پلاک ارتودنسی یا نگهدارنده ارتودنسی
سپتامبر 15, 2019
مراقبت از براکت ارتودنسی
اکتبر 1, 2019

اگر به فکر استفاده از روش ارتودنسی هستید، به احتمال زیاد در مورد درد درمان ارتودنسی هم نگران هستید. این می‌تواند به دلیل توصیف دیگران از شرایط درمان یا حتی مطالب مطالعه شده در بستر اینترنت باشد. اگرچه ما یا هر متخصص دیگری نمی‌توانیم ادعا کنیم که این روش بدون درد است، اما معمولاً خیلی بد نیست و تحمل آن چندان آزاردهنده نخواهد بود. در این مورد بهترین مشاور شما کسی جز ارتودنتیست شما نیست. به همین دلیل ما روند ارتودنسی را به چند مرحله تقسیم کرده‌ایم و درد ارتودنسی را در هر مرحله از آن‌ها مورد بررسی قرار خواهیم داد.

درد ارتودنسی بعد از نصب براکت

نصب براکت ارتودنسی به دندان‌های شما صدمه نمی‌زند و همراه با درد نیست. در حقیقت یک تا دو روز طول می‌کشد تا شما فشار این ابزار را بر روی دندان خود احساس کنید. فشار و درد اولیه در هنگام نصب براکت بیشتر در اطراف مولار است که به صورت یک فشار جزئی بوده و چندان دردناک نیست. سپس متخصص ارتودنسی یک چسب به دندان‌های شما می‌چسباند تا از این طریق براکت ها و سیم‌ها را وصل کند. در نهایت یک باند الاستیک بر روی براکت ارتودنسی قرار داده می‌شود که دردسر چندانی ندارد.

ظرف چند ساعت، شما درد درمان ارتودنسی را در قسمت دندان‌ها و لثه‌ها احساس خواهید کرد. این درد احتمالاً حدود یک هفته طول خواهد کشید و شما مجبور به تحمل آن هستید. سیم ارتودنسی و باند الاستیک به دندان‌های شما فشار می‌آورند تا به آرامی به محل مورد نظر حرکت کند. این فشار برای مدتی باقی می‌ماند و حتی ممکن است مجبور شوید که از داروهای مسکن استفاده کنید.

درد درمان ارتودنسی

درد درمان ارتودنسی

یک هفته اول پس از نصب براکت

 تجربه و توصیف درد درمان ارتودنسی چندم قابل تصور نیست، اما باید قبول کنیم که بیشتر آن مربوط به همان هفته اول است. شما در این هفته ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

  • احساس فشار و کشش در دندان‌ها و لثه‌ها، بخصوص هنگام جویدن
  • احساس درد و ناراحتی در بخش داخلی لب‌ها و گونه‌ها
  • ناراحتی و درد در بخش‌های مختلف زبان، به دلیل تماس با براکت.

بطور کلی درد درمان ارتودنسی در طول هفته اول با استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن قابل کنترل است. شما در این هفته باید بیشتر غذاهای نرم را انتخاب کنید و هیچ وقت به سراغ غذاهای جویدنی نروید. غذاهایی مانند سوپ، ماست و حتی بستنی به شما کمک می‌کند تا تحریک این منطقه را کنترل کنید. بعد از یک هفته شدت ناراحتی شما کمتر می‌شود و تا یک ماه به صورت مقطعی ممکن است برخی از آنها را تجربه کنید. اما به مرور زمان و بعد از ۶ ماه حتی متوجه وجود براکت ارتودنسی هم نمی‌شوید.

درد پس از جلسات ماهیانه و سفت کردن سیم ارتودنسی

 براکتهای ارتودنسی از طریق اعمال فشار ثابت بر روی دندان‌ها، باعث مرتب شدن آن‌ها می‌شوند. با گذشت زمان، دندان‌ها به محل مناسب خود حرکت می‌کند. این که چقدر زمان طول می‌کشد به عوامل مختلفی بستگی دارد که در اینجا مورد بحث ما نیست و به صورت معمول حدود دو سال زمان می‌برد. اما هنگام نصب براکت ارتودنسی، حرکت دندان‌ها باعث شل شدن سیم ارتودنسی می‌شود. به همین دلیل شما هر چند هفته یکبار باید به متخصص مراجعه کنید.

 این قرار ملاقات‌ها برای کسانی که از درد درمان ارتودنسی می‌ترسند خبر خوبی نیست. در این قرارها، متخصص وضعیت دندان‌های شما را ارزیابی می‌کند و میزان فشار براکت را هم بررسی می‌کند. اگر دندان‌ها حرکت کرده باشند و بی نظمی آنها کمتر شده باشد، طبیعتاً سیم ارتودنسی شل شده و کارایی آن کم می‌شود. در این حالت متخصص باید سیم‌ها و سایر قسمت‌های براکت را سفت کند که با افزایش فشار و ایجاد درد درمان ارتودنسی همراه است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع درمان ارتودنسی

طبیعتاً مراجعه به متخصص و تنظیم مجدد براکت ها همراه با درد و ناراحتی برای چند روز است. اما این ناراحتی‌ها نباید خیلی بد باشد، چون شما قبلاً تجربه فشار بیشتر را داشته‌اید. پس برای هر بار ملاقات با متخصص ارتودنسی خود را آماده کنید که در معرض فشار جدید قرار گیرید و نوع جدیدی از درد درمان ارتودنسی را تجربه کنید. البته این درد بسیار کمتر است و تنها ممکن است یک یا دو روز اول شما را اذیت کند.

درد درمان ارتودنسی

درد درمان ارتودنسی

هنگام برداشتن براکت ارتودنسی

احتمالاً شما خیلی خوشحال هستید که در حال حاضر دندان‌های مرتب دارید و از این به بعد قرار است که تجربه درد درمان ارتودنسی را نداشته باشید. تمامی روش‌های دندانپزشکی کمی ناراحت کننده هستند، اما طبیعتاً برداشتن براکت نباید دردناک باشد. پس از برس زدن و مسواک زدن، دندانهای شما کاملاً تمیز هستند و ممکن است متخصص بخواهد که با استفاده از عکس برداری اشعه ایکس وضعیت آنها را بررسی کند. اگر دندان عقل داشته باشید ممکن است توصیه شود که آنها را بردارید که طبیعتاً بر روی نظم دندانهای شما تأثیر گذار است.

برداشتن براکت ارتودنسی قطعاً یک نوع تسکین است، اما این بدان معنا نیست که درمان ارتودنسی شما به پایان رسیده است. در این مرحله متخصص از شما می‌خواهد که از یک نگهدارنده یا ریتینر ارتودنسی استفاده کنید. این ابزار یک دستگاه سفارشی است که معمولاً از جنس لاستیک یا پلاستیک بوده و مانع از حرکت دندان شما می‌شود. در برخی موارد ممکن است از سیم فلزی به عنوان ریتینر استفاده شود که ممکن است نیاز به پوشیدن آنها داشته باشید. اگرچه این ابزارها تأثیر زیادی در ایجاد درد درمان ارتودنسی ندارند، اما ممکن است ناراحتی‌هایی برای شما ایجاد کند که یک موضوع طبیعی است.

کنترل درد ارتودنسی

بیشتر متخصصین برای کنترل درد درمان ارتودنسی به سراغ مسکن‌های معمولی می‌روند. در این مورد استامینوفن به عنوان انتخاب رایج شناخته می‌شود و ممکن است برخی از آنها داروهایی مانند ایبوپروفن را تجویز کند که باعث کاهش التهاب در لثه می‌شوند. متخصص به شما یک موم مخصوص ارتودنسی نرم می‌دهد که اطراف براکت ارتودنسی و دندان‌های خود را بپوشانید و از زخم شدن فضای داخلی دهان خود جلوگیری کنید.

موم ارتودنسی ابزار خوبی برای کنترل درد ناشی از تحریک دهان و لب است. شما اگر از براکت ارتودنسی ثابت مانند براکت فلزی و براکت سرامیکی استفاده کنید، در روزهای ابتدایی تماس زیادی بین لب‌های شما و حتی فضای داخلی گونه شما با سطح براکت وجود دارد که هم آزار دهنده بوده و هم باعث تحریک آن‌ها می‌شود. این در حالی است که موم ارتودنسی یک نوع ماده خاص بدون ضرر است که شما می‌توانید یک لایه صاف و محافظ به کمک آن ایجاد کنید. در این حالت هم کنترل درد درمان ارتودنسی برای شما راحت‌تر است و هم مطمئن هستید که فضای داخلی دهان شما تحریک نمی‌شود.

 مطالب گفته شده در این مقاله اطلاعات تجربی ما در مورد درد درمان ارتودنسی در بیماران مختلف است. در حقیقت دردی که شما تجربه می‌کنید کاملاً اختصاصی بوده و با توجه به وضعیت دندان‌ها و شدت بی نظمی آنها متغیر است. اما به عنوان یک متخصص توصیه ما این است که خود را برای درد در یک هفته اول آماده کنید و بعد از آن به مرور زمان سازگاری بیشتری خواهید داشت. اگر باز هم نگران هستید با شماره در شده در سایت تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق‌تر را در اختیار شما قرار دهیم.

درد درمان ارتودنسی

درد درمان ارتودنسی

 هفت راهکار آسان برای کاهش درد استفاده از براکت ارتودنسی

اینکه شما تصمیم بگیرید کودکتان را تحت درمان ارتودنسی قرار دهید یک تصمیم مهم و حائز اهمیت می باشد. این تصمیمی است که پس از انجام آن، زیبایی کودک شما دو چندان خواهد شد. با این حال نمی توان گفت که استفاده از براکت ها ناراحت کننده نخواهد بود. خصوصاً پس از تنظیم سیم های اتصال آن ها، احساس خوشایندی به کودکتان دست نخواهد داد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع براکت ارتودنسی

پس از استفاده از براکت برای تنظیم دندان ها در سر جای خود، باید به صورت منظم هر ۴ الی ۶ هفته یک بار کودک را برای معاینه نزد یک متخصص ارتودنسی ببرید. در این حال متخصص ارتودنسی به پیشرفت فرآیند بهبود نظم دندان ها نظارت کرده و در صورت لزوم سیم های اتصال براکت ها را مجدداً تنظیم می کند.

به منظور تنظیم مجدد این سیم ها، متخصص ارتودنسی ممکن است سیم اتصال یک براکت و براکت دیگر را در جای خود محکم کرده و آن را خم کند و یا در صورت لزوم با یک سیم دیگر جایگزین نماید. در این حال لاستیک هایی که براکت ها را روی سیم ها نگه می دارند نیز ممکن است تعویض شوند. اعمال فشار بیشتری که سیم ها روی دندان ها و لثه ها می آورند تا دندان ها را در سر جای خود مرتب کنند، موجب ایجاد ناراحتی زیادی در دهان فرد می شود.

درد درمان ارتودنسی

درد درمان ارتودنسی

هنگام استفاده از براکت باید انتظار چه مشکلاتی را داشت؟

پس از هر بار ملاقات با پزشک متخصص ارتودنسی و تنظیم مجدد سیم ها، ممکن است دهان بیمار ملتهب شده ، خونریزی خفیف پیدا کند و یا دندان ها حساس شوند. میزان ناراحتی ای که هر فرد احساس می کند با دیگری متفاوت می باشد و ممکن است این عوارض از چند ساعت تا چند روز پس از تنظیم سیم های اتصال براکت ها در  بیمار احساس شود.

درد و ناراحتی خفیفی که پس از تنظیم مجدد سیم های براکت در فرد بیمار احساس می‌ شود، طبیعی و موقتی است. اما خوشبختانه روش های ساده ‌ای برای کمک به کاهش احساس درد وجود دارد.

در ادامه به چند روشی که برای کنترل درد و ناراحتی ناشی از تنظیم مجدد و یا شروع استفاده از براکت ها وجود دارد، اشاره خواهد شد.

نکاتی برای کاهش درد دهان و دندان هنگام استفاده از براکت ها

  • از کمپرس یخ استفاده کنید:

 درست مانند آسیب دیدگی سایر نقاط بدن، استفاده از یخ برای تسکین درد دهان و التهاب آن بسیار مفید است. اگر براکت های دندان شما که تازه تنظیم شده اند موجب ایجاد درد و ناراحتی در دهان شما شده است، می توانید یک کیسه یخ سرد را روی منطقه ‌ای که در آن احساس ناراحتی می کنید، قرار دهید. یخ برای کاهش احساس درد و التهاب و تورم لثه ها بسیار مفید است.

  • از نوشیدنی‌ ها و غذاهای سرد استفاده کنید:

درست مانند استفاده از کمپرس سرد، خوردن بستنی های یخی نه تنها خوشمزه و لذیذ است بلکه می ‌تواند موجب بی حس شدن دهان و کاهش التهاب در ناحیه دردناک و متورم دهانتان شود. توجه داشته باشید همیشه پس از خوردن هر نوع خوراکی شیرین مسواک بزنید تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمایید. راهکار دیگر برای کاهش التهاب و درد دهان، مکیدن یا نوشیدن یک مکعب یخ یا آب سرد است.

  • دهان خود را با آب و نمک بشویید:

 گاهی اوقات در اثر استفاده از براکت و تنظیم سیم های آن ممکن است در لثه ها و داخل دهانتان زخم هایی ایجاد شود. شما می توانید با شستشوی دهان با استفاده از یک محلول آب و  نمک گرم، عفونت و درد ناشی از این زخم ها را به حداقل برسانید.

  • از موم ارتودنسی استفاده کنید:

 در برخی مواقع هنگام قرار دادن براکت در دهان گوشه ‌ای از لب ها، لثه‌ ها و یا بخش های داخلی گونه در اثر قرارگیری این براکت ها تحریک و زخم می شوند. به منظور  پیش گیری و تسکین درد ناشی از قرار دادن براکت ها، متخصص ارتودنسی می ‌تواند موم نرم مخصوص ارتودنسی را روی براکت های شما قرار دهد تا دیگر در اثر تماس این براکت ‌ها با لب، لثه و بخش ‌های داخلی گونه، زخم و ناراحتی احساس نشود.

درد درمان ارتودنسی

درد درمان ارتودنسی

  • اصلاح رژیم غذایی:
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت دیمون و ارتودنسی دیمون

پس از هر بار تنظیم مجدد براکت‌ ها، دندان ها و لثه های شما حساس می شوند و این امر موجب می ‌شود که هنگام خوردن غذا در دهان و دندان خود احساس درد کنید. به همین دلیل بهتر است در دوران استفاده از براکت از مصرف غذاهای سخت و شکننده و ترد مانند چیپس، میوه های سفت و سبزیجات خام مانند هویج خودداری نمایید. در عوض می توانید غذاهای نرم و مایعاتی مانند پوره سیب زمینی، سوپ، اسموتی و ماست مصرف کنید که نیازی به جویدن نداشته، احساس درد هنگام غذا خوردن را به حداقل می رساند. پس از عادت کردن دندان شما به براکت ها و کاهش احساس درد می توانید رژیم غذایی قبلی خود را از سر بگیرید.

  • برای کاهش درد از مسکن استفاده کنید:

در صورتی که اقداماتی که در بالا به آن ها اشاره شد موجب کاهش احساس درد در ناحیه دهان و دندان شما نشود، می توانید از داروهای مسکنی که نیاز به تجویز پزشک ندارند، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. این داروها موجب کاهش درد و التهاب دهان و دندان شما می شود. توجه داشته باشید حتماً با پزشک خود درباره دوز مصرف این داروها و تعداد دفعات مصرف آن ها در طول روز مشورت نمایید.

در برخی مواقع می‌توانید از داروهای بی حسی خوراکی مانند اوراژل که به صورت مستقیم با پنبه یا انگشت روی دندان‌ ها و لثه اعمال شده، آن را بی حس کرده و درد را کاهش می دهد، استفاده نمایید. ژل ها، داروهای بی حسی موضعی ای به صورت ژل هستند که حساسیت زدایی بخش دردناک دهان شما در اثر استفاده از براکت ها را بر عهده دارند. از این روش برای تسکین درد به ویژه هنگام خواب و استراحت استفاده می شود.

درد درمان ارتودنسی

درد درمان ارتودنسی

سخن نهایی

حتماً برای تنظیم براکت ها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. توجه داشته باشید اگر چه احساس درد و ناراحتی پس از هر بار تنظیم آنها اجتناب ناپذیر است و شما را آزرده خاطر می کند، اما تنظیم براکت ها به منظور مرتب کردن دندان ها در جای خود و رسیدن به زیبایی مطلوب  بسیار حائز اهمیت می باشد. امکان دارد برای چند روز درون دهانتان احساس درد و ناراحتی کنید و اما نتیجه نهایی که لبخندی زیبا و دندان هایی کاملاً ردیف است،  ارزش تحمل این درد را دارد.

والدین علاوه بر این باید کودک را به ادامه رعایت بهداشت دهان و دندان حتی هنگام استفاده از براکت و احساس ناراحتی در دهان خود تشویق کنند، زیرا در مدتی که کودک از براکت استفاده می کند، تمیز نگه داشتن دندان و لثه ها به منظور جلوگیری از عفونت امری بسیار ضروری است.

استفاده از براکت ها یکی از موثرترین روش ها برای بهبود بخشیدن به نظم دندان ها، عملکردشان و زیبایی دندان ها است. اگر چه استفاده از براکت ها دردناک می باشد اما غیر قابل تحمل نیست. علاوه بر روش هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، روش های دیگری نیز به منظور تسکین درد براکت ها وجود دارد که برای آگاهی از آن ها بهتر است با متخصص ارتودنسی خود مشورت نمایید.

کودکان و نوجوانان به ویژه هنگام استفاده از براکت ها احساس درد و ناراحتی خفیفی را تجربه می کنند. اما با استفاده از نکاتی که در این مقاله گفته شد والدین می‌ توانند به آن ها در کاهش درد و تحمل دوران درمان با استفاده از براکت کمک کرده، موجب شوند فرزندشان لبخندی زیبا و دندان هایی سالم داشته باشد.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *