انواع درمان ارتودنسی
دسامبر 5, 2019
کراس بایت چیست؟
دسامبر 29, 2019

براکت لینگوال یکی از گزینه‌های نامرئی در درمان ارتودنسی محسوب می‌شود که ممکن است یک ارتودنتیست به شما پیشنهاد دهد.  روش نصب این براکت ها با سایر براکت های معمولی مانند براکت های فلزی سنتی متفاوت است و به همین دلیل محبوبیت بالایی در بین افراد نوجوانان و بزرگسالان به دست آورده است. براکت های لینگوال در پشت دندان‌های فرد نصب می‌شوند از طریق فشار مستقیم به دندان‌ها باعث حرکت کردن آنها به محل مطلوب می‌شوند.

پس اگر به فکر استفاده از براکت لینگوال برای درمان ارتودنسی خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا این ابزارها را معرفی کنیم و در مورد مزایا و معایب آنها صحبت کنیم.

براکت لینگوال چیست؟

براکت لینگوال یک روش درمان ارتودنسی است که در جریان آن براکت ها، سیم ارتودنسی و باندهای الاستیک در پشت دندان‌های فرد نصب می‌شوند و محل قرارگیری آنها برای فرد روبرو قابل رویت نیست. با توجه به اینکه این ابزارها در محل معکوس قرار می‌گیرند، از عناوینی مانند براکت داخلی یا براکت نامرئی هم برای آنها استفاده می‌شود. در مقایسه با براکت های سنتی که در سمت خارجی دندان‌ها نصب می‌شوند، براکتهای لینگوال تأثیر چندانی روی ظاهر فرد ندارند و به همین دلیل محبوبیت خوبی دارند.

قرار گرفتن براکت لینگوال در پشت دندانها دردسرهایی برای فرد به هنگام حرف زدن یا غذا خوردن به همراه دارد و حتی نصب آنها برای ارتودنتیست مشکل است. به همین دلیل ممکن است مشکلات و ایراداتی در آنها وجود داشته باشد که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

مزایای براکت لینگوال

بزرگ‌ترین مزیت براکت لینگوال این است که در پشت دندان‌ها نصب می‌شود. سایر مزایای این ابزارها در سایه این مزیت بزرگ قرار می‌گیرند و در حقیقت مزایای اصلی آنها مربوط به همین روش نصب براکت است. از جمله مزایای براکتهای لینگوال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چرا به این نوع براکت، براکت مخفی یا نامرئی گفته میشود؟

در بندهای قبل به کرات اشاره کردیم که براکت لینگوال در پشت دندان‌ها نصب می‌شود و به همین دلیل افرادی که از روبرو به شما نگاه می‌کنند، اصولاً متوجه درمان ارتودنسی شما نمی‌شوند. البته نگاه کردن از بالا یا نگاه کردن از پایین امکان مشاهده کردن براکت ها را فراهم می‌کند، اما شما در هنگام فیلمبرداری یا عکس گرفتن یا حتی صحبت کردن با افراد به صورت روبرو مطمئن هستید که براکت ها دیده نمی‌شوند.

براکت لینگوال

براکت لینگوال

به احتمال زیاد طول درمان آنها کوتاه است

حداقل دو مقاله علمی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ در مورد طول درمان ارتودنسی با استفاده از براکت لینگوال انجام گرفته است که در هر دو آنها ثابت شده برای حرکت دندان‌ها، این ابزارها نسبت به براکت های سنتی گزینه بهتری هستند. در این تحقیقات مشخص شده که استفاده از براکت های لینگوال چیزی در حدود ۱۵ ماه زمان می‌برد تا دندان‌های فرد مرتب شوند. این در حالی است که استفاده از براکت های سنتی زمانی بین ۲۰ تا ۲۳ ماه نیاز دارد.

معایب استفاده از براکت های نامرئی

با وجود اینکه براکت های لینگوال گزینه‌ای مناسب و مطلوب برای درمان ارتودنسی محسوب می‌شوند، اما باید بپذیریم که در استفاده از آنها ایراداتی وجود دارد که ممکن است روند درمان شما را تحت تأثیر قرار دهند. از جمله ایرادات وارد شده به براکت لینگوال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرایند نصب براکت ها نسبت به سایر گزینه‌های درمان ارتودنسی سخت‌تر است. این براکت ها باید در پشت دندان فرد و به صورت همزمان نصب شوند، این در حالی است که براکت های سنتی را می‌توان به صورت تک تک نصب کرد.
  • این ابزارها اگرچه به طور مستقیم می‌تواند طول درمان شما را کاهش دهند، اما وجود آنها ممکن است باعث ایجاد مشکل در غذا خوردن، در حرف زدن و در نظافت کردن دندانها شود. ضمن این که وجود آنها در ابتدای دوره درمان ممکن است باعث التهاب لثه‌ها و التهاب زبان فرد شود.

چه کسانی امکان استفاده از براکت پشت دندانی را دارند؟

بهترین راهکار برای اینکه بفهمید که امکان استفاده از براکت های لینگوال را دارید یا خیر این است که موقعیت دندان‌های خود را به یک ارتودنتیست نشان دهید. در اغلب موارد، افراد بزرگسال و افراد حساس به ظاهر ترجیح می‌دهند که از این گزینه‌ها استفاده کنند. اما به طور کلی بررسی‌ها نشان داده است که استفاده از این ابزارها برای افراد مختلف امکان پذیر است. افراد مبتلا به دیپ بایت با توجه به شرایط خود می‌توانند از این گزینه استفاده کنند. این بیماری که تحت عنوان اوربایت هم شناخته می‌شود، باعث می‌شود که دندان‌های فک فوقانی سطح دندان‌های پایین را به طور کامل بپوشانند. بنابراین استفاده از براکت لینگوال کمک می‌کند که دندان‌ها و استخوان فک آنها به وضعیت طبیعی برگردد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

البته مطالعات ارتودنسی نشان می‌دهد که براکتهای لینگوال تقریباً در مورد همه شیوه‌های درمان ارتودنسی قابل استفاده هستند و تنها در برخی موارد ممکن است ارتودنتیست استفاده از آنها را مجاز نداند.

آیا امکان استفاده از براکت لینگوال را دارم؟

امروزه به لطف ظهور براکت لینگوال و براکت اینویزیلاین گزینه های درمان ارتودنسی بسیار متنوع تر از گذشته هستند. با وجود اینکه براکت های فلزی بسیار متداول هستند، اما امروزه گزینه های درمانی ارتودنتیست ها بیشتر شده و این برای بیماران یک خبر فوق العاده است. براکت های لینگوال ظاهری مشابه با براکت های سنتی دارند، با این تفاوت که به پشت دندانها و به سمت زبان فرد چسبانده می شوند و عملاً نامرئی هستند.

این که شما یک نوجوان هستید و نگران مسخره شدن توسط همسالان خود باشید یا یک فرد بالغ باشید و در مورد ظاهر فردی خود در محل کار نگران باشید، به احتمال زیاد به سمت استفاده از براکت لینگوال کشیده خواهید شد. در حقیقت این براکت ها راهی برای دستیابی به یک لبخند زیبا و جذاب است، بدون این که دیگران از آن آگاهی داشته باشند.

با وجود نکات مثبت در این ابزارها و شباهت بسیار زیاد آن از لحاظ تکنیکی به براکت های فلزی سنتی، بد نیست که این ابزار را از جهات منفی هم مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه شویم که یک فرد در چه صورتی امکان استفاده از آنها را دارد.

براکت لینگوال

براکت لینگوال

 اصلی ترین ایراد براکت لینگوال

با وجود این که بیشتر مشکلات دندانهای یک فرد و حتی انواع مختلف اختلالات بایت را می توان با استفاده از براکت لینگوال برطرف کرد، اما ارتودنتیست ها نسبت به استفاده از این ابزار در اوربایت شدید نگران هستند. این نگرانی به این دلیل است که اوربایت شدید فشار زیادی به براکتها وارد می‌کند و باعث می‌شود که به راحتی از دندانها جدا شوند. با وجود اینکه ارتودنتیست تنها کسی است که به شما می گوید که براکت های لینگوال برای شما مناسب هستند یا خیر، اما با درصد بسیار بالایی مطمئن باشید که در حالت اوربایت شدید قابل استفاده نیستند.

برخی از ملاحظاتی که هنگام استفاده از براکت های زبانی باید رعایت کنید

براکت لینگوال تفاوت خیلی زیادی با براکت های معمولی ندارد و تنها از لحاظ اندازه و از لحاظ محل نصب متفاوت هستند. طراحی این براکت ها به شکلی است که برای حرف زدن فرد و غذا خوردن او مشکل ساز نشود. اما طبیعی است که در گام‌های اولیه ممکن است فرد با مشکلاتی مواجه شود که باید به شکل مناسب با آنها رفتار کند:

براکت لینگوال

براکت لینگوال

درد و التهاب در زبان و لثه

از آنجایی که این براکت ها در قسمت میانی دندان‌ها نصب می‌شوند، طبیعی است که تماس بیشتری بین آنها و سطح زبان و لثه‌ها رخ می‌دهد. بنابراین وجود التهاب در یک یا دو هفته ابتدایی طبیعی است. اما ممکن است ارتودنتیست برای رفع این مشکل از شما بخواهد که در چند روز اول از موم ارتودنسی برای پوشاندن سطح آن‌ها کمک بگیرید که طبیعتاً مشکل شما را کمتر می‌کنند.

مشکل در گفتار و حرف زدن

از آنجایی که براکتهای لینگوال در قسمت داخلی دندان‌های شما قرار می گیرند، در ابتدا احساس عجیبی خواهید داشت و ممکن است تا مدت زمان طولانی به آن عادت نکنید و این باعث می شود که مشکلات گفتاری به عنوان اولین مشکل شما شناخته شود. این به این دلیل است که زبان هر فرد برای حرف زدن و صدا زدن باید با قسمت پشت دندان های او در ارتباط باشد. بنابراین براکت لینگوال مانع از این کار می‌شود و کیفیت گفتار فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. البته این مشکل بعد از مدتی از بین رفته و شما یاد می گیرید که از آنها استفاده کنید.

بهترین روش برای غلبه بر این مشکل این است که تمرین کنید و با صدای بلند حرف بزنید. استفاده از صدای بلند به این دلیل است که شما صدای خودتان را می شنوید و ایرادات آن را به مرور زمان برطرف می کنید. البته درصد بسیار کمی از بیماران ممکن است تا در طول دوره درمان ارتودنسی خود این مشکل را حفظ کنند و باید با متخصص ارتودنسی در مورد مشکلات احتمالی آن صحبت کنند.

براکت لینگوال

براکت لینگوال

 درد در قسمت زبان

یکی دیگر از مشکلات شایعی که هنگام استفاده از براکت لینگوال ممکن است برای شما اتفاق بیفتد، آسیب دیدن زبان و زخمی شدن آن است. این مشکل به رواج بسیار زیادی دارد و باید کارهای خاصی برای تسکین درد آن انجام دهید. در وهله اول استفاده از آب نمک گرم برای شستشو و بهبود زبان لازم است و در کنار آن می توانید از یک داروی مسکن بدون نسخه هم استفاده کنید تا به طور موقت زبان شما را بی حس کند. البته معمولاً متخصص ارتودنسی یک ماده تحت عنوان موم ارتودنسی در اختیار شما قرار می دهد تا لبه تیز براکتها و قسمت‌های مختلف آن را بپوشانید و از تماس مستقیم زبان با آن جلوگیری کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خانه

محدودیت در خوردن و آشامیدن

همانند براکت های فلزی سنتی، برای براکت های لینگوال هم محدودیت هایی در خوردن و نوشیدن وجود دارد و متخصص ارتودنسی به شما می‌گوید که از مصرف آنها خودداری کنید. اصولاً غذاهای سخت و خیلی ترد یا غذاهایی که خیلی چسبناک هستند برای استفاده به همراه براکت لینگوال پیشنهاد نمی شوند. مواد غذایی که در پشت دندان ها گیر می کنند، برای پاک کردن آنها چالش‌برانگیز هستند. همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدن براکت ارتودنسی بهتر است که همیشه مواد غذایی خود را به قسمت های کوچک تر برخورد کنید و از خوردن آبنبات یا آدامس چسبنده خودداری کنید.

تمیز کردن مناسب دندان ها بسیار سخت تر است

از آنجایی که براکت لینگوال در قسمت پشتی دندانهای فرد قرار می گیرد، خلاص شدن از شر تمام مواد غذایی و پلاک تشکیل شده بین دندان ها و بین براکت ارتودنسی بسیار سخت تر است. این گونه مواقع معمولا متخصص ارتودنسی استفاده از مسواک برقی یا حتی نخ دندان را توصیه می‌کند و ممکن است از شما بخواهد که از مسواک بین دندانی هم استفاده کنید. البته شما هم می‌توانید از ارتودنتیست شخصی خود بخواهید که بهترین روش برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها را هنگام استفاده از براکتهای لینگوال به شما نشان دهد.

براکت لینگوال تحت پوشش بیمه نیست و گران تر است

 یکی از مهمترین دلایل عدم استقبال بیماران از براکت های لینگوال به قیمت بالاتر آن نسبت به سایر شیوه های ارتودنسی است. اگر برای شما پول و مسائل مالی در اولویت است بهتر است به سراغ براکت های فلزی سنتی که اغلب ارزان‌تر هستند بروید. اما اگر حقیقتاً براکت لینگوال را نسبت به سایر گزینه ها ترجیح می دهید باید در مورد گزینه های پرداخت و انعطاف پذیری در تعرفه ها و هزینه ها با ارتودنتیست صحبت کنید.

براکت لینگوال

براکت لینگوال

آیا استفاده از براکت ارتودنسی لینگوال ناراحت‌کننده است؟

 مهم نیست که شما چه نوع براکتی را انتخاب می‌کنید، اصولاً با شروع حرکت دندان‌ها، ناراحتی هم به وجود خواهد آمد. اکثر مردم این درد را به عنوان یک درد نسبتاً شدید تجربه می‌کنند و از داروهای مسکن برای رفع کردن آن استفاده می‌کند. احتمالاًبرخی غذاهای نرم مانند ماست، برنج و تخم مرغ جوشیده راهکار خوبی برای از بین بردن درد دندان‌ها باشد.

 ضمن اینکه تماس براکت ارتودنسی با بافتهای نرم داخل دهان به مرور زمان باعث درد می‌شود. به دلیل وجود براکت ها، احتمال برخورد زبان به آنها هم وجود دارد که طبیعتاً این موضوع هم دردناک است. برای برخی از بیماران، ناراحتی ناشی از براکت ارتودنسی لینگوال قابل توجه است. اما برخی از شرکت‌ها برای راحتی بیماران، براکت های کوچک و نرم‌تری طراحی کرده‌اند که به صورت سفارشی هستند و می‌توانند به کاهش درد بیمار کمک کنند.

برای تسکین درد کوتاه‌مدت، استفاده از یک ژل یا اسپری ضد درد دندان موضعی را امتحان کنید و موم ارتودنسی هم برای پوشاندن لبه‌های تیز براکت به کار ببرید. اگر احساس می‌کنید که سیم ارتودنسی در حال تکان خوردن و زخمی کردن شماست، حتماً با ارتودنتیست تماس بگیرید. گاهی ممکن است بیشتر مشکلات شما به خاطر حرکت سیم ارتودنسی باشد که ارتودنتیست می‌تواند با این کار شما را راحت کند.

براکت لینگوال

براکت لینگوال

آیا براکت لینگوال باعث تغییر نحوه صحبت کردن من می‌شود؟

 پاسخ کوتاه بله! وقتی صحبت می‌کنید، زبان شما قسمت‌های پشتی دندان‌ها را لمس می‌کند تا صداهای خاصی ایجاد شود. از آنجایی که براکت ارتودنسی لینگوال در قسمت عقب و پشت دندان‌های شما نصب می‌شوند، وقتی که برای اولین بار از این براکت ها استفاده می‌کنید نحوه حرف زدن و صحبت کردن شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در حالی که همه براکت های ارتودنسی به طور موقت الگوی رفتاری شما را تغییر می‌دهند، طبق تحقیقات صورت گرفته زمان لازم برای عادت کردن به براکت های لینگوال نزدیک به یک ماه یا بیشتر است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه مسواک زدن دندان با وجود براکت ارتودنسی

البته بررسی‌ها نشان داده که میزان اختلال در گفتار فرد بسته به برند تولید کننده براکت ها و همچنین شرایط ارتودنتیست شما ممکن است متفاوت باشد. برخی از بیماران ممکن است به سراغ استفاده از تکنیک‌های گفتار درمانی بروند، اما معمولاً اکثر افراد بعد از مدتی به وجود براکت های ارتودنسی عادت می‌کنند و گفتار آنها به حالت طبیعی برمی‌گردد. بنابراین اگرچه براکت ارتودنسی لینگوال روی صحبت کردن فرد مؤثر است، اما به مرور زمان برطرف می‌شود.

مقایسه هزینه براکت های لینگوال با سایر گزینه‌های درمانی دیگر

به طور کلی هزینه درمان ارتودنسی و هزینه براکت های ارتودنسی به چهار فاکتور بستگی دارد:

  • طول درمان شما
  • محل زندگی شما یا محل درمان ارتودنسی
  • امکان استفاده از بیمه درمانی
  • کدام مدل دستگاه را انتخاب می‌کنید

ارتودنتیست قبل از شروع درمان ارتودنسی، در مورد هزینه‌ها و برنامه‌های پرداختی آن با شما بحث خواهد کرد و اطلاعات کاملی در مورد آن در اختیار شما قرار می‌دهد. این افراد با توجه به بررسی‌های صورت گرفته بر روی استخوان فک و وضعیت دندان‌های شما، تشخیص می‌دهند که کدام گزینه مناسب‌تر است و با توجه به آن گزینه محاسبه هزینه‌ها را انجام خواهد داد. البته به طور کلی می‌توان مقایسه عمومی از هزینه براکت های ارتودنسی انجام داد و در آنها مشخص می‌شود که براکت ارتودنسی لینگوال نسبت به سایر گزینه‌ها گرانتر است.

دلایل مختلفی برای گران‌تر بودن براکت های لینگوال وجود دارد که یکی از آنها ظریف کاری صورت گرفته در این براکت‌ها و زمانبر بودن تولید آنها نسبت به براکت های معمولی است. براکت های لینگوال برای هر شخص به صورت اختصاصی طراحی می‌شوند و این طبیعی است که قیمت آنها را بالاتر می‌برد. البته باید فاکتورهای دیگری مانند ابزارهای استفاده شده در براکت، اندازه براکت ها و شرایط نصب آنها را هم در نظر بگیریم که طبیعتاً تغییرات قیمتی به وجود می‌آورد. بررسی وب سایت‌های خارجی نشان می‌دهد که براکت ارتودنسی لینگوال گران‌ترین گزینه ممکن برای درمان است و همین موضوع باعث می‌شود که برخی از افراد نسبت به استفاده از آن واهمه داشته باشند.

براکت لینگوال

براکت لینگوال

جمع بندی

اگرچه ما در اینجا به برخی از ایرادات براکتهای لینگوال اشاره کردیم اما همه افراد همه این مسائل را تجربه نمی‌کنند. خبر خوب در مورد این ابزار ها این است که فناوری مورد استفاده در تولید آنها هر روز در حال پیشرفت است. این موضوع باعث شده که اندازه براکت ها به شکل ملموسی کوچکتر شده و لبه های آن ها گرد و نرم تر شود تا سوزش زبان کمتر شود. همچنین ممکن است تجربه افراد در استفاده از این ابزار منحصر به فرد باشد و برای شما آزاردهنده و مشکل ساز نباشد. اگر کسی را می شناسید که قبلاً از براکت لینگوال استفاده کرده یا در حال حاضر از آن کمک می گیرد، در مورد تجربیاتشان سوال کنید و از آنها بخواهید که گزینه های مختلف را برای شما با هم مقایسه کنند.

اگر به شکل قطعی انتظار دارید که براکت های ارتودنسی شما نامرئی و غیر قابل مشاهده باشند قطعاً براکت لینگوال گزینه مناسبی است. همچنین استفاده از گزینه های دیگری مانند اینویزیلاین که به عنوان یک گزینه متحرک شناخته می شود راهکار خوبی است. این ابزار از جنس پلاستیک شفاف بوده و به همین دلیل تغییری در رنگ دندان ها یا شکل ظاهری آن ها به وجود نمی آورد.

 قبل از تصمیم‌گیری نهایی مطمئن شوید که همه گزینه های مورد استفاده در درمان ارتودنسی را می شناسید. در صورت نیاز با متخصص ارتودنسی در مورد جوانب مثبت و منفی هر کدام از آنها صحبت کنید و بپرسید که کدام تکنیک با توجه به شرایط شما بهتر است.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که همه ارتودنتیست ها مهارت کافی برای نصب براکت لینگوال را ندارند و نصب این ابزار نیاز به آموزش خاص و حرفه‌ای دارد. بنابراین در هنگام انتخاب متخصص ارتودنسی حتماً سراغ فردی بروید که مهارت خم کردن سیم ارتودنسی مطابق با این براکت را داشته باشد.

در نهایت مهم نیست که چه نوع براکتی را انتخاب می کنید، بلکه رعایت بهداشت دهان و دندان برای سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها در طی فرایند درمان ضروری است. روزانه دو بار دندان ها و لثه ها و همچنین براکت های خود را مسواک بزنید و حتما از نخ دندان هم استفاده کنید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *