آشنایی با ابزار ارتودنسی
آگوست 7, 2019
ارتودنسی نامرئی یا براکت اینویزالاین
آگوست 18, 2019

براکت دیمون به عنوان یکی از راهکارهای درمانی برای تنظیم کردن دندان ها به کار گرفته می شود و تفاوت چشمگیری با سایر گزینه ها ندارد. اگر شما نیاز به اصلاح ارتودنسی داشته باشید طبیعتاً گزینه های مختلفی را به عنوان راهکار درمانی در اختیار دارید که برخی از آنها مانند اینویزالاین شفاف بوده و برخی هم مانند براکت های فلزی و سرامیک هایی قابل رویت هستند. معمولاً انتخاب افراد با توجه به انتظاری که از سطح وضعیت و شکل ظاهری خود دارند تغییر می کند.

براکت دیمون یکی از گزینه هایی است که شما می توانید انتخاب کنید اما به دلیل جدید بودن به احتمال زیاد آشنایی چندانی با آن ندارید. بنابراین ما ابتدا به معرفی این براکت ها خواهیم پرداخت و در گام بعد در مورد تفاوت ها و برتری های آن نسبت به سایر گزینه‌ها بحث خواهیم کرد.

براکت دیمون و ارتودنسی دیمون

براکت دیمون و ارتودنسی دیمون

براکت دیمون چیست؟

براکت دیمون یک نوع خاص از براکت ارتودنسی است که برای کاهش میزان دیده شدن براکت به کار برده می شود و به همین دلیل به عنوان محبوب ترین گزینه در درمان ارتودنسی بزرگسالان شناخته می شود. بزرگترین تفاوتی که این براکتها نسبت به گزینه های سنتی دارند این است که اندازه آنها بسیار کوچکتر است و در آنها از لیگاچور استفاده نمی‌شود که این باعث می‌شود براکت کمتر جلب توجه کند.

لیگاچور یکی از اجزای براکت ارتودنسی است که برای متصل نگه داشتن سیم ارتودنسی به سطح براکت استفاده میشود و در نتیجه موقعیت سیم بر روی سطح براکت ثابت و بدون تغییر است. معمولاً لیگاچور ها از جنس پلاستیک هستند و ممکن است در نسخه های رنگی یا بدون رنگ باشند به همین دلیل به هنگام استفاده از آنها بر روی ظاهر فرد تاثیر گذاشته و می تواند آزار دهنده باشد. اگر چه امروزه امکان استفاده از لیگاچور شفاف هم به وجود آمده اما این لیگاچور ها هم به مرور زمان به دلیل جرم تغییر وضعیت می دهند و حالت نامناسبی پیدا می کند. این در حالی است که در براکت دیمون خبری از وجود لیگاچور نیست و به همین دلیل کمتر دیده می شوند.

براکت دیمون و ارتودنسی دیمون

براکت دیمون و ارتودنسی دیمون

براکت دیمون به چه صورت است؟

براکت دیمون از همان اجزای براکت های فلزی و براکت های سرامیکی تشکیل شده است و از همان مکانیزم عملکرد بهره می برد. در حقیقت در این روش هم از همان نیروی کششی ناشی از سیم ارتودنسی استفاده می شود و مبنای عملکرد آن بر اساس فشار به دندان هاست. اما در این شیوه سیم ارتودنسی به طور مستقیم با سطح براکت در تماس است و از مکانیزم لغزشی بهره می برد. در انتهای سیم هم یک حالت فنر مانند قرار می گیرد که وظیفه ایجاد فشار بر روی سیم را بر عهده دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کراس بایت چیست؟

زمانی که دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی براکت دیمون را بر روی دندان ها قرار می دهد ابتدا آنها را تنظیم کرده و به مرور زمان دندان ها به محل مورد نظر حرکت میکنند. از طرفی دیگر حرکت دندان ها باعث شل شدن سیم می شود که این شل‌شدن با فنر قرار گرفته در انتهای سیم جبران می شود. این کنش و واکنش باعث می شود که بیمار نیازی به مراجعه مکرر به ارتودنتیست نداشته باشد و از لحاظ وقت و هزینه کمتر دچار مشکل شود.

 

براکت دیمون

براکت دیمون

چه تفاوتی بین براکت دیمون و براکت سنتی وجود دارد؟

 بین براکت دیمون و براکت های سنتی از لحاظ اندازه و همچنین راحتی بیمار تفاوت وجود دارد. معمولاً براکت های فلزی یا همان براکتهای سنتی به دلیل اندازه بزرگ خود باعث تحریک لب و زبان می شوند که برای بیمار آزاردهنده است. از طرف دیگر وجود لیگاچور ها باعث می‌شود که براکت بیشتر دیده شود و این برای برخی از افراد آزاردهنده است. اما به طور کلی برتری براکت دیمون نسبت به گزینه های سنتی به سه مورد مهم زیر بر می گردد:

  • راحت بودن بیمار: اندازه کوچکتر براکت ها باعث می شود که میزان تحریک دهان و زبان فرد کمتر باشد و کمتر اذیت شود. در ضمن این براکت نیاز به تنظیم کمتری دارند و به همین دلیل تعداد مراجعات بیماران به متخصصین ارتودنسی کاهش می یابد.
  • عدم تاثیر بر شکل ظاهری فرد: عدم استفاده از لیگاچور باعث می شود که براکت استفاده شده برای درمان ارتودنسی کمتر باعث جلب توجه افراد دیگر شود و به همین دلیل برای محیط های رسمی و محیط کاری گزینه بهتری نسبت به براکت های ارتودنسی سنتی هستند.
  • فشار پیوسته و تدریجی: در براکت دیمون از یک فنر در انتهای سیم براکت استفاده می‌شود که فشار بر روی دندان ها را به صورت پیوسته و تدریجی حفظ می‌کند. بنابراین دندان‌های فرد به طور پیوسته تحت فشار هستند و فشار مقطعی و زیاد به آنها وارد نمی‌شود. موضوع باعث می‌شود که دندان ها سریعتر در موقعیت مناسب قرار گیرند و فرد هم کمتر اذیت شود.
براکت دیمون و ارتودنسی دیمون

براکت دیمون و ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یا ارتودنسی سنتی؟

پاسخ دادن به این سوال چندان امکان‌پذیر نیست و شما در حقیقت باید این سوال را از ارتودنتیست خود بپرسید. این متخصصین وضعیت بدنی و شکل ظاهری شما را در نظر می‌گیرند و حتی میزان سلامت دندان های شما را بررسی می کنند. در نهایت آنها با توجه به وضعیت فعلی و همچنین هزینه درمان ارتودنسی به شما پیشنهاد می دهند که کدام یک از گزینه ها را انتخاب کنید. از بین گزینه‌های پیشنهادی توسط متخصص شما می توانید یکی از مناسب ترین آنها را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. بنابراین اولویت اصلی با بهبود وضعیت شماست و سپس با توجه به آن می توانید گزینه مناسب را از بین براکت دیمون یا سایر براکت های ارتودنسی انتخاب کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

براکت دیمون به عنوان یک گزینه آسان و محبوب برای درمان ارتودنسی بزرگسالان و بانوان انتخاب می شود که روش کار با آن بسیار محبوب و دوست داشتنی است. اما در هر صورت اجازه دهید که بهترین انتخاب را متخصص ارتودنسی برای شما انجام دهد. برای مشاوره مستقیم با متخصص و پرسیدن سوالات احتمالی از شماره های درج شده در سایت استفاده کنید و با ما در تماس باشید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *