مشکل اوربایت تا چه حد جدی است؟
جولای 19, 2020
آیا درمان ارتودنسی فقط برای زیبایی است؟
آگوست 16, 2020

درمان ارتودنسی یک شیوه درمانی مهم و حساس محسوب می‌شود و به همین دلیل ممکن است شما به عنوان فردی که تحت درمان هستید تصمیم بگیرید که قسمت های مختلف آن را دستکاری کنید. مهم نیست که چقدر وسوسه شده اید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید و یا احیاناً فرزند شما به شکل‌های مختلف براکت ها را دستکاری کرده است. بلکه در اینجا این مهم است که شما از جابجا کردن آنها و تغییر ساختار آنها خودداری کنید چون به طور مستقیم با سلامت جسمی و زیبایی شما در ارتباط است.

حالا در ادامه ۸ دلیل برای شما خواهیم آورد که دستکاری براکت ارتودنسی می تواند تبعات بدی داشته باشد و بهتر است که به هیچ وجه آنها را تغییر ندهید.

 ظاهر براکت ارتودنسی می تواند فریبنده باشد

سلامت دندان های شما خیلی بیشتر از ظاهر لبخند شما اهمیت دارد. وقتی که شما براکت ارتودنسی را دستکاری می کنید به احتمال زیاد به قسمتهای مختلف آن صدمه می‌زنید که طبیعتاً سلامت دندان های شما را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی که یک ارتودنتیست اقدام به نصب براکت های ارتودنسی می‌کند اطلاعات کامل و دقیقی از وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها و حتی ساختار فک شما به دست می‌آورد و از شیوه‌های مختلفی مانند پرتونگاری اشعه ایکس استفاده می‌کند تا از نتیجه نهایی کار مطمئن شود. بنابراین انجام این کار بدون دخالت ارتودنتیست و هیچ نظارت تخصصی یا دستکاری براکت ارتودنسی می تواند منجر به بروز مشکلات زیادی در این قسمت شود.

 حرکت دادن سیم و براکت بدون نظارت ارتودنتیست بسیار خطرناک است

وقتی که ارتودنتیست از ابزارهای ارتودنسی برای حرکت دندان‌ها استفاده می‌کند، به شکل دقیق مشخص می‌کند که سرعت حرکت آنها و نحوه حرکت آنها به چه شکلی باشد. اگر این حرکت خیلی سریع یا به حالت اشتباه انجام شود، در نهایت به استخوان و لثه شما صدمه می رسد و مشکلات دندان های شما بسیار بیشتر و بدتر خواهد شد. بنابراین طبیعی است که دستکاری براکت ارتودنسی روند کلی و استاندارد آنها را مختل می‌کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  صاف کردن دندان بدون ارتودنسی !

احتمالاً درد و ناراحتی بیشتری را متحمل می شوید

از آنجایی که این درمان زیر نظر یک متخصص حرفه ای انجام می شود به احتمال زیاد دستکاری براکت های ارتودنسی منجر به درد و ناراحتی بیشتری خواهد شد و مشکلات شما بیشتر می شود. اگر بعد از انجام این کار به دنبال متخصص ارتودنسی بروید باز هم درد و ناراحتی آن بسیار بیشتر از حالتی است که آن ابزارها را دست کاری نکرده باشید. در استفاده از براکت های مورد تایید ارتودنتیست، درد اولیه قابل پیش بینی است و با عادت به وجود براکت ارتودنسی در نهایت محو می شود. اما وقتی که خودتان دست به کار شده اید، در وهله اول روش صحیحی برای حرکت دندان ها انتخاب نکرده اید و از طرف دیگر درد زیادی را تجربه می کنید.

دستکاری براکت ارتودنسی

دستکاری براکت ارتودنسی

افزایش خطر عفونت دندان ها

برای دستکاری براکت ارتودنسی مجبور به استفاده از وسایل معمولی و غیر استریل هستید که طبیعتاً دهان و دندان شما را در معرض خطر عفونت قرار می‌دهد. به هیچ وجه نمی توانید تشخیص دهید که چه نوع میکروب هایی روی این وسایل وجود دارد و حتی نمی دانید که شما آن نسبت به استفاده از اجسام خارجی در دهان خود آلرژی دارید یا خیر. همچنین دستکاری براکت ارتودنسی منجر به حرکت نامناسب دندان ها و در نتیجه فشرده شدن آنها به یکدیگر می شود که این امر می تواند منجر به عفونت دندان شود.

این در حالی است که یک متخصص ارتودنسی حرفه ای در وهله اول مطمئن است که تمام مواد و وسایل استفاده شده ایمن هستند و شما در معرض عفونت نخواهید بود.

احتمال تشدید مشکل بعد از درمان زیاد است

متخصصان حرفه ای علم ارتودنسی به شما خواهند گفت که همیشه احتمال بازگشت دندان ها به وضعیت اولیه وجود دارد. به همین دلیل اکثر بیماران بعد از برداشتن براکت ارتودنسی مجبورند که برای مدتی از الاینر یا نگهدارنده استفاده کنند. با این حال اگر خود شما اقدام به نصب براکت ارتودنسی کنید یا در طول درمان آنها را دستکاری کنید بعید است در مورد استفاده از ابزارهایی مانند نگهدارنده ها بدانید و به همین دلیل احتمال بازگشت آنها وجود دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بهترین سن برای ارتودنسی

درمان ارتودنسی شما در بلندمدت پرهزینه تر می شود

دستکاری براکت ارتودنسی می‌تواند از لحاظ هزینه در بلند مدت برای شما گران تمام شود. باید در نظر داشته باشید که هزینه درمان ارتودنسی به دلیل گران بودن تجهیزات نیست و بلکه این موضوع به تخصص ارتودنتیست شما برمی گردد.

این افراد دانش و تجربه کافی در مورد درمان ارتودنسی دارند و می توانند تمام آسیب هایی که باید برطرف شوند و آسیب های احتمالی که ممکن است رخ دهد را بشناسند. از دست رفتن دندان و جایگزین کردن آن با ایمپلنت دندان می تواند میلیون ها تومان برای شما هزینه داشته باشد. بنابراین شاید در نگاه اول به نظر برسد که در هزینه های کوتاه مدت خود صرفه جویی کرده اید اما برای جایگزینی دندانهای از دست رفته باید چندین و چند برابر هزینه بدهید.

هشدار ارتودنتیست ها و انجمن ارتودنتیست های آمریکا

با توجه به اهمیت درمان ارتودنسی تحت نظر متخصص، انجمن ارتودنتیست های آمریکا نسبت به این موضوع واکنش داده و یک هشدار رسمی در مورد آنها داده است. یکی از هشدارهای رسمی در مورد استفاده از بند لاستیکی برای کسانی است که به دنبال پر کردن شکاف بین دندان های جلویی خود هستند. در این هشدار اشاره شده که اگرچه ممکن است در ابتدا نتایج ظاهری مطلوبی به دست آید اما بیمار در معرض از دست دادن دندان به دلیل آسیب لثه ها و از بین رفتن ریشه های دندان قرار دارد.

دستکاری براکت ارتودنسی

دستکاری براکت ارتودنسی

گزینه های ایمن تری هم هست

 در هنگام دستکاری در براکتهای ارتودنسی بهتر است که با مسائل اقتصادی کنار بیایید و سلامت جسمی و زیبایی لبخند خود را به یک گزینه مطمئن واگذار کنید. با تحقیق می توانید ارتودنتیست هایی را پیدا کنید که خدمات خود را با گزینه های پرداختی متنوع ارائه می‌دهند تا افرادی که از لحاظ اقتصادی تحت فشار هستند بتوانند از این خدمات استفاده کنند. به عنوان مثال برخی از این ارتودنتیست ها انعطاف پذیری بیشتری در پرداخت هزینه به خرج می دهند و حتی گزینه های اقساطی یا پرداخت های بلند مدت را در نظر می گیرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جراحی فک و ارتودنسی (ارتوسرجری)

نکته مهم دیگری که در بحث هزینه درمان ارتودنسی وجود دارد این است که هزینه ها با توجه به ابزارهای درمان متفاوت هستند. به عنوان مثال شما به عنوان یک بیمار می توانید از براکت های فلزی سنتی یا سرامیکی یا حتی از براکت های لینگوال و براکت اینویزیلاین استفاده کنید که هرکدام طیف هزینه ای مخصوص به خود را دارند

 حالا چه کار کنیم؟

افراد مورد بحث ما در این مطلب دو گروه هستند. برخی خودشان به صورت شخصی اقدام به نصب براکت ارتودنسی می‌کنند و برخی هم در طول روز بخش‌های مختلف این ابزار را دستکاری می کنند. به طور کلی دستکاری این ابزار ها روی حرکت طبیعی دندان ها تاثیر منفی گذاشته و روند طبیعی درمان شما را مختل می کند. اما نصب شخصی براکت ارتودنسی تبعات بسیار بدی به دنبال دارد و شما به عنوان یک فرد هیچ گونه تجربه ای برای به کارگیری این شیوه ندارید. به همین دلیل سعی کنید که در مورد انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی در سطح شهر تحقیق کنید و از آنها بخواهید که در مورد پرداخت هزینه های درمان ارتودنسی به شما کمک کنند یا شیوه های پرداختی منعطف را در نظر بگیرند.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *