نکاتی که قبل از درمان ارتودنسی باید بدانید
اکتبر 8, 2019
اورژانس و فوریت های ارتودنسی
اکتبر 25, 2019

براکت ها به عنوان ابزاری برای اصلاح ناهماهنگی دندان‌ها، زیبا کردن لبخند فرد و همچنین بهبود عملکرد دندان به کار گرفته می‌شوند و معروف ترین آن‌ها براکت ارتودنسی فلزی است. علاوه بر این، براکت ها به حل مشکلات مربوط به صحبت کردن، خوردن و نوشیدن و همچنین حرکت زبان کمک می‌کنند. در هر شرایطی و با هر وضعیتی که ما بخواهیم در مورد براکت ها بحث کنیم، بدون شک براکت های فلزی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های ما هستند.

براکت ارتودنسی فلزی به عنوان براکت سنتی نبز شناخته می‌شود که برای اولین بار به جهان مدرن معرفی شد. این براکت ها دارای یک سیم استیل هستند که فشار کنترل شده و مداومی به دندان وارد می‌کند. این فشار باعث حرکت دندانها و نظم دهی به آن‌ها می‌شود. حالا ما با این مقدمه کوتاه به سراغ معرفی براکت ارتودنسی فلزی خواهیم رفت و در مورد مزایا و معایب آن صحبت می‌کنیم.

براکت ارتودنسی فلزی چیست؟

براکت ارتودنسی فلزی از چند قطعه کوچک چسبیده به دندان و یک سیم فلزی محکم برای وارد آوردن فشار به دندان تشکیل شده است. در مطالب قبل در مورد اجزاء براکت ارتودنسی صحبت کردیم و عملکرد هر کدام از آنها را توضیح دادیم. این براکت ها در کل وظیفه وارد آوردن فشار به دندان‌ها را بر عهده دارند و تحت همین فشار دندان‌ها را مرتب می‌کنند. نمونه‌های فلزی از لحاظ کارایی و سرعت درمان نسبت به گزینه‌های دیگر بهتر هستند و در شرایطی که فرد به مشکلاتی مانند مال اکلوژن شدید مبتلا شده باشد، امکان استفاده از آنها وجود دارد.

اصلی‌ترین ماده استفاده شده در براکت ارتودنسی فلزی، فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل است که به علت توانایی بالا برای ایجاد فشار و همچنین مقاومت در برابر نیرو و مواد خورنده استفاده می‌شود. همچنین قطعاتی مانند سیم ارتودنسی در این ابزار از جنس نیکل و تیتانیوم است که باز هم مقاومت آنها در برابر خوردگی بالاست. اگرچه ممکن است در برخی شرایط خاص امکان شکستن براکت های فلزی به وجود می‌آید، اما این احتمال بسیار کم است و به‌عنوان یکی از مستحکم‌ترین گزینه‌ها در حوزه درمان ارتودنسی شناخته می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی بزرگسالان

 

براکت ارتودنسی فلزی

براکت ارتودنسی فلزی

 

 براکت های فلزی از چه قسمت‌هایی تشکیل شده‌اند؟

 قبل از شروع در مورد براکت های فلزی و صحبت در مورد مزایا و معایب آنها، ابتدا باید برخی از اجزا اولیه به کار رفته در آنها را بشناسیم. این اطلاعات به ما کمک می‌کند تا روش صحیح استفاده از آنها را بدانیم. بطور کلی براکت ارتودنسی فلزی از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 • براکت: یک ساختار فلزی کوچک و مکعبی شکل است که عمدتاً به دندانها متصل شده یا چسبانده می‌شود. این ابزارها به کمک یکدیگر در تنظیم دندان‌ها نقش دارند.
 • سیم ارتودنسی: سیم ارتودنسی به عنوان پل رابط بین براکتها شناخته می‌شود و درون آنها قرار می‌گیرد. البته در برخی موارد مانند براکت ارتودنسی دیمون ممکن است سیم ارتودنسی بر روی براکت ها قرار گیرد و به نوعی لغزنده باشد.
 • لیگاتور یا لیگاچور: این ابزارها اساساً لوازمی پلاستیکی هستند که وظیفه آنها متصل نگه داشتن سیم ارتودنسی به براکت ارتودنسی است. این ابزارها رنگ‌های مختلفی دارند و به همین دلیل در مورد براکت های رنگی از مدل‌های مختلف آن‌ها استفاده می‌شود.

 

 

براکت ارتودنسی فلزی

براکت ارتودنسی فلزی

 

مزایای براکت ارتودنسی فلزی

با وجود اینکه براکت های فلزی به عنوان قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین گزینه شناخته می‌شوند، اما هنوز هم بالاترین محبوبیت را به خود اختصاص داده‌اند و متخصصین ارتودنسی هم به استفاده از آنها علاقه دارند. طبیعتاً باید ویژگی‌های جالب توجهی در این براکتها وجود داشته باشد که محبوبیت خود را از دست نداده‌اند. برخی از مزایای این ابزارها عبارتند از:

 • مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی: این براکت‌ها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند و بیشتر افراد توانایی پرداخت هزینه آنها را دارد. در ضمن اتصالات استفاده شده در آنها از مواد در دسترس بوده و قیمت بالایی ندارند.
 • استحکام بالا: استفاده از استنلس استیل باعث شده که این ابزار بسیار قوی باشد و در برابر ضربه استحکام بالایی از خود نشان دهد.
 • سازگاری بالا: براکت ارتودنسی فلزی به عنوان یکی از مفیدترین و سازگارترین گزینه‌ها برای هر نوع درمان ارتودنسی شناخته می‌شود.
 • استفاده برای درمان‌های پیشرفته: در این براکت ها امکان استفاده از لوازم جانبی و اضافی وجود دارد که امکان استفاده از آنها را برای درمان‌های پیشرفته فراهم می‌کند.
 • سابقه و پیشینه خوب: به دلیل اینکه اکثر مردم از این براکت ها استفاده می‌کنند، ذهنیت خوبی برای بیماران به وجود می‌آورند و به روند درمان خود امیدوار می‌شوند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت لینگوال یا پشت دندانی

معایب براکت ارتودنسی فلزی

 هر چیزی که در نظر بگیریم، با مزایا و معایبی همراه است. بنابراین همین وضعیت هم در مورد براکت های ارتودنسی وجود دارد و پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه لوازم دندانپزشکی و صنعت ارتودنسی نتوانسته که به خوبی آنها را برطرف کند. از جمله معایب براکت های فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامرئی نیستند: تأثیر مستقیم براکت ها بر روی ظاهر فرد باعث شده که افراد استفاده کننده نسبت به آنها احساس خوبی نداشته باشند و به نوعی از ظاهر خود خجالت بکشند. این شاید یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که بزرگسالان تمایلی به استفاده از این براکت ها ندارند و به جای آن گزینه‌هایی مانند براکت سرامیکی را انتخاب می‌کنند.
 • نیاز به تغییر و تنظیم دوباره: فشار سیم ارتودنسی باعث حرکت دندان‌ها می‌شود و از طرف دیگر احتمال کندن براکت هم وجود دارد. بنابراین شما دائماً باید با متخصص ارتودنسی در ارتباط باشید.
 • آلرژی و التهاب: اگرچه این موضوع بسیار نادر است اما در برخی از افراد نشانه‌هایی از آلرژی وجود دارد که باید با بررسی پزشک برطرف شود.
 • ایجاد مشکل در هنگام غذا خوردن و تغییر در رژیم غذایی: شما به هنگام استفاده از براکت ارتودنسی فلزی هم با مشکل غذا خوردن مواجه هستید و هم به مسواک زدن آنها با دردسر زیادی انجام می‌گیرد.

موارد ذکر شده در این مطلب را می‌توان به عنوان کلیه اطلاعات مورد نیاز در مورد براکت ارتودنسی فلزی معرفی کرد. البته این ابزارها به دلیل طراحی خاص خود پیچیدگی‌های زیادی دارند که طبیعتاً پرداختن به همه آنها در یک مطلب امکان پذیر نیست. بنابراین سعی کردیم که پرتکرارترین و نگران کننده ترین موارد را در مورد این ابزارها در این مطلب بیاوریم تا به سؤالات احتمالی شما پاسخ داده باشیم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع براکت ارتودنسی

 حالا اگر شما قبلاً سابقه استفاده از براکت ارتودنسی فلزی را داشته‌اید؟ اگر در مورد مزایا و معایب آن می دانید؟ اگر پیشنهاد خاصی برای بیماران دارید؟ یا اگر سؤال خاصی در مورد استفاده از آنها دارید در پایین همین مطلب مطرح کنید تا پاسخ دهیم.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *