مشکلات مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ)
اکتبر 20, 2020
مراحل درمان ارتودنسی چیست؟
نوامبر 1, 2020

جراحی ارتوگناتیک یا ارتوسرجری هنگامی ضروری است که فک های بالا و پایین به درستی بر روی هم قرار ندارند و یا دندان ها به طور صحیح در فک قرار نمی گیرند. منظم و صاف کردن دندان ها با ارتودنسی ممکن می شود، و عدم تراز بودن فک با جراحی اصلاح فک امکان پذیر است. این امر نه تنها موجب بهبود ظاهر چهره فرد می شود، بلکه اطمینان حاصل می کند که دندان ها به درستی روی هم قرار می گیرند و دارای عملکرد صحیحی نیز هستند.

جراحی فک

جراحی فک باید توسط یک متخصص جراح فک و صورت، تنها متخصصی که هم استخوان و هم بافت نرم ناحیه صورت را درمان می کند، انجام شود. در ادامه به بررسی جراحی های زیر میپردازیم:

 • جراحی فک بالا
 • جراحی فک پایین
 • جراحی فک بالا و پایین

جراحی فک بالا

عمل جراحی فک بالا به منظور قرار دادن فک در وضعیت صحیح صورت می گیرد تا بدین وسیله هماهنگی و هارمونی صورت حاصل شود و از همه مهم تر بازیابی عملکرد این استخوان، که برای جویدن، تنفس و صحبت کردن حیاتی است، می باشد.

برای اصلاح برخی ناهنجاری صورت مانند اپن بایت از این روش استفاده می شود. عمل جراحی فک بالا شامل ایجاد برشی در استخوان فک بالا می شود که امکان پیشروی، پسروی، بلند شدن، کوتاه شدن یا چرخش استخوان فک بالا را فراهم می آورد. هنگامی که فک در وضعیت مطلوب قرار گیرد، سپس با پیچ و صفحات تیتانیوم، ماده ای کاملاً سازگار با بدن، در محل ثابت می شود. انجام این عمل در حدود یک ساعت به طول می انجامد.

جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک پایین

جراحی فک پایین هنگامی لازم است که افراد دارای شرایطی به نام رتروگناتیو یا ناهنجاری کلاس 2 باشند، به این معنا که با در نظر گرفتن اندازه فک بالا، فک پایین کوچک یا جمع شده به نظر برسد.

این نوع ناهنجاری به خصوص بر هارمونی بخش پایینی صورت تأثیر گذار است و منجر به ایجاد مشکلات عملکردی مختلفی از جمله وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟

عمل جراحی فک پایین با استفاده از ابزار مخصوصی صورت می گیرد که این عمل شامل ایجاد یک برش در هر طرف فک پایینی، جا به جایی استخوان فک و قرار گرفتن مناسب استخوان در موقعیت جدید با استفاده از صفحات کاملا زیست سازگار تیتانیوم می شود.

این جراحی یک روش نسبتا ساده است که به لطف نرم افزار برنامه ریزی سه بعدی زمان جراحی کاهش یافته و عمل به درستی و با اطمینان خاطر انجام می شود.

جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک بالا و پایین

در برخی از بیماران داوطلب جراحی فک، به منظور دستیابی به بسته شدن صحیح دهان و قرارگیری مناسب فک های بالایی و پایینی و هماهنگی صورت، لازم است که هر دو فک بالا و پایین جراحی و جا به جا شوند. این روش با نام جراحی فک بالا و پایین یا جراحی ارتوگناتیک دو طرفه معروف است.

از جراحی فک دو طرفه برای درمان ناهنجاری هایی مانند اختلال بایت کلاس 2، اختلال بایت کلاس 3، عدم تقارن صورت یا اپن بایت استفاده می شود. این اختلالات، از جمله ناهنجاری هایی هستند که برای ترمیم آنها جراحی تنها یک فک کافی نیست و باید هر دو فک بالا و پایین مورد اصلاح وجراحی قرار بگیرند.

به لطف سیستم برنامه ریزی سه بعدی، عمل جراحی فک بالا و پایین با تضمین بالایی از درصد موفقیت انجام می گیرد و بین یک تا چهار روز پس از عمل می توانید از بیمارستان مرخص شوید.

انواع مال اکلوژن

مال اکلوژن یا اختلال بایت زمانی رخ می دهد که موقعیت استخوان فک بالا و پایین صحیح نباشد. مال اکلوژن می تواند انواع مختلفی داشته باشد:

اختلال بایت کلاس 2: این اتفاق زمانی رخ می دهد که فک بالا نسبت به فک پایین بیرون زدگی داشته باشد.

اختلال بایت کلاس 3: همچنین به عنوان آندربایت نیز شناخته می شود. آندربایت هنگامی اتفاق می افتد که فک پایین با توجه به فک بالا بیرون زدگی داشته باشد، به عبارت دیگر بیرون زدگی چانه موجب عدم تراز دندان های بالا و پایین بر روی هم در هنگام بسته بودن دهان می شود

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از براکت سرامیکی

این ناهنجاری ها ممکن است با سایر مشکلات مال اکلوژن مانند اوربایت، اپن بایت، کراس بایت، اورجت، ازدحام بیش از حد دندان ها در فک و غیره همراه باشند.

چه افرادی به عمل جراحی فک نیاز دارند؟

افرادی که دارای اختلال بایت هستند یا فک آنها در موقعیت درستی قرار نگرفته است، احتمالا به عمل جراحی فک نیاز خواهند داشت. رشد فک یک روند تدریجی است و در برخی موارد ممکن است فک های بالایی و پایینی با سرعت های مختلفی رشد کنند. در نتیجه این امر، ممکن است مشکلاتی در عملکرد جویدن، گفتار یا سلامت و ظاهر دهان در طولانی مدت ایجاد کند.

همچنین آسیب به فک و وجود نقایص مادرزادی در هنگام تولد می تواند بر نحوه قرار گرفتن فک ها بر روی یکدیگر تأثیر بگذارند. در زمانی که تنها بینظمی و صاف نبودن دندان ها در این مشکل دخیل است، ارتودنسی به تنهایی می تواند مشکلات را برطرف کند. در صورت نیاز به جا به جایی فک و دندان ها، جراحی فک می تواند یک گزینه درمانی مناسب باشد.

برای بررسی نیاز به جراحی فک، وجود مشکل در بخش های زیر باید ارزیابی شود:

 • مشکل در جویدن، گاز گرفتن یا بلعیدن
 • مشکلات گفتاری
 • درد مزمن فک
 • اپن بایت
 • بیرون زدگی فک
 • مشکلات تنفسی

هر یک از علائم فوق می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد، یا بعد از تولد در نتیجه تاثیرات ارثی یا محیطی یا در اثر ضربه به صورت بروز داده شوند. پیش از شروع هر نوع درمانی، یک جلسه مشاوره ارتوسرجری به همراه انجام معاینه کامل و عکسبرداری با اشعه ایکس نیاز است. در زمان مراحل مشاوره قبل از درمان، می توانید هر سؤالی که در مورد روند درمان خود دارید، بپرسید. پس از آگاهی کامل از جنبه های مراقبت خود، شما و تیم دندانپزشکی تان می توانید برای تکمیل درمان با همکاری یکدیگر تصمیم بگیرید و برنامه ریزی کنید.

فن آوري و جراحی فک

امروزه بسیاری پزشکان از تکنیک های مدرن کامپیوتری و مدل های سه بعدی استفاده می کنند تا به شما دقیقاً نشان دهند که روند عمل جراحی چگونه است. با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس از فک و صورت و با نرم افزارهای شبیه سازی کامپیوتری، می توان چگونگی بهبود اختلالات بایت را نشان داد و حتی به شما ایده هایی درباره چگونگی مراقبت های پس از جراحی نیز می دهند. این به شما در درک روند جراحی و درمان پیشنهادی کمک می کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت اینویزالاین یا براکت شفاف

اگر شما کاندید عمل جراحی اصلاح فک هستید، اغلب پزشکان در طول مدت درمان شما، با دندانپزشک و متخصص ارتودنسی شما همکاری نزدیکی خواهند داشت. عمل جراحی موفقیت آمیز می تواند دندان ها و فک های بالایی و پایینی شما را به موقعیت جدیدی منتقل کند که نتیجه آن یک ارتباط صحیح، کاربردی تر و سالم تر میان دندان ها و دهان و صورت شما خواهد بود.

انتظاراتی که باید از جراحی اصلاحی فک داشته باشید، عبارتند از:

 • جراحی اصلاح فک یک اقدام مهم به حساب می رود که به چندین ماه آماده سازی پیش از انجام عمل نیاز دارد.
 • این عمل جراحی در بیمارستان انجام می شود و زمان جراحی بین یک تا چهار ساعت متفاوت است.
 • به طور معمول یک تا سه روز باید در بیمارستان بستری شوید.
 • براکت ها در طول عمل حفظ می شوند و ممکن است لازم باشد شش تا دوازده ماه پس از عمل نیز استفاده شوند.
 • بیشترین تأثیر جراحی ارتوگناتیک در مرحله بهبودی حاصل می شود.
 • بیماران معمولاً باید از دو هفته تا یک ماه پس از جراحی فک از رفتن به کار یا مدرسه اجتناب کنند.
 • بازگشت به عملکرد نرمال جویدن ممکن است 2 ماه و بازگشت به عملکرد کامل جویدن می تواند تا شش ماه به طول بیانجامد.
 • در حین این روند باید اطمینان حاصل شود که در طول و بعد از عمل از شما به خوبی مراقبت می شود.
 • قرار ملاقات با متخصص جراحی فک تا دو ماه پس از عمل ضروری است.
0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *