آیا درمان ارتودنسی فقط برای زیبایی است؟
آگوست 16, 2020
مقایسه گزینه های ارتودنسی نامرئی
آگوست 23, 2020

معمولا اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی برای بیماران ناراحت کننده است و در این دوره زمانی متخصص بیشترین تغییرات و تنظیمات را روی این ابزار ها انجام می دهد. روال کلی درمان ارتودنسی به این صورت است که شما در ابتدا احساس کمی درد دارید، اما به مرور زمان به این درد عادت می کنید و بعد از مدت زمان مشخصی فراموش می کنید که حتی یک ابزار روی دندان های خود دارید. پس از گذشت هفته اول، ارتودنتیست کار راحت تری برای انجام سایر مراحل درمانی دارد.

در این دوره زمانی تغییراتی روی براکت ها و سیم ارتودنسی انجام می شود تا وضعیت حرکت دندان ها تحت کنترل باشد. حالا با توجه به تجربه ای که داریم به شما خواهیم گفت که در اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی چه اتفاقاتی برای شما رخ می دهد.

قبل از ترک مطب و بعد از نصب براکت ارتودنسی

قبل از اینکه از درب مطب ارتودنتیست خارج شوید، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که انتهای سیم ارتودنسی و براکت ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که حالت نامناسبی ندارند. ارتودنتیست ها معمولاً در استفاده از براکت ها و سیم ارتودنسی دقت زیادی به خرج می‌دهند، اما بعد از نصب براکت ارتودنسی از شما می خواهند که وضعیت آنها را بررسی کنید. در اینجا بیمار باید از انگشت و زبان خود استفاده کند تا از صحیح بودن نحوه قرارگیری آنها مطمئن شود.

کار دیگری که قبل از ترک مطب ارتودنتیست باید انجام دهید این است که مطمئن شوید تمامی لوازم مورد نیاز برای فاز اولیه مرحله درمانی خود را تهیه کرده اید. این لوازم شامل موم ارتودنسی می‌شود که برای پوشاندن سطح براکت ها و نوک سیم ارتودنسی استفاده می‌شود و از خراشیده شدن قسمت داخلی گونه جلوگیری می‌کند. همچنین مسواک هایی برای تمیز کردن دندان ها بعد از نصب براکت ارتودنسی هم باید داشته باشید تا مطمئن شوید که بهداشت دهان و دندان خود را هم انجام می دهید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه برداشتن براکت ها: مراقبت های بعد از ارتودنسی

آخرین کاری که قبل از ترک مطب ارتودنسی انجام می دهید این است که قرار ملاقات بعدی خود را تنظیم کنید. به برنامه کاری خود یا به برنامه مدرسه کودک خود توجه کنید و مطمئن شوید که در یک ساعت مشخص از یک روز مشخص می توانید در مطب حضور داشته باشید. معمولاً ارتودنتیست ها قرارهای ملاقات بعدی خود را بعد از هر ماه یا یک ماه و نیم تنظیم می کنند. شما هم سعی کنید که برای بعد از نصب براکت ارتودنسی برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشید و به شکل خاص در روز مورد نظر هیچ گونه برنامه ای نداشته باشید.

هنگام حضور در خانه

احتمالا بعد از نصب براکت ارتودنسی و قبل از ترک مطب ارتودنتیست احساس درد و ناراحتی خواهید داشت. قرار دادن براکت ها و تنظیم اولیه سیم ارتودنسی نوعی فشار روی دندان‌ها و دهان شما وارد می کند. با شروع حرکت دندانها به مرور زمان احساس درد و کشش در قسمت فک و لثه های خود خواهید داشت. اگر احساس کردید که به مرور زمان چنین شرایطی را تجربه می کنید حتماً از داروهای تجویز شده توسط ارتودنتیست برای کنترل درد کمک بگیرید.

مصرف داروهای مسکن در چند روز اول و به ویژه هنگامی که برای اولین بار به منزل برمی گردید بسیار مهم است و از درد و ناراحتی جلوگیری می‌کند. محلول آب نمکی که از آب گرم و نمک تهیه شده باشد می تواند برای کاهش درد دندان ها بعد از نصب براکت ارتودنسی موثر باشد.

بیماران به محض خروج از مطب ارتودنتیست آزاد هستند که غذا بخورند. اما معمولاً به آنها توصیه می شود که در روزهای اول و هفته اول بعد از نصب براکت ارتودنسی به سراغ غذاهای نرمتر بروند. غذاهای نرمی مانند نان یا سبزیجات نرم یا حتی سوپ و ماست مواردی هستند که شما می توانید برای فاز اولیه انتخاب کنید.

اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی

اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی

چند روز اول بعد از نصب براکت ارتودنسی

برای روز های اول بیشتر روی رژیم غذایی نرم باقی بمانید و بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را تمیز کنید و مواد غذایی گیر کرده بین براکت های ارتودنسی را به خوبی پاک کنید. هر چه زودتر این روال را انجام دهید بسیار مهم است و در طول درمان ارتودنسی به شما کمک می کند. معمولاً در طول سه یا چهار روز اول درد اولیه ناشی از نصب براکت ارتودنسی از بین می رود و شما می توانید به سراغ غذاهای سخت‌تر بروید. معمولاً ارتودنتیست ها یک لیست غذایی را به عنوان لیست ممنوعه در اختیار شما می‌گذارند که حتی بعد از چند روز اول هم نمی توانید از آن ها استفاده کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا درمان ارتودنسی فقط برای زیبایی است؟

چند روز اول و هفته اول، به مرور زمان یک پوسته نرم روی قسمت داخلی و درمقابل براکت ها در گونه ها تشکیل می شود. طراحی خاص براکت های ارتودنسی هنوز هم ممکن است منجر به تحریک بخش های مختلف دهان شما شود. معمولاً در هفته اول بعد از نصب براکت ارتودنسی پوست شما سفت تر می شود اما برای جلوگیری از سوزش می توانید براکت ها و سیم ارتودنسی را با موم ارتودنسی بپوشانید. با سفت تر شدن پوست دهان به مرور زمان از تحریک بخش داخلی دهان و لبها راحت می‌شوید و روال زندگی شما به حالت عادی برمی گردد.

برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بهتر است که از مسواک‌های مخصوص استفاده کنید. به عنوان مثال مسواک بین دندانی به شما اجازه می دهد که ذرات غذایی باقیمانده بین براکت ها و پشت سیم ارتودنسی را خارج کنید و سلامت دندان های خود را برای مدت طولانی‌تری تضمین کنید.

اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی

اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی

در مواقع اضطراری چه کار باید بکنیم؟

اگرچه احتمال بروز موارد اضطراری و اورژانسی بعد از نصب براکت ارتودنسی بسیار کم است، احتمال دارد که در هفته اول دچار شکستگی براکت یا تغییر وضعیت سیم ارتودنسی شوید. در این گونه موارد بدون اینکه براکت یا سیم ارتودنسی را دستکاری کنید بلافاصله با ارتودنتیست خود تماس بگیرید و با آنها هماهنگ کنید تا وضعیت ابزار ارتودنسی شما را به حالت طبیعی برگردانند.

جمع بندی

بدون شک هفته اول بعد از نصب براکت ارتودنسی با اندکی درد و ناراحتی همراه است و شما تلفیقی از کشش و فشار در قسمت لثه و استخوان فک خود احساس خواهید کرد. در این دوره زمانی استفاده از مسکن های تجویز شده توسط ارتودنتیست به شما در کنترل درد و ناراحتی کمک می‌کند. از طرف دیگر متخصصین دستورالعملهای خاصی در مورد خوردن و آشامیدن در اختیار شما قرار می دهند تا طبق آنها حرکت کنید. در ضمن مصرف برخی مواد غذایی در این دوره زمانی ممنوع است که ارتودنتیست به شما می‌گوید و بیشتر شامل مواردی مانند آبنبات یا پاپ کورن یا آدامس می شود. در نهایت اگر هم موارد اورژانسی و اضطراری برای شما پیش آمد بلافاصله باید با دندانپزشک خود هماهنگ کنید

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

 امیدواریم تصویر خوبی از هفته اول بعد از نصب براکت ارتودنسی برای شما نشان داده باشیم. اما برای رزرو وقت و مشورت با ارتودنتیست از شماره های سایت استفاده کنید و با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *