مقایسه براکت اینویزیلاین و براکت لینگوال
ژوئن 5, 2020
راهکارهای درمان زخم ناشی از براکت ارتودنسی
ژوئن 9, 2020

کشیدن نخ دندان برای سلامت کلی دهان و دندان بسیار مهم است و این ابزار با از بین بردن پلاک و تارتار می‌تواند مانع از بیماری لثه شود. علیرغم این که انجام این فرآیند تا چه اندازه اهمیت دارد باید بپذیریم که نوع محصول انتخابی هم می تواند کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل در هنگام خرید این محصولات باید توجه ویژه‌ای به نوع مواد اولیه به کار گرفته شده در آن ها و همچنین طراحی کلی آنها داشته باشیم تا انتخاب ما شکل بهتری به خود بگیرد.

با این مقدمه کوتاه در ادامه انواع نخ دندان از لحاظ طراحی کلی را معرفی خواهیم کرد و در نهایت به شما خواهیم گفت که چه فاکتورهایی را در انتخاب خود در نظر بگیرید.

انواع نخ دندان از لحاظ طراحی

اگر از نخ دندان های معمولی که بسیار ساده هستند چشم پوشی کنیم شرکت های تولید کننده طراحی های مختلفی در نظر گرفته اند تا هر فرد به شکل بهتری از آنها استفاده کند. در حقیقت این طراحی ها به شکلی است که امکان حرکت دادن نخ دندان در قسمت های مختلف را راحت می کند و طبیعتاً نقش مهمتری در بهداشت دهان و دندان دارد. با این تفاسیر مدل های زیر را داریم:

 نخ دندان فلاسر (Flosser)

نخ دندان های فلاسر به چندین شکل مختلف به بازار عرضه می شوند، اما در حالت عادی برای آنها دسته پلاستیکی متصل به نخ در نظر گرفته شده تا حرکت دادن آن را در بین دندانها راحت‌تر کند. برای این محصولات امکان استفاده از گزینه های تمیز کردن اضافی هم وجود دارد تا تنوع آن بالاتر برود. در ضمن برخی از مدل های آنها دارای نخ های بسیار نازکی هستند که معمولاً برای کسانی که دندان بسیار نزدیک دارند مفید است.

 نخ دندان

نخ دندان

نخ دندان تریدر (Threaders)

این محصولات طراحی متفاوت تری دارند و نخ استفاده شده در آنها به یک قطعه کوچک پلاستیکی انعطاف‌پذیر متصل شده است. این قطعه پلاستیکی به فرد اجازه می‌دهد که نخ دندان را به مناطقی از دهان خود بفرستد که دسترسی به آن مشکل است. در حقیقت این قطعه پلاستیکی همانند یک سوزن عمل می‌کند که نخ دندان به دنبال آن می‌رود و می توان تمامی قسمتهای دهان را پاک کرد. معمولاً کسانی که وقت زیادی دارند و حساسیت بیشتری نسبت به تمیز شدن بیشتر قسمتهای دهان خود دارند می توانند از این گزینه استفاده کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نیاز به ارتودنسی در کودکان

نخ دندان طعم دار (Flavored Floss)

اگر هنگام استفاده از نخ دندان از طعم یا بوی آن راضی نیستید می توانید به سراغ محصولاتی بروید که طعم دار شده اند. طرح های موجود در بازار اغلب شامل نعنا و خانواده‌های آن هستند که جذابیت بالایی دارند. با توجه به اینکه نخ دندان به کوچک ترین قسمت های دهان شما دسترسی دارد این امکان برای شما فراهم است که محبوب ترین طعم دهان خود را انتخاب کنید و در طول روز از آن لذت ببرید.

نخ دندان نرم یا ملایم (Gentle Floss)

وضعیت دندانهای هر فرد متفاوت است و ممکن است برخی از افراد متوجه شوند که نخ دندان استاندارد و معمولی باعث خونریزی و تحریک لثه های او می شود. حالا اگر شما به هر دلیلی امکان استفاده استاندارد از این محصولات را ندارید می توانید به سراغ گزینه های نرم تر و ملایم تر بروید که طبیعتاً شرایط بهتری برای بهداشت دهان و دندان و شما ایجاد می کنند.

معیارهای مهم در انتخاب به نخ دندان

تا حالا برای شما اتفاق افتاده که نیمی از بشقاب کثیف خود را بشویید و نیمه دیگر آن را در کابینت بگذارید تا روز بعد مجددا از آن استفاده کنید؟! استفاده از نخ دندان دقیقا حکم تکمیل‌کننده شستشوی دندان شما را دارد و به همین دلیل غفلت از آن می تواند باکتری ها را در نواحی بین دندان ها و زیر لثه های شما را رشد دهد و منجر به بیماری لثه شود. به همین دلیل در انتخاب خود به موارد زیر توجه کنید:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  صاف کردن دندان بدون ارتودنسی !

اگر فاصله بین دندان شما زیاد است یک نخ ضخیم انتخاب کنید

اگر متوجه شدید که حرکت نخ دندان در شکاف بین دندانی شما بسیار راحت است و شکاف‌های قابل رویت در بین دندان‌های خود مشاهده می کنید، توصیه ما این است که گزینه خود را تغییر دهید و به سراغ یک نخ ضخیم تر بروید. نخ ضخیم تر به شما اجازه می دهد که تمام سطوح دندان خود را به طور کامل تمیز کنید و ایراداتی که در شکافهای بزرگ دندان شما وجود دارد را از بین ببرید.

 نخ دندان

نخ دندان

نخ دندان نازک را برای دندان های فشرده انتخاب کنید

همانطور که گزینه ضخیم تر را برای شکاف بین دندانی بزرگ انتخاب کردید، لازم است که برای فضاهای کوچک تر و فشرده بودن دندانها به سراغ نخ های نازک تر بروید. نخ های نازک در شکاف های کوچک به خوبی حرکت می کند و در نتیجه می تواند فضاهای بین دندانی و حتی اطراف لثه را به خوبی پاک کند. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که نخ ضخیم می تواند دندان های شما را دچار مشکل کند.

نخ دندان موم دار یا بدون موم؟

انتخاب بین محصولات وکس دار و بدون وکس همیشه برای افراد مختلف مورد سوال بوده است؟ معمولاً استفاده از نخ دندان موم دار به این دلیل صورت می‌گیرد که می‌تواند در فضای تنگ به خوبی حرکت کند و برای کسانی که از براکت ارتودنسی استفاده می کنند توصیه می شود. اما در طرف مقابل برخی محصولات بدون موم را به این دلیل انتخاب می‌کنند که فشار بیشتری به دندانها وارد می‌کنند و فرد احساس می کند که دندان های او تمیز تر هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه صحیح نخ دندان کشیدن با براکت

نخ دندان تک رشته ای یا چند رشته ای؟

شاید قبلاً توجه چندانی به انتخاب بین این دو گزینه نداشته اید. نخ دندان تک رشته ای از جنس نایلون ساخته شده، در حالی که در محصولات چند رشته ای از لاستیک و پلاستیک و پلیمر ها استفاده شده است. نایلون رایج ترین گزینه ای است که در بیشتر نخ ها به کار گرفته می‌شود و کسانی که به دنبال یک گزینه ارزان هستند می توانند یکی از آنها را انتخاب کنند. احتمال پارگی در محصولات چند رشته‌ای و گیر کردن آن بین دندان ها وجود دارد و برای بسیاری از بیماران انتخاب محصولات تک رشته ای راحت تر است.

در نظر گرفتن تاییدیه های بهداشتی

اگر هنوز هم در انتخاب و خرید نخ دندان مشکوک هستید و نمی دانید که آیا کیفیت مطلوب دارد یا خیر، به دنبال تاییدیه های وزارت بهداشت بگردید. این تاییدیه ها نشان می دهند که محصول توسط آنها مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته و به عنوان یک محصول کارآمد و ایمن شناخته می شود. با توجه به اینکه مواد اولیه به کار گرفته شده در تولید نخ دندان و همچنین ضخامت و شرایط استفاده از آنها با یکدیگر متفاوت است، طبیعتاً کار شما هم برای انتخاب گزینه مطلوب سخت میشود.

کسانی که از براکت ارتودنسی یا هر گزینه ارتودنسی دیگری استفاده می‌کنند باید محصول را مطابق با نیاز خود و با مشورت ارتودنتیست انتخاب کنند تا صدمه‌ای به عنوان ها وارد نشود. اگر در زمینه انتخاب محصول مناسب دچار مشکل هستید یا نیاز به مشاوره بیشتری دارید با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *