رابربند و نقش آن در درمان ارتودنسی
جولای 10, 2020
عوارض دستکاری براکت ارتودنسی
آگوست 1, 2020

بسیاری از افراد ظاهر لبخند خود را به عنوان یک مسئله‌ای زیبایی شناختی قبول دارند، این در حالی است که شکل لبخند می‌تواند مواردی مانند سلامت دهان و دندان و در نهایت ساختار کلی صورت شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا درمان اوربایت مسئله بسیار مهمی است و رها کردن آن می تواند تبعات بدی برای فرد به دنبال داشته باشد.

اوربایت دقیقا چیست؟

اوربایت زمانی اتفاق می افتد که فک فوقانی شما با فک پایین همپوشانی داشته باشد. معمولاً در بیشتر افراد جامعه اندازه همپوشانی در حدود ۱ تا ۲ میلیمتر است که به عنوان یک موضوع طبیعی شناخته می شود. اما مال اکلوژن یا اختلالات بایت شدید زمانی است که همپوشانی بین دندان های فوقانی و تحتانی بیشتر یا کمتر از این مقدار بوده و به شکل واضحی روی وضعیت چهره و لبخند فرد تاثیر منفی می‌گذارد.

وجود اوربایت در چهره یک فرد باعث می شود که چهره او کوتاه تر و گردتر به نظر برسد و در اصطلاح پیرتر به نظر بیاید. مال اکلوژن فقط مربوط به بحث زیبایی شناسی نیست. کسانی که با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کنند با مشکلاتی مانند سردرد یا درد TMJ یا حتی درد در قسمت فک مواجه می‌شوند و بعضی از آنها با مشکلاتی مانند دندان قروچه دست و پنجه نرم می‌کنند.

چه عواملی در ایجاد اوربایت نقش دارند؟

عوامل ژنتیکی به عنوان اصلی‌ترین عامل در اوربایت یا اختلالات بایت شدید شناخته می‌شود، اما در این بین برخی از عادت های بد در دوران کودکی در بروز این مشکل نقش دارند. به عنوان مثال مکیدن انگشت شست در کودکان یا استفاده بیش از حد از پستانک. اگر فرزند شما همیشه انگشت شست خود را می مکد نوعی حرکت محرک زبانی ایجاد می‌کند که دندانهای فوقانی و استخوان فک را به سمت جلو حرکت می دهد در حالی که انگشت شست دندانهای پایین را به سمت عقب فشار می دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آندربایت چیست؟

 یکی از تاثیرات بدی که اوربایت روی افراد مختلف می گذارد این است که گفتار آنها را مختل می کند. یک فرد در حین حرف زدن تمایل دارد که بیشتر زبان خود را به کار بگیرد و در صورت بروز این مشکل اختلالاتی در این حرکت به وجود می‌آید که طبیعتاً روی کلمات و وضوح آنها تاثیر می گذارد.

درمان اوربایت ارتودنسی

درمان اوربایت ارتودنسی

چرا درمان اوربایت باید زودتر انجام شود؟

اگر اوربایت به طور صحیح در سنین پایین درمان نشود با گذشت زمان شدت آن بیشتر شده و از آنجا که دندانها به یکدیگر پیوسته هستند به مرور زمان ساییده می‌شوند و احتمال پوسیدگی و خراب شدن آنها وجود دارد. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که به طور کلی اختلالات بایت روند تمیز کردن صحیح دندان‌ها و لثه‌ها را مختل می‌کند و در صورت عدم درمان صحیح، بیماری لثه و پوسیدگی دندان شایعترین نتیجه آن است.

همچنین با توجه به تاثیری که اوربایت به شکل سردرد یا مشکلات فردی دیگری می گذارد احتمالاً در بلند مدت زندگی عادی فرد را دچار اختلال کرده و دردسرهای زیادی برای او به دنبال خواهد داشت. همان‌طور که می‌بینید عدم درمان اوربایت می‌تواند یک شیب ملایم و لغزنده برای فرد باشد که با انتخاب گزینه های درمانی زودتر و در سنین پایین خود را از انجام جراحی های پیچیده تر دهان و صورت نجات می دهید.

گزینه های درمان اوربایت چیست؟

گزینه های مختلفی برای ارتودنتیست ها در هنگام انتخاب براکت ارتودنسی وجود دارد. براکت های فلزی سنتی به صورت ترکیبی از براکت های فلزی و سیم ارتودنسی هستند تا به تدریج دندان‌ها را به محل طبیعی جابجا کنند. در این شیوه براکتها با یک چسب مخصوص به دندان شما چسبانده شده و سیم ارتودنسی هم مسئولیت تامین فشار لازم برای حرکت دندان ها را بر عهده دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نکاتی که قبل از درمان ارتودنسی باید بدانید

اگر به دنبال گزینه هایی برای درمان اوربایت هستید که کمتر جلب توجه کنند، براکت های سرامیکی، براکت های همرنگ دندان و براکت های اینویزیلاین انتخاب های خوبی هستند. براکت اینویزیلاین به عنوان یک گزینه پلاستیکی شفاف متحرک شناخته می‌شود که تقریباً هر دو هفته یکبار باید تعویض شوند، زیرا دندان ها به آرامی حرکت کرده و ارتودنتیست باید یک ابزار جدید برای شما طراحی کند. در ضمن براکت لینگوال هم به قسمت پشتی دندانها وصل می شود تا کمتر دیده شود. ارتودنتیست همچنین از نوارهای لاستیکی برای کنترل حرکت سیم ارتودنسی روی براکت ها استفاده می کنند.

درمان اوربایت ارتودنسی

درمان اوربایت ارتودنسی

مزایا و معایب گزینه‌های درمان اوربایت

 برای هر کدام از گزینه های مطرح شده در بندهای قبلی جوانب مثبت و منفی زیادی وجود دارد که هر فرد با توجه به شرایط خود می تواند یکی از آنها را انتخاب کند. به عنوان مثال براکت های فلزی سنتی جلب توجه می کند و محدودیت های غذایی و نوشیدنی دارند. همچنین این ابزارها به شکل دائم به دندانهای فرد وصل می شوند و تا زمانی که متخصص ارتودنسی آنها را خارج نکند مسواک زدن و کشیدن نخ دندان برای آنها چالش برانگیز است.

با توجه به شفاف بودن براکت های اینویزیلاین این ابزارها کمتر در دهان شما دیده می‌شوند و امکان خارج کردن آنها برای خوردن و آشامیدن وجود دارد. بنابراین یک فرد در هنگام درمان اوربایت هم محدودیت های غذایی و نوشیدنی ندارد و هم تاثیر چندانی روی ظاهر او نمی گذارد. با این حال مجبور هستید که در طول درمان خود هر دو هفته یک بار به مطب متخصص ارتودنسی بروید. استفاده از این روش در ناهنجاری های شدید فکی-دندانی ممکن نیست

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراحل درمان ارتودنسی چیست؟

براکت های لینگوال کمتر به چشم می آیند، زیرا در قسمت پشتی دندان ها نصب می شوند. اما یک ارتودنتیست برای نصب این ابزار ها نیاز به مهارت ویژه ای دارد و به همین دلیل هر متخصصی این روش را انجام نمی‌دهد. در ضمن هنگام گیر کردن غذا یا تشکیل پلاک روی براکت ها مسواک زدن و کشیدن نخ دندان برای فرد سخت است.

 جمع بندی

قبل از تصمیم گیری نهایی برای درمان اوربایت و پیدا کردن متخصص ارتودنسی حتماً تحقیق زیادی کنید و چند جلسه مشاوره را با ارتودنتیست ها برگزار کنید تا با اطلاعات کامل وارد روند درمان شوید. این تحقیقات به شما اجازه می دهد که جوانب مثبت و منفی شیوه‌های درمانی مختلف و همچنین هزینه‌های آنها را بررسی کنید. انتخاب یک ارتودنتیست ماهر تاثیر بسزایی روی روند درمان شما دارد و می‌تواند در درمان ارتودنسی را برای شما راحت تر کند.

به خاطر داشته باشید که گزینه های درمان اوربایت از لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت هستند و این می‌تواند برای کسانی که قیمت را در اولویت قرار می دهند بسیار مهم و تعیین کننده باشد. در بیشتر موارد هزینه درمان ارتودنسی تحت پوشش بیمه نیست و صحبت با متخصصان ارتودنسی در مورد کاهش هزینه و نحوه پرداخت هزینه بسیار مهم است. در ضمن صرف نظر از اینکه کدام گزینه برای درمان اوربایت مناسب است، باید به حفظ بهداشت دهان و دندان خود اهمیت ویژه‌ای بدهید و حداقل دو بار در روز از مسواک و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *