براکت ارتودنسی فلزی
اکتبر 17, 2019
شکاف لب و شکاف کام
نوامبر 1, 2019

شما ممکن است از براکت فلزی یا سرامیکی استفاده کنید که گیر کردن غذا در بین قسمت‌های مختلف آنها و شکستن براکت ارتودنسی از مشکلات شایع این روش ها است. اگر هم از براکت شفاف یا براکت اینویزالاین استفاده کنید، نگرانی زیادی در مورد گم شدن یا شکسته شدن آن دارید.

از آنجایی که تجربه شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی تقریباً طبیعی است و همه بیماران آن را تجربه می‌کنند، در اینجا می‌خواهیم به برخی از این شرایط بپردازیم و به شما راهکارهایی برای رفع کردن آنها پیشنهاد دهیم.

شکستن براکت ارتودنسی

 با وجود اینکه شکستن براکت ارتودنسی در طول دوره درمان بسیار کم رخ میدهد، اما ضربه خوردن به صورت فرد یا بروز هر مشکل دیگری احتمالاً آن را افزایش می‌دهد. در این حالت کار شما به عنوان بیمار مشکل میشود و شما با یک شرایط اورژانسی مواجه هستید. با این وجود نیازی به نگرانی و ترس نیست و شما تنها یک ابزار خارجی را از دست داده‌اید. اگر به ارتودنتیست خود دسترسی دارید، بلافاصله با آنها تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

براکت ارتودنسی به عنوان یک قسمت کوچک به دندان چسبانده می‌شود و از چسب مخصوص برای نگهداری آن استفاده می‌شود. خوردن خوراکی‌های سخت مانند آبنبات یا تنقلات می‌تواند منجر به جدا شدن و یا شل شدن براکت شود. این وضعیت در حین فعالیت ورزشی یا به هنگام ضربه به صورت هم ممکن است رخ دهد. اگر براکت جدا شده، از قسمت‌های انتهایی سیم ارتودنسی باشد، آن را جدا کنید و با یک ابزار مانند ناخن‌گیر سیم ارتودنسی را قطع کرده و انتهای آن را با موم ارتودنسی بپوشانید. اما اگر یکی از براکت های دندان‌های جلو جدا شده باشد، از موم ارتودنسی به عنوان چسب موقت استفاده کنید تا فعلاً در محل خود باقی بماند و سپس به متخصص مراجعه کنید تا مشکل آن را برطرف کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  صاف کردن دندان بدون ارتودنسی !

 

 

شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی

شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی

 

 بلند بودن بیش از حد سیم ارتودنسی

 در برخی موارد، بعد از نصب براکت ارتودنسی، شما به دلیل بی حسی متوجه بلند بودن سیم ارتودنسی نمی‌شوید. از طرف دیگر با حرکت تدریجی دندانها مقداری سیم در طول درمان در انتها اضافه می آید و به مرور زمان متوجه می‌شوید که انتهای سیم برای شما آزار دهنده بوده و لثه و قسمت داخلی گونه شما را تحریک می‌کند. در این مورد اگر شما بتوانید با احتیاط زیاد قسمت انتهایی سیم را قطع کنید، مشکل شما برطرف می‌شود. با استفاده از انتهای یک وسیله مانند پاک کن مداد، قسمت انتهایی سیم ارتودنسی را به سمت داخل خم کنید و با استفاده از موم ارتودنسی سطح آن را بپوشانید. در این حال احتمال تحریک لب و گونه شما به صفر می‌رسد.

 شل شدن یا افتادن لیگاچور

 لیگاچور ابزار مهمی برای نگهداری سیم ارتودنسی بر روی براکت است. این لیگاچورها یک قسمت پلاستیکی رنگی هستند که به مرور زمان خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهند و شما مجبور به جایگزینی آنها هستید. اگر در این مورد دچار مشکل هستید، حتماً از متخصص بخواهید که در این مورد به شما کمک کند

آزرده شدن بخش داخلی لب و گونه‌ها

 یکی دیگر از شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی که ممکن است شما تجربه کنید، تحریک شدن و احتمالاً زخم شدن بخش داخلی لب و گونه‌هاست. در اینجا ما به اطمینان کامل به شما خواهیم گفت که این مشکل ظرف چند روز از بین می‌رود. اما میتوانید از یک محلول آب گرم با نمک استفاده کنید و در طول روز چندین بار در دهان خود بچرخانید تا از بین برود. در ضمن موم ارتودنسی ابزار خوبی برای پوشش دادن سطح براکت است. این موم یک ماده نرم و منعطف است که شما می‌توانید تمامی سطح براکت را بپوشانید و از تماس مستقیم آن با پوست خود جلوگیری کنید. اگر هم در چند روز اول احساس درد داشتید، استفاده از مسکن‌های معمولی پیشنهاد می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ارتودنسی

شل یا شکسته شدن براکت اینویزیلاین

براکت اینویزیلاین یا براکت شفاف به عنوان یک گزینه متحرک استفاده می‌شود که باید در طول روز بین ۲۰ تا ۲۲ ساعت بر روی دندان فرد قرار داشته باشد. این براکت ها از این جهت اهمیت دارد که فرد به هنگام غذا خوردن و نظافت دندان می‌تواند آنها را خارج کند و دردسر براکت های فلزی را نداشته باشد. اما در مورد این ابزارها دو مشکل وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی یاد کرد.

 مورد اول شکسته شدن براکت به دلیل کوتاهی در خارج کردن صحیح آن از دهان است. برخی از افراد تمایلی به خارج کردن براکت ندارند و خوردن بعضی از غذاها باعث شکستن آنها می‌شود. در حالت دوم هم ممکن است شما به دلیل عجله یا کوتاهی در نگهداری از براکت، آن‌ها را گم کنید. در هر دو مورد کار خاصی از دست شما بر نمی‌آید و باید با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

 

 

شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی

شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی

 

گیر کردن غذا در بین براکت ارتودنسی

 اگرچه این مورد را نمی‌توان در بین شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی قرار داد، اما ممکن است در طول درمان بارها این چالش را تجربه کنید و با آن مواجه شوید. این وضعیت زمانی آزاردهنده می‌شود که شما از خوراکی‌های سخت استفاده کرده باشید و باقی مانده آن لای دندان شما بماند. در وهله اول توصیه ما این است که راهکارهای پیشگیری را رعایت کنید تا دچار چنین چالشی نشوید و دردسر شما کمتر باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

 ضمن اینکه، در طول مسافرت همیشه برای شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی آمادگی داشته باشید. به همراه خود کیف نظافت دندان شامل مسواک مخصوص، نخ دندان، خمیر دندان و یک آینه کوچک همراه داشته باشید تا از آنها کمک بگیرید. همیشه بعد از خوردن غذا، چه غذاهای نرم و چه غذاهای سخت، وضعیت دندان‌های خود را به طور کامل بررسی کنید و در صورت لزوم از مسواک و نخ دندان برای شستن کامل دندان‌ها استفاده کنید. اگر احیاناً مسواک همراه شما نیست، نخ دندان یک ابزار ضروری و مهم است که می‌تواند بخش‌های مختلف براکت را تمیز کند.

در برخی موارد مانند شکسته شدن براکت ارتودنسی و همچنین در مواردی مانند عفونت و ورم کردن بخش داخلی دهان، شما هیچ راهکاری برای بهبود این شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی ندارید و نیاز دارید که حتماً با متخصص تماس بگیرید. در هر صورت تلاش ما در این مطلب این بود که تصویری کلی و قابل درک از شرایط اورژانسی در درمان ارتودنسی به شما نشان دهیم تا بتوانید در مواقع مختلف عکس العمل مناسب داشته باشید. اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید این موارد را انجام دهید، با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *