ارتودنسی چیست؟
ژوئن 25, 2019
ارتودنسی در بزرگسالان
جولای 13, 2019

این می‌تواند یک خوش شانسی بزرگ برای شما باشد که با دندان‌های کامل و منظم متولد شده باشید؛ اما گاهی شما مجبور به استفاده از انواع براکت ارتودنسی می‌شوید تا بتوانید وضعیت طبیعی دندان‌های خود را برگردانید. نکته نگران کننده‌ای که در مورد درمان ارتودنسی وجود دارد این است که باعث تغییر ظاهر فرد می‌شود و به همین دلیل بزرگسالان و نوجوانان تمایل چندانی به استفاده از آنها از خود نشان نمی‌دهند.

اما خوشبختانه امروزه با معرفی انواع براکت ارتودنسی شرایطی به وجود آمده که برای هر سلیقه و هر شرایطی یک گزینه وجود دارد که انتخاب بین آنها برای فرد و متخصص ارتودنسی راحت است. حالا اگر شما هم می‌خواهید با این گزینه‌ها آشنا باشید در این مطلب با ما همراه باشید.

براکت سنتی یا براکت فلزی

براکت های سنتی به عنوان قدیمی‌ترین گزینه‌های درمانی ارتودنسی شناخته می‌شوند و هنوز هم روند پیشرفت آنها ادامه دارد. نسل جدید این ابزارها وزن و ساختار سبک‌تری دارند و به عنوان گزینه مناسب‌تری شناخته می‌شوند. در ساخت این براکت ها از فولاد ضد زنگ درجه بالا استفاده شده و با استفاده از یک ماده چسبناک بر روی دندان‌ها وصل می‌شود. در براکت های ارتودنسی از یک سیم نازک استفاده می‌شود که از روی براکت ها عبور می‌کند و ضمن حفظ آنها در موقعیت صحیح باعث فشار بر روی دندان‌ها نیز می‌شود.

در این مدل از انواع براکت ارتودنسی از قسمت‌های الاستیک کوچکی به عنوان لیگاتور یا به عنوان حلقه متصل کننده استفاده می‌شود که متخصص ارتودنسی با تنظیم آنها میزان فشار براکت را تنظیم می‌کند. البته وجود این قسمت برای براکت های سنتی ضروری نیست و معمولاً متخصص با مشورت بیمار یکی از آنها را انتخاب می‌کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی و سلامت بدن

 

انواع براکت ارتودنسی

انواع براکت ارتودنسی

براکت سرامیکی

براکت های سرامیکی به همان شیوه قبل عمل می‌کنند، اما در ساخت آنها از یک ماده سرامیکی شفاف و روشن استفاده شده است که ظاهراً آنها را تقریباً نامرئی کرده و به عنوان یک گزینه محبوب برای درمان ارتودنسی در بزرگسالان شناخته می‌شود. البته در مورد براکت های سرامیکی این نگرانی وجود دارد که وضعیت بخش فلزی آن تغییر رنگ داده و به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها و تغییر رنگ سرامیک شود.

به همین دلیل متخصصین و تولید کنندگان انواع براکت ارتودنسی سرامیکی سعی کرده‌اند که نمونه‌های رنگی هم در بین محصولات خود داشته باشند که معمولاً توسط دختران و افراد نوجوان انتخاب می‌شوند. البته باز هم به دلیل تأثیر زیاد این براکت ها بر روی ظاهر فرد معمولاً انتخاب آنها چندان گزینه‌های محبوبی نیست و بیشتر براکت های سرامیکی شفاف انتخاب می‌شوند.

براکت دیمون

این مدل از انواع براکت ارتودنسی در حال حاضر محبوبیت بالایی دارد که بیشتر به دلیل کاهش طول دوره درمان ارتودنسی است. اما نباید فراموش کرد که این روش به عنوان یک روش ارتودنسی گرانقیمت شناخته می‌شود. براکت دیمون به صورت سلف لیگیت استفاده شده است که خود بیمار می‌تواند میزان فشار اعمالی بر روی دندانها را تنظیم کند. این براکت ها دارای یک قسمت مکانیکی به جای سیم الاستیسیته هستند که فشار وارد بر روی دندان‌ها توسط آن انجام می‌شود.

نتایج به دست آمده از براکت دیمون بسیار سریعتر است زیرا دندانها بدون نیاز به تنظیم مکرر به صورت خودکار حرکت می‌کنند. در نتیجه اصطکاک و فشار کمتری بر روی دندان‌ها وارد شده و بیمار درد کمتری را احساس می‌کند. جالب است بدانید که این مدل از انواع براکت ارتودنسی ساز و کار بسیار ساده‌تری نسبت به سایر گزینه‌ها دارند و به همین دلیل شما نیاز به قرار ملاقات کمتر و همچنین هزینه و پول کمتری دارید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

الاینرهای متحرک و شفاف

اینویزالاین یک نوع از الاینرهای شفاف است که شما می‌توانید آن را به جای براکت های فلزی یا براکت های دیمون به کار ببرید. این محصولات شامل طیف وسیعی از مواد اولیه پلاستیکی شفاف هستند که شبیه به گارد دهان و دندان ساخته شدند. این ابزارها به شکلی ساخته می‌شوند که به هنگام خوردن و تمیز کردن می‌توان آنها را به طور کامل از دهان خارج کرده و مجدداً استفاده کرد. براکت ها بعد از هر دو هفته یک بار نیاز به تنظیم کردن دارد.

الاینرهای متحرک و شفاف برای استفاده مداوم پس از تکمیل درمان ارتودنسی توصیه می‌شوند و معمولاً ارتودنتیست برای حفظ نتایج به دست آمده از درمان اولیه آنها را به کار می‌برد. به همین دلیل است که برخی مدل‌های این دستگاهها در بین انواع براکت ارتودنسی قرار نمی‌گیرند.

 

انواع براکت ارتودنسی

انواع براکت ارتودنسی

فنر فورسز

فنر فورسز (Forsus) یک نوع دستگاه مخصوص برای تنظیم کردن دندان‌هاست که معمولاً در مورد کودکان و در سنین پایین استفاده می‌شود. مکانیزم عملکرد این دستگاه نسبت به براکت های معمولی متفاوت است و از یک بخش فنر مانند بهره می‌برد. در حقیقت براکت های فلزی یا براکت های سرامیکی بر روی دندان نصب می‌شوند و سپس به آنها یک فنر قوی وصل شده که امکان وارد آوردن فشار بر روی بخش‌های مختلف آن را فراهم می‌آورد.

جالب است بدانید که فنر فورسز برای مشکلات بایت هم قابل استفاده است و کسانی که مشکلاتی مانند اوربایت یا آندربایت را تجربه می‌کنند امکان استفاده از این دستگاه را دارند. البته استفاده از این دستگاه با دردسرهایی همراه است و ممکن است شرایط استفاده از آنها نسبت به براکت های معمولی محدودیت بیشتری داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اورژانس و فوریت های ارتودنسی

توسعه دهنده فک یا اکسپندر

برای بیمارانی که تراکم دندان‌های آنها بیش از حد است یا حتی تعداد دندان آنها نسبت به فرد معمولی بیشتر است دو راهکار درمانی وجود دارد که یکی از آنها کشیدن‌دندان و مورد دوم استفاده از توسعه دهنده فک یا اکسپندر است. در گذشته کشیدن‌دندان راه حل مناسبی بود و بیمار صبر می‌کرد تا دندان‌های دیگر این فضا را پر کنند. اما با پیشرفت تکنولوژی ارتودنتیست‌ها به سمت تجهیزات مدرنی مانند اکسپندر می‌روند که وظیفه ایجاد فضا در استخوان فک و در بین دندانها را  بر عهده دارد. این دستگاهها به دلیل ایجاد فشار به پشت دندان‌های فوقانی به تدریج دندان‌ها را از هم جدا کرده و فضای بین آنها باز می‌شود تا به کمک براکت ها این فضا به مرور زمان پر شود.

به خاطر داشته باشید که انتخاب بین انواع براکت ارتودنسی با توجه به شرایط فردی شما انجام می‌شود و در حقیقت تصمیم ارتودنتیست کاملاً با توجه به مدارک و اسناد پزشکی دندان‌های شما صورت می‌گیرد. اگرچه شما در انتخاب الاینرهای شفاف یا براکت های سنتی حق انتخاب دارید اما این توصیه پزشک و تشخیص او برای وضعیت دندان‌های شماست که دستگاه اصلی را انتخاب می‌کند.

اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری در مورد انواع براکت ارتودنسی به دست بیاورید یا با متخصص مشورت کنید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید و برای رزرو وقت اقدام کنید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *