مراقبت از براکت سرامیکی
جولای 5, 2020
مشکل اوربایت تا چه حد جدی است؟
جولای 19, 2020

ارتودنتیست برای استفاده مناسب از براکت ارتودنسی باید آنها را به شکل مناسب روی دندان ها تنظیم کند و در نهایت از رابربند یا نوار پلاستیکی برای نگهداری سیم ارتودنسی و تنظیم آنها کمک بگیرد. این ابزار علاوه بر اینکه در کنترل سیم ارتودنسی نقش دارد، برای کمک به حرکت دندانها به موقعیت مناسب هم تاثیرگذار است.

در حقیقت اگرچه تنظیم براکت ارتودنسی کفایت می کند اما به کارگیری رابربند گزینه دیگری است که یک متخصص ارتودنسی از آن کمک می گیرد. حالا با توجه به نقش مهم این ابزار در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت و نشان خواهید داد که نقش آن در درمان ارتودنسی به چه صورت است.

 رابربند چیست؟

رابر بند یک نوار الاستیکی منعطف است که با اصطلاحات دیگری مانند نوار الاستیک شناخته می‌شود و در رنگ‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار برای دو نقش متفاوت به کار گرفته می شود که نقش اولیه آن را به هم متصل نگه داشتن براکتها برای ایجاد فشار متناسب و هماهنگ است.

در ضمن از این ابزار برای متصل نگه داشتن براکت ارتودنسی به دندان ها استفاده می شود و تا زمانی که متخصص ارتودنسی آنها را جدا نکند روی دندان‌های شما باقی می ماند. در حقیقت ارتودنتیست با استفاده از این ابزار می تواند دندان ها را به سمت یک جهت خاص هدایت کند تا روند درمان را به این شکل کنترل کند.

استفاده از رابربند اجباری نیست، اما در برخی موارد ارتودنتیست تشخیص می‌دهد که استفاده از آن برای انجام بهتر درمان ارتودنسی ضروری است. به خاطر داشته باشید که این نوارهای لاستیکی با نوارهای پلاستیکی که در فروشگاه‌ها و داروخانه های محلی فروخته می شوند متفاوت است. بنابراین هیچ وقت فکر نکنید که در صورتی که خراب شوند یا شل شوند می توانید مستقیماً آنها را تهیه کنید و بهترین منبع برای شما همان متخصص ارتودنسی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از براکت ارتودنسی

رابربند چگونه عمل می کند؟

به طور معمول در هنگام استفاده از براکت ارتودنسی از شما خواسته می‌شود که در هر دو سمت دهان خود از رابر بند استفاده کنید. این ابزارها وظیفه متصل نگه داشتن بخش فوقانی براکت به دندانهای مولار را بر عهده دارند تا از این طریق به حرکت دندانها و کنترل وضعیت فک کمک کنند. در حقیقت وجود این نوارهای پلاستیکی برای ماندگاری براکت ها و سیم ارتودنسی در محل مناسب ضروری است.

رابربند در ارتودنسی

رابربند در ارتودنسی

نکاتی در مورد استفاده از رابربند به هنگام درمان ارتودنسی

وقتی که ارتودنتیست استفاده از رابربند را برای بهبود درمان ارتودنسی و کیفیت عملکرد براکت ارتودنسی ضروری می داند باید به عنوان یک مسئولیت مهم به آن توجه داشته باشید. اگرچه ممکن است در روزهای ابتدایی نوعی فشار ناشی از این ابزار را تحمل کنید اما به مرور زمان عادی شده و آن را به عنوان بخشی از درمان خود می پذیرد.

اما برای استفاده بهتر از رابربند و بهبود روند درمان خود موارد زیر را باید رعایت کنید:

  • برای اتصال ایمن الاستیک ارتودنسی یا کش ارتودنسی از انگشت شست و انگشت اشاره خود استفاده کنید. برای انجام این کار در مقابل آینه بایستید و سعی کنید که به دندان ها و براکت های خود مسلط باشید. البته ما این کار را در چند هفته اول و برای کسانی که مبتدی هستند توصیه نمی کنیم و این افراد بهتر است از ارتودنتیست خود کمک بگیرند.
  • رابربند ها معمولاً در یک کیسه کوچک هستند و به راحتی ممکن است آسیب ببینند. به همین دلیل مطمئن شوید که همیشه آنها را در مکان امنی نگه می دارید و همیشه در دسترس شما هستند. همچنین برای بچه های سن مدرسه آنها را در کوچک ترین جیب که زیپ دارد یا در کیف مدرسه آنها قرار دهید.
  • اطمینان حاصل کنید که روزانه رابربند ها را تعویض می کنید. این کار به این دلیل است که معمولاً به دلیل ساییدگی زیاد و فشار دچار پارگی می شوند و لازم است که حالت کشسانی آن در سطح مطلوبی باشد. به همین دلیل مطمئن شوید که فشار یکسانی به براکت ارتودنسی و دندان وارد می کنند و کیفیت آنها حفظ شده است.
  • همیشه الاستیک ارتودنسی را هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از روی دندانهای خود بردارید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اپن بایت چیست؟

نکاتی در مورد انتخاب رنگ کش ارتودنسی

همان طور که قبلاً گفته شد نوار های الاستیک ارتودنسی در رنگهای مختلفی هستند. بیماران جوان و کم سن و سال ترجیح می دهند که در طراحی براکت ارتودنسی خلاقیت به خرج دهند و از رنگ‌های متنوعی برای دندان های خود استفاده کنند. در برخی موارد هم ممکن است از گزینه‌های مختلفی برای تزیین این ابزارها استفاده شود که به خود فرد بستگی دارد.

اگر بزرگسال هستید احتمالاً به رنگ‌های خنثی علاقه دارید، اما ترجیحاً به سراغ رنگ‌های سیاه و قهوه ای نروید که این باعث می‌شود گیر کردن غذا در بین براکت های ارتودنسی و دندان ها دیده نشود. رنگهای خاکستری و نقره ای رنگ های خوبی هستند که تغییر رنگ نمی دهند و گیر کردن مواد غذایی را هم به خوبی قابل تشخیص می کنند. رابربند شفاف گزینه دیگری است که برخی از افراد به آنها علاقه دارد، اما به راحتی لکه دار می شوند و باید هنگام استفاده از آنها از خوردن قهوه یا چای یا حتی سودا و شراب خودداری کنید.

رابربند در ارتودنسی

رابربند در ارتودنسی

توصیه های مهم در مورد درآوردن رابربند ها

مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که از خارج کردن رابربند ارتودنسی خودداری کنید. عدم استفاده از این ابزار می تواند روند معالجه شما را طولانی‌تر کند و به همین دلیل باید مطابق با دستورالعمل ارتودنتیست حرکت کنید. اینکه متخصص ارتودنسی از شما خواسته که از الاستیک ارتودنسی استفاده کنید یا فرزند شما مجبور به استفاده از آن است در حقیقت روند کلی درمان ارتودنسی است و باید رعایت کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اورژانس و فوریت های ارتودنسی

همیشه به خودتان یادآوری کنید و در آینه حمام یا آینه محل کار به خودتان متذکر شوید که این ابزار بخشی از روند درمان ارتودنسی است و باید در دهان شما باشد. اگرچه مهم ترین ابزار برای مرتب کردن دندان های شما همان براکت ارتودنسی است اما رابربند برای هدایت دندانها به یک سمت خاص و تنظیم دندان ها و استخوان فک ضروری است و فرد مجبور است که برای مدت طولانی آنها را استفاده کند.

نکته بسیار مهمی که در مورد استفاده از رابربند و به طور کلی درمان ارتودنسی در کودکان وجود دارد این است که در هنگام مدرسه هیچ وقت با براکت ارتودنسی و سایر ابزارهای آن بازی نکنند. احتمالا این ابزار هم برای کودک شما و هم برای همکلاسی های آنها سرگرم کننده و جالب توجه خواهد بود. اما به آنها متذکر شوید که این کار تا چه اندازه درد آور خواهد بود و نتیجه درمان ارتودنسی آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *