آندربایت چیست؟
ژانویه 20, 2020
درمان عادت مکیدن انگشت کودکان
فوریه 2, 2020

اورجت یکی از مکشلات و ناهنجاری های فک و دندانها است و معمولاً بیشتر افراد درگیر در آن از نشان دادن دندان‌های خود و لبخند زدن خجالت می‌کشند. در این حالت وضعیت دندان‌ها نامناسب است و رو به بیرون متمایل هستند. بنابراین، علاوه بر همپوشانی معمولی که در بایت صحیح رخ می‌دهد، در این حالت دندان‌ها به سمت بیرون حرکت می‌کنند و در صورت تشدید ممکن است روی بسته شدن لب هم تأثیر منفی بگذارند.

معمولاً پدیده اورجت در کودکان رخ می‌دهد و با افزایش سن شدت آن بالاتر می‌رود. این موضوع باعث شده که اعتماد به نفس افراد از بین برود و تمایل چندانی به خندیدن در جمع یا حضور در جمع دوستانه نداشته باشند. در مورد معرفی این مشکل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اورجت چیست؟

اورجت (Overjet) حالتی از وضعیت دندان‌ها را توصیف می‌کند که دندان‌های جلویی بالا به سمت بیرون حرکت می‌کنند و در برخی از منابع از بیرون زدگی دندان‌های جلویی هم برای توصیف آن استفاده می‌شود. این وضعیت در حالتی که دندان‌های پایین به سمت داخل دندانها حرکت می‌کنند و فاصله دندان‌های بالا نسبت به دندانهای پایین بیشتر است. متاسفانه عدم توجه خانواده‌ها و یا خود فرد به موضوع درمان اورجت باعث شده که امروز افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

پیشروی دندان‌های جلویی فرد و بیرون زدگی آن ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد. در ساده‌ترین حالت ممکن، عوامل ژنتیکی ممکن است روند رشد فک پایین را کاهش داده و در عوض فک فوقانی رشد بیشتری داشته باشد. بنابراین فرد هر چه تلاش کند نمی‌تواند دندان‌ها را به صورت مستقیم و منظم روی یکدیگر قرار داده و معمولاً دندانهای پایین در پشت دندان‌های فوقانی قرار می‌گیرند. متاسفانه همین موضوع فشار دندان، خود می‌تواند یک عامل محرک در طول زمان بوده و میزان بیرون زدگی دندان‌های جلویی را افزایش دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

 

اورجت چیست

اورجت چیست

 

آیا اورجت و اوربایت یکسان هستند؟

متاسفانه در برخی از منابع آنلاین مشاهده میشود که از لفظ اورجت و اوربایت به صورت یکسان استفاده کرده بودند. اگرچه ممکن است بحث همپوشانی آنها مشابه باشد، اما این دو اصطلاح غالباً با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. این اختلال از این نظر شبیه به هم هستند که هر دو دندان‌های جلویی فوقانی به سمت پایین بوده و به طور کامل یا به صورت جزئی دندان‌های پایین را می‌پوشانند.

 

اورجت چیست

اورجت چیست

 

این در حالی است که اورجت علاوه بر حرکت عمودی دندان‌ها، شامل حرکت افقی دندان‌ها هم می‌شود که به مرور زمان نسبت به دندانهای پایین زاویه بیشتری پیدا می‌کنند و به نوعی به سمت لب می‌روند. این در حالی است که اوربایت بحث همپوشانی عمودی دندانهای بالا با دندانهای پایین را در نظر می‌گیرد و حتی ممکن است این همپوشانی چند میلیمتر هم باشد. ممکن است با موارد جانبی دیگری مانند سایش دندان‌ها هم مرتبط باشد، اما اصولاً اورجت به شکلی است که نظافت دندان‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان سخت می‌شود و احتمال بروز بیماری لثه و پوسیدگی دندان بالا می‌رود.

مشکلات اصلی ناشی از اورجت

 گفتیم که اورجت به معنی بیرون زدن دندانهای جلویی است. بنابراین ساده‌ترین عوارضی که این مشکل می‌تواند برای فرد به وجود بیاورد، مسئله آسیب دیدگی در اثر ضربه است. با توجه به بیرون بودن دندان‌ها، در صورت بروز حادثه ممکن است در لحظه اول دندان‌های فرد دچار آسیب شوند. اما در حالت تخصصی این پدیده می‌تواند باعث مشکلاتی در جویدن شود که در حالت اول ساییده شدن پشت دندان‌ها و در گام بعد سختی در جویدن غذا را به دنبال دارد. از بعد دیگر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، اورجت می‌تواند ظاهر و عزت نفس کودکان و اعصاب خانم‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و از حضور در اماکن عمومی و در جمع دوستان  خجالت بکشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نکاتی که قبل از درمان ارتودنسی باید بدانید

گزینه‌های درمانی برای اورجت

خوشبختانه علیرغم مشکلات شدید به وجود آمده از بیرون زدگی دندان جلویی، ارتودنتیست‌ها به شیوه‌های مختلفی می‌توانند این مشکل را درمان کنند. اولین پیشنهاد درمانی، استفاده از براکت های ارتودنسی است که در دو گروه فلزی و نامرئی قرار می‌گیرند. براکت های ارتودنسی فلزی شامل براکت های سنتی ثابت هستند که روی دندان قرار گرفته و با استفاده از سیم ارتودنسی به دندان‌ها فشار می‌آورند. گزینه‌های مختلفی مانند براکت سرامیکی و همچنین براکت دیمون برای درمان اول پیشنهاد می‌شوند که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. در هر صورت این متخصص ارتودنسی است که باید در مورد گزینه انتخابی شما نظر دهد.

 در بین گزینه‌های نامرئی، براکت لینگوال بهترین گزینه ممکن است. این براکت‌ها در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند و به همین دلیل دیده نمی‌شوند. این ابزار در بین افرادی محبوب هستند که به دلایل مختلف نمی‌خواهند براکتهای آن‌ها دیده شوند. برخی از متخصصین ممکن است برای موارد اورجت خفیف، استفاده از اینویزالاین را پیشنهاد دهند که فرد می‌تواند آنها را در برخی شرایط خاص از دهان خارج کند. البته این ابزار فشار زیادی ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل معمولاً در مورد اغلب بیماران پیشنهاد نمی‌شود.

 بهترین راهکار درمان اورجت این است که با یک متخصص ارتودنسی صحبت کنید تا وضعیت شما را ارزیابی کند و گزینه‌های مختلف را پیشنهاد دهد.

 

اورجت چیست

اورجت چیست

برای درمان اورجت از کجا شروع کنیم؟

 اولین گامی که شما برای درمان مشکل خود می‌توانید بردارید، این است که در وهله اول با یک دندانپزشک عمومی صحبت کنید تا وضعیت دندان‌های شما و همچنین سالم بودن آنها را بررسی کند. در گام دوم باید به سراغ پیدا کردن یک ارتودنتیست حرفه‌ای بروید. میزان تجربه و دانش ارتودنتیست با کیفیت درمان آنها ارتباط مستقیم دارد و به هیچ وجه نباید این موضوع را آسان بگیرید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نیاز به ارتودنسی در کودکان

عکس العمل ارتودنتیست‌ها نسبت به درمان اورجت متفاوت است و ممکن است هر کدام تکنیک‌های خاص خود را داشته باشند. اما به طور کلی آنها در ابتدا وضعیت شما را با استفاده از عکس برداری اشعه ایکس مشخص می‌کنند و پس از مطالعه وضعیت دندان‌های شما، ممکن است راهکارهای مختلفی را پیشنهاد دهند. این راهکارها برای برخی از افراد شامل استفاده از براکت ارتودنسی و برای برخی افراد دیگر شامل روشهای جراحی و تهاجمی است. پس اگر روش خاصی به شما پیشنهاد شد تعجب نکنید و به ارتودنتیست خود اعتماد کنید.

 اگر هنوز به شکل دقیق نمی‌دانید که نسبت به اورجت و درمان آن باید چه عکس العملی نشان دهید، برای رزرو مشاوره رایگان و حضور در مطب متخصص از شماره‌های سایت استفاده کنید و با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *