نحوه برداشتن براکت ها: مراقبت های بعد از ارتودنسی
سپتامبر 6, 2020
صاف کردن دندان بدون ارتودنسی !
سپتامبر 19, 2020

زندگی در طول درمان ارتودنسی، قرارهای ملاقات زمانبندی شده با متخصص ارتودنسی، برخی تغییرات جزئی در رژیم غذایی و مسواک زدن مکرر همراه با نخ دندان کشیدن را شامل می شود.

هر چند وقت یک بار باید به متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک مراجعه کنیم؟

این بسیار حائز اهمیت است که شما در طول درمان ارتودنسی ملاقات های منظم با دندانپزشک و ارتودنتیست خود داشته باشید. دندانپزشک دندان های شما را معاینه و بررسی حرفه ای می کند و مراقب سلامت دهان و دندانهایتان خواهد بود. حداقل هر شش ماه یک بار در طول درمان ارتودنسی به دندانپزشک عمومی خود برای جرمگیری و معاینات کلی دهان و دندان مراجعه کنید.

مراجعه به متخصص ارتودنسی نیز به منظور تنظیم براکت یا استفاده از سیم جدید در حین پیشرفت درمان و ارزیابی سلامت دندان ها و لثه ها برای هر 4 تا 6 هفته برنامه ریزی شده است.

طول درمان ارتودنسی چقدر خواهد بود؟

مشکل هر بیمار منحصر به فرد است بنابران طول درمان نیز برای هر بیمار متفاوت می باشد. ارتودنتیست، طول درمان تخمینی را با توجه به شرایط شما محاسبه می کند. در اینجا پنج نکته برای سرعت بخشیدن به روند درمان وجود دارد:

 • دستورالعمل های متخصص ارتودنسی خود را در مورد تعداد دفعات مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دنبال نمایید و در طول درمان ارتودنسی حداقل هر شش ماه یک بار یا در صورت لزوم بیشتر، به دندانپزشک خود برای جرمگیری دندان ها مراجعه کنید.
 • در صورتی که از براکت استفاده می کنید مراقب آنچه می خورید باشید. از غذاهای سخت و چسبنده اجتناب نمایید. غذاهایی که نرم و برای جویدن آسان هستند را انتخاب نمایید. اگر از الاینر شفاف استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که حتما آنها را قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی به غیر از آب از دهان خارج می کنید و پس از اتمام خوردن یا نوشیدن دوباره آن را به جای خود بازمی گردانید و همچنین دندان های خود را کاملاً تمیز کنید.
توصیه های ارتودنسی

توصیه های ارتودنسی

 • از خطرات ناشی از نوشیدنی های شیرین و اسیدی مانند نوشابه معمولی و رژیمی، آبمیوه ها، شربت و نوشیدنی های ورزشی آگاه باشید.
 • در صورتی که پزشک استفاده از کش ارتودنسی را برای شما تجویز کرد حتما آنها را طبق دستورالعمل استفاده کنید.
 • قرار ملاقات های تعیین شده با متخصص ارتودنسی خود را به هیچ وجه از دست ندهید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با اختلالات بایت (مال اکلوژن)

در صورتی که براکت بشکند یا سیم ارتودنسی جدا شود چه اقدامی باید صورت گیرد؟

در شرایطی که حتی یک براکت یا سیم سست شده و یا الاینر منحرف یا شکسته شده باشد، شما باید ارتودنتیست خود را سریعاً در جریان بگذارید زیرا که براکت های شکسته نیروی مناسبی برای حرکت دندان ها ارائه نمی دهند، که این امر سبب طولانی شدن مدت درمان می شود. الاینرها باید در یک توالی خاص استفاده شوند. متخصص ارتودنسی شما، بهترین شخصی است که می تواند در مورد مراحل بعدی مشاوره دهد.

من یک رویداد ویژه خواهم داشت، آیا می توانم براکت ها را دربیاورم؟

با متخصص ارتودنسی خود در مورد این موضوع مشورت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که برداشتن زودهنگام براکت ها در نتیجه پایدار و عملکرد معالجه ارتودنسی تاثیرگذار خواهد بود.

توصیه های ارتودنسی

توصیه های ارتودنسی

آیا براکت ها ایجاد درد و ناراحتی می کنند؟

تا مدت کوتاهی پس از قرارگیری و تنظیم براکت ها ممکن است اندکی درد و ناراحتی را تجربه کنید، اما این امر موقتی است. به طور کلی، ناراحتی ناشی از ارتودنسی تنها برای مدت زمان کوتاهی دوام دارد و به راحتی قابل مدیریت است. هنگامی که بیماران به براکت های خود عادت می کنند، آنها حتی وجود براکت ها در دهان را فراموش می کنند.

چند بار در روز باید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید؟

قطعا متخصص ارتودنسی با توجه به شرایط شما، دستورالعمل خاصی را برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ارائه می دهد. اما به طور کلی، شما باید در حدود دو دقیقه بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده و قبل از خواب مسواک بزنید. مسواک و خمیر دندان مسافرتی کوچک و همچنین نخ دندان و یک مسواک بین دندانی را در همه جا با خود حمل کنید تا در زمان دور بودن از خانه نیز مشکلی برای مسواک زدن و حفظ بهداشت دندان ها نداشته باشید. اگر در شرایطی بعد از خوردن غذا یا نوشیدن، مسواک زدن برای شما مقدور نبود، حداقل دهانتان را آبکشی کنید. اینکار می تواند به شما در خلاص شدن از شر برخی ذرات مواد غذایی یا نوشیدنی ها کمک نماید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  طول درمان ارتودنسی

کشیدن نخ دندان برای موفقیت آمیز بودن درمان ارتودنسی و حفظ سلامت لثه و دندان ضروری می باشد. کشیدن نخ دندان موجب جدا شدن پلاک از قسمت هایی از دندان های شما می شود که با مسواک زدن قادر به دسترسی به آن مناطق نیستید. پلاک دشمن سلامتی دهان می باشد و منشأ ایجاد بیماری در دندان ها و لثه ها است. در طول درمان ارتودنسی حداقل دو بار در روز نخ دندان بکشید.

در طول درمان ارتودنسی از چه نوع خمیردندانی باید استفاده کرد؟

خمیردندان حاوی فلوراید و ترجیحا بدون هیچ گونه خاصیت سفیدکننده ای برای استفاده در طول درمان ارتودنسی توصیه می شود.

توصیه های ارتودنسی

توصیه های ارتودنسی

چرا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ضروری است؟

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با از بین بردن پلاک و ذرات مواد غذایی، دندان ها و لثه ها را پاکیزه و سالم نگاه می دارند. در صورتی که پلاک و ذرات مواد غذایی بر روی دندان ها و میان دندان ها و براکت ها باقی بمانند می توانند منجر به ایجاد پوسیدگی، التهاب و تورم لثه، بوی بد دهان و لکه های سفید ثابت روی دندان ها شوند. حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان، زمان درمان شما را به حداقل می رساند و دستیابی به نتیجه ای سالم و دلخواه را میسر می کند.

در هنگام استفاده از براکت ها چه رژیم غذایی را باید رعایت کرد؟

یک رژیم غذایی سالم از بدن در مقابل تحولاتی که در طول درمان ارتودنسی رخ می دهد، پشتیبانی می کند. در طول درمان ارتودنسی توصیه می شود که از انواع غذاهای سالم و آسان برای جویدن لذت ببرید. انواع سوپ، خورشت ها، ماکارونی و پاستا، تخم مرغ و اسموتی ها همگی گزینه های مناسبی در حین درمان ارتودنسی هستند. همچنین می توانید از میوه های تازه نیز لذت ببرید اما باید به جای گاز زدن آنها، خرد شده میوه های سفت را مصرف نمایید. ساندویچ ها و پیتزاها نیز همانند میوه ها ابتدا باید به قطعات کوچک تر تقسیم شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندان قروچه چیست و چگونه درمان میشود؟

آب و شیر بهترین گزینه های نوشیدن در زمان داشتن براکت ها هستند. نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و غیره می توانند دندان ها را لکه دار کنند. تا جایی که امکان دارد از این نوشیدنی ها دوری کنید. در هنگام استفاده از براکت ها از نوشیدن انواع نوشابه ها، آب های طعم دار، آبمیوه ها و نکتار خودداری کنید. تمامی این نوشیدنی ها دارای اسید و قندهایی هستند که مینای دندان را در خود حل می کنند و منجر به ایجاد پوسیدگی می شوند. در صورت استفاده از این نوع نوشیدنی ها بلافاصله دندان های خود را مسواک بزنید تا تاثیرات منفی آن را کاهش دهید.

توصیه های ارتودنسی

توصیه های ارتودنسی

آیا برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از درمان ارتودنسی می توان در خانه اقدامی کرد؟

این تجهیزات پیشنهادی را برای مدیریت برخی موقعیت های احتمالی فراهم کنید:

 • موم ارتودنسی
 • نخ دندان
 • موچین
 • مسواک مخصوص برای بین سیم و دندان ها
 • داروی بی حس کننده موضعی
 • مسکن و داروهای ضددرد معمول (استامینوفن، بروفن و…)

یک دهانشویه آب نمک گرم نیز تسکین دهنده است (مخلوط 1 قاشق غذاخوری نمک با 8 اونس آب گرم).

آیا می توان در طول درمان ارتودنسی ورزش کرد؟

ورزش کردن در طول درمان ارتودنسی مشکلی ندارد اما بهتر است در مورد نوع محافظی که باید برای حفاظت از دهان استفاده کنید با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *