندان ها باشد که خود را به صورت بیرون زدگی دندان های جلویی نشان می دهد.

کودکان با دندانهای بیرون زده بیشتر در معرض آسیب دندان قرار دارند، زیرا دندان های آنها توسط ماهیچه لب پشتیبانی نمی شود. متاسفانه بسیاری از کودکان از تغییر شکل ظاهری خود متوجه این مشکل می شوند و از لحاظ ظاهری برای آنها بسیار آزاردهنده می شود. گاهی اوقات هنگامی که دندان‌های بیرون زده فک پایین را می‌پوشانند، شکل ظاهری بسیار بدی پیدا می‌کند و می‌تواند مشکلاتی در هضم غذا هم به وجود بیاورد.

 این افراد نیاز به استفاده از درمان ارتودنسی دارند که شامل حرکت دندان ها به سمت عقب یا حرکت فک پایین به سمت جلو می شود. راهکار پیشنهادی درمانی معمولاً توسط ارتودنتیست با توجه به وضعیت فرد انتخاب میشود، اما استفاده از براکت فلزی معمولا پیشنهاد خوبی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تجربه اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی

 

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

فاصله بین دندانی

 گاهی اوقات اگر دندان های کودک نسبت به اندازه استخوان فک خیلی کوچک باشند، ممکن است بین دندانهای فاصله به وجود بیاید. متاسفانه بزرگ شدن و رشد کودکان با بزرگ شدن شکاف بین دندانها همراه است و اگر در همان دوران کودکی نسبت به شکاف بین دندان کودک خود نگرانی دارید، بهتر است در همان لحظه برای ارزیابی بیشتر به یک ارتودنتیست مراجعه کنید. اگر فاصله بین دندانی با درمان ارتودنسی بهبود نیابد، تجمع غذا در این شکاف ها مسئله ساز شده و تبعات بدی دارد. درمان شکاف بین دندانی غالباً شامل استفاده از یک براکت فلزی سنتی است، اما اگر شرایط بیمار مناسب باشد امکان استفاده از براکت های اینویزالاین هم برای آنها وجود دارد.

 

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

اپن بایت

 اپن بایت اغلب از طریق رشد نامناسب فک به وجود می آید و فرد هنگامی که فک بالا و پایین را روی یکدیگر قرار می دهند، می تواند یک شکاف و باز شدگی جلوی دندان های خود ببیند. مکیدن بیش از حد انگشت شست و پستانک می تواند در ایجاد اپن بایت نقش داشته باشد و مسائل ژنتیکی هم در آن تاثیر گذار هستند. این پدیده عوارض متعددی دارد که شامل سردرد، درد در فک، درد صورت، احتقان سینوس و مشکلات گردن میشود. اپن بایت یکی از مشکلاتی است که با درمان ارتودنسی برطرف می‌شود و شما باید توسط یک ارتودنتیست ارزیابی شوید.

 

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

دیپ بایت

 دیپ بایت به حالتی گفته می‌شود که دندان های فوقانی کاملا با دندانهای پایین همپوشانی دارند. این پدیده در اثر رشد نامناسب استخوان فک به وجود می‌آید و در صورت عدم درمان می‌تواند مشکلات جدی برای کودک و بزرگسالان ایجاد کند. این ناهنجاری در ایجاد صدمه مستقیم به دندان ها و لثه ها تاثیر دارد و همچنین سر دردها و مشکلات مربوط به مفاصل فک، مشکلات شنوایی، هضم غذا و همچنین مشکل ساییدگی و جویدن از دیگر علائم آن هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه صحیح نخ دندان کشیدن با براکت

 گزینه درمان ارتودنسی پیشنهاد شده برای پدیده دیپ بایت شامل استفاده از براکت ارتودنسی است که ممکن است در یک دوره زمانی دو ساله از براکت استفاده شود

 

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

نیاز کودکان به درمان ارتودنسی

ساییدگی دندان ها

 علت فرسودگی دندان در کودکان بیشتر به دلیل فشار بیش از حد ماهیچه ها به دندان ها و همچنین مشکلاتی مانند دیپ بایت است. البته تجربه نشان داده که دندان قروچه بزرگ‌ترین تاثیر را در فرسایش دندان ها دارد و شروع مشکل آنها با ترک های مویی شروع می شود و در گام های بعدی احتمال شکستن دندان ها و خرد شدن آنها وجود دارد. گزینه درمان ارتودنسی مناسب برای دندان قروچه شامل استفاده از براکت ارتودنسی و همچنین گارد دندان است که انتخاب بین آنها با متخصص ارتودنسی انجام می شود.

اگر فکر میکنید فرزند شما به براکت ارتودنسی نیاز دارد

 احتمالاً اگر فرزند شما به یکی از مشکلات ذکر شده در بند قبلی مبتلا شود، تشخیص آن برای شما چندان سخت نخواهد بود و با کنترل رفتار کودک و همچنین کنترل وضعیت دندان آنها، تا حدود  زیادی می توان در مورد آن به قطعیت می رسید. اولین کاری که بعد از تشخیص مشکل باید انجام دهید، مراجعه به یک ارتودنتیست است. این متخصصان بررسی ها و ارزیابی های مختلفی را روی دندان های کودک شما انجام می دهند و اگر در مورد وجود مشکل به قطعیت برسند، راهکار درمانی هم به شما پیشنهاد خواهند داد. به خاطر داشته باشید که گزینه های درمان ارتودنسی بسیار متنوع هستند ممکن است روش پیشنهادی برای کودک شما با روش کودکان دیگر متفاوت باشد.

 

 برای مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید مستقیماً با ما تماس بگیرید و یا سوالات خود را در بخش نظرات بنویسید تا به آنها پاسخ دهیم.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *