فضا نگهدار ارتودنسی و اهمیت استفاده از آن
فوریه 29, 2020
ویروس کرونا چیست و روش پیشگیری از کرونا چگونه است؟
مارس 10, 2020

شلوغی دندان یا کراودینگ یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتودنسی است که معمولاً منشاء آن ارثی و به مسائل ژنتیکی ربط دارد. البته عوامل خارجی دیگری هم در به وجود آمدن تراکم بیش از حد دندان ها نقش دارد که با جلوگیری از آنها می توان از بروز چنین مشکلی ممانعت کرد. در بیشتر موارد، تجمع دندانها به دلیل کمبود فضای مناسب برای همه دندانها است و در نتیجه دندان ها روی یکدیگر متراکم شده و شکل ظاهری نامناسب پیدا می کنند.

راه های مختلفی برای درمان شلوغی دندان وجود دارد که معمولاً همه آنها توسط ارتودنتیست انجام می شود. پس شما هم با ما همراه باشید تا این مشکل را معرفی کنیم و راهکارهای درمانی را برای آن پیشنهاد دهیم.

دلایل شلوغی دندان یا کراودینگ دندانها

معمولا شلوغی دندان وقتی اتفاق می افتد که تناسب کافی بین حجم دندانها و اندازه فک بیمار وجود نداشته باشد. اگر اندازه دندان ها نسبت به اندازه فک بیمار خیلی بزرگ باشد، امکان قرارگیری آنها به صورت مرتب در فضای موجود وجود ندارد و در نتیجه دندان ها روی یکدیگر سوار شده و تراکم بالایی دارند.

 اما باید قبول کنیم که همه این موارد به مسائل ژنتیکی ربط ندارند و یکی دیگر از دلایل مهم شلوغی دندان ها، افتادن زودتر از موعد دندانهای شیری است که می تواند منجر به رشد نادرست دندان های دائمی شود. به عنوان مثال، اگر دندان‌های شیری یک کودک زودتر از موعد بیفتند، دندان های اطراف تمایل به حرکت به سمت فضای خالی دارند و این باعث می شود که دندانهای دائمی در حالت کج رشد کند.

معمولاً متخصصین دندانپزشکی اطفال و کودکان در چنین مواردی استفاده از فضا نگهدار را به عنوان یک راه حل خوب و رایج برای جلوگیری از حرکت دندانهای مجاور پیشنهاد می دهند.

کراودینگ دندانها چه مشکلی ایجاد میکند؟

در ساده ترین حالت ممکن، شلوغی دندان باعث می‌شود که تمیز کردن دندان ها نسبت به حالت عادی سخت تر باشد، زیرا در این وضعیت از بین بردن صحیح تمام پلاک تشکیل شده روی و بین دندان ها دشوار است. در نتیجه خطر پوسیدگی دندان، بیماری لثه و بیماری پریودنتال افزایش می‌یابد. علاوه بر این کراودینگ دندان ها باعث می شود که افراد نسبت به ظاهر خود حساسیت داشته باشند و در بلند مدت عزت نفس آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

 شلوغی دندان

شلوغی دندان

گزینه های درمان شلوغی دندان

اصلاح دندان های شلوغ و دندان های متراکم برای داشتن دهان سالم و دندان مرتب بسیار مهم است. به کار بردن یک روش درمانی مناسب شما را به دندان‌های محکم‌تر، لبخند جذاب تر و همچنین دندان ها و لثه های سالم تر می رساند. در اکثر موارد هنگام مراجعه به یک دندانپزشک عمومی، به یک متخصص ارتودنسی ارجاع داده می شوید. ارتودنتیست ها آموزش حرفه ای برای رفع مشکلات ارتودنسی دیده اند و بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می دهند. اما گزینه های درمانی برای این مشکل شامل موارد زیر می شوند:

 براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی برای صاف کردن دندان های نامرتب ناشی از شلوغی، برآمدگی دندان ها و مسائل مربوط به نظم و ترتیب آن ها استفاده می شود. براکت ها ممکن است به صورت ثابت یا متحرک باشند:

  • براکت های ثابت به صورت تمام وقت نصب می‌شوند و فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن هستند
  • براکت های متحرک را می توان برای محدوده زمانی خاص مانند صرف غذا از دهان خارج کرد، با این حال ارتودنتیست ها محدوده زمانی خاصی، بین ۲۰ تا ۲۲ ساعت، برای استفاده در طول روز از آنها پیشنهاد می دهند.

این ابزارها شامل براکت های مربعی شکل و سیم های قوس دار هستند که روی دندان ها قرار می گیرند و با استفاده از اتصالات الاستیک، فشار کافی برای حرکت کردن دندانها و از بین بردن شلوغی دندان به وجود می آورند. براکت های ارتودنسی انواع مختلفی دارند که در مطالب قبلی به طور کامل به آنها پرداخته ایم.

  • براکت های فلزی بهترین گزینه ممکن هستند و معمولاً برای مشکلات حاد و پیچیده دندان ها بهترین گزینه ممکن محسوب می شوند
  • براکت های سرامیکی کمی ضعیف‌تر هستند، اما از لحاظ شکل ظاهری شباهت بسیاری به رنگ دندان دارند و به همین دلیل برای بسیاری از بیماران جذابیت بیشتری دارند
  • در برخی موارد بیماران می‌توانند از براکت های لینگوال که به پشت دندان متصل می شوند استفاده کنند تا کمتر مورد توجه قرار گیرند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا نظم و مرتب بودن دندان ها مهم است؟
چه کسانی می توانند از براکت ارتودنسی استفاده کنند؟

براکت های دندانپزشکی معمولاً برای افرادی که نیاز به اصلاح دندانهای شلوغ، دندان های کج، دندانهای بیرون زده یا دندان های خارج از نظم معمولی دارند، استفاده می شود. کودکان کمتر از ۸ سال به طور معمول امکان استفاده از این براکتها را ندارند، زیرا هنوز دندان های آنها به اندازه کافی رشد نکرده است. یکی از عوامل بسیار مهم، سلامت عمومی دهان و دندان است. افرادی که شرایط دندانپزشکی خاص مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا بیماری پریودنتال دارند، قبل از استفاده از براکت ارتودنسی برای درمان شلوغی دندان باید این موارد را اصلاح کنند.

 شلوغی دندان

شلوغی دندان

روش درمان

اگر ازدحام و کراودینگ دندان ها زیاد باشد، ممکن است متخصص نیاز به کشیدن یک یا چند دندان برای ایجاد فضای کافی داشته باشد. با این حال، بیشتر ارتودنتیست ها قبول دارند که راه ایده آل برای اصلاح شلوغی دندان ها، بدون کشیدن دندان است. در اولین جلسه، عکس ها و پرتونگاری اشعه ایکس از دندان ها صورت می گیرد تا یک برنامه درمانی مناسب پیشنهاد شود. نصب کردن براکت ها و سیم قوس‌دار ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

در این شیوه درمانی، قرار ملاقات های منظم ماهیانه برای جایگزینی نوار های الاستیک و تنظیم براکت ها لازم است. در این شیوه ممکن است بیماران بعد از انجام تنظیمات ناراحتی خفیفی را تجربه کنند. مدت زمان استفاده از براکت های ارتودنسی بستگی به شرایط اولیه و برنامه درمانی دارد. هرچه شلوغی دندان شدیدتر و حاد تر باشد و هرچه بیماران مسن تر باشد، دوره درمان هم طولانی تر خواهد بود.

براکت اینویزیلاین

براکت اینویزیلاین برای استفاده در بزرگسالان و نوجوانان با دندان دائمی کامل، تایید شده است. حتی برای نوجوانان نمونه های مخصوص هم طراحی شده است. اگرچه استفاده از این ابزار برای درمان شلوغی دندان محدودتر است، اما اگر شرایط خیلی حاد نباشد می توان از آن به عنوان یک گزینه درمانی استفاده کرد. همانند استفاده از براکت ارتودنسی، در این شیوه هم باید مشکلاتی مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان از قبل درمان شوند.

براکت اینویزیلاین به عنوان یک براکت متحرک و شفاف شناخته می شود که گزینه مناسبی برای افراد حساس نسبت به تیپ و ظاهر خود هستند. این براکت در ابتدا با استفاده از فناوری CAD/CAM به صورت اختصاصی و با توجه به وضعیت دندان های فرد آماده می شوند و به مانند یک روکش روی دندان ها قرار می گیرند. طول درمان با استفاده از این ابزارها متفاوت است، اما اکثر بزرگسالان در طول یک سال با استفاده از آن درمان می‌شوند و باید بین ۸ تا ۱۲ ماه از نگهدارنده یا الاینر استفاده شود.

روکش دندان یا ونیر

روکش دندان یا ونیر ابزار دیگری برای درمان شلوغی دندان است که عملکرد آن تا حدود زیادی به عملکرد براکت اینویزیلاین شباهت دارد. این ابزار ها معمولاً برای کراودینگ خفیف بهتر هستند و برای بیماران جوان به عنوان یک گزینه مطلوب شناخته نمی شوند. برای استفاده از این ابزارها باید برخی اقدامات اولیه مانند تراش برخی از دندان ها صورت گیرد تا روکش به طور کامل روی آنها قرار گیرد. هر چه میزان شلوغی دندان بیشتر باشد، ممکن است به تعداد بیشتری از ونیر نیاز داشته باشید که معمولاً بین ۸ تا ۱۰ عدد از آنها منجر به نتیجه میشود. بازهم تاکید میکنیم که استفاده از روشهای ترمیمی صرفا در موادر بسیار خفیف توصیه میشود چون در فشردگی متوسط و زیاد تنها راه حل درمان ارتودنسی است

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اورجت چیست؟

البته روش‌های درمانی دیگری مانند کشیدن دندان هم برای درمان کراودینگ دندان وجود دارد که با توجه به محبوبیت کمتر آنها، به آن نپرداخته ایم. اما در هر صورت برای رفع مشکل و مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید با ما تماس بگیرید.

 

شلوغی دندان

شلوغی دندان

چه روش هایی را می توان برای درمان شلوغی دندان یا درمان کراودینگ به کار برد؟

با توجه به تاثیر بدی که کراودینگ و نامرتبی دندان ها روی شکل ظاهری فرد می گذارد، افراد زیادی هستند که به دنبال گزینه های درمان شلوغی دندان می گردند. درمان این مشکل به متخصص ارتودنسی مربوط می شود و امکان استفاده از ابزارهای مختلفی مانند براکت ارتودنسی و الاینرها برای آنها وجود دارد. در حقیقت روش های درمان کراودینگ دندان شامل روش هایی می شوند که فشار متناسب و کافی به دندان ها وارد می کنند تا در محل مناسب قرار گیرند.

 با این مقدمه به سراغ معرفی شیوه های مختلف درمان شلوغی دندان خواهیم رفت و به شما نشان خواهیم داد که یک ارتودنتیست چگونه می تواند این مشکل را درمان کند.

اهمیت درمان شلوغی دندان

با وجود اینکه شلوغی دندان‌ها یک اتفاق بسیار شایع است و شاید افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم کنند، اما این دلیلی نیست که افراد باید در تمام طول زندگی خود این مشکل را تحمل کنند. در حقیقت کراودینگ دندانها یک مسئله نسبتاً ساده است که به راحتی درمان می شود و در اغلب موارد نیاز به جراحی ندارد. همانند بسیاری از معالجات دندانپزشکی، درمان شلوغی دندان توسط متخصص ارتودنسی نجام می‌شود و از ابزارهای مختلف ارتودنسی استفاده می شود.

شلوغی دندانها به طور مستقیم شکل ظاهری افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است به صورت جدی روی عملکرد دندان ها تاثیر بگذارد. با وجود این مشکل می تواند شما را از لبخند زدن در جمع باز دارد و مشکلات بهداشتی مختلفی برای شما به وجود بیاورد و مستقیماً اعتماد به نفس شما را هدف قرار دهد. به همین دلیل عدم درمان شلوغی دندان به گونه ای است که می تواند زندگی ساده شما را هم مختل کند. با این وجود ارتودنتیست ها می توانند از ابزارهای زیر برای درمان این مشکل استفاده کنند:

الاینرها یا تراز کننده ها

استفاده از الاینرها یک روش غیر جراحی و غیر تهاجمی بسیار موثر برای درمان شلوغی دندان است. محصولاتی مانند براکت اینویزالاین به اصلاح مجدد دندان ها کمک می کند و به همین دلیل می تواند منجر به محکم تر شدن و مناسب تر شدن وضعیت دندان‌ها شود. از طرف دیگر استفاده از این ابزار تمیز کردن دندان ها را آسان‌تر کرده و لبخند شما را به حالت طبیعی برمی گرداند. استفاده از این ابزار می تواند بین یک تا دو سال طول بکشد و به تدریج دندان ها را به شکل طبیعی خود برمی گرداند.

 براکت ارتودنسی

در حالی که استفاده از الاینر ارتودنسی محبوبیت بالایی دارد، اما همچنان این براکتهای ارتودنسی هستند که به عنوان یک راهکار درمانی موثر برای شلوغی دندان‌ها استفاده می‌شوند. براکت های ارتودنسی یا به عبارت دقیق‌تر وسایل ارتودنسی به دندان متصل می‌شوند و به تدریج با فشار آوردن به آنها، دندان ها را به محل طبیعی و مناسب حرکت می دهند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع براکت ارتودنسی

با توجه به تنوع در مدل های مختلف براکت ارتودنسی، شرایط استفاده از آنها به عنوان راهکار درمانی متفاوت است. با این وجود تجربه نشان داده که درمان شلوغی دندان با براکت ارتودنسی به همان اندازه استفاده از الاینرها طول می کشد.

 

شلوغی دندان

شلوغی دندان

استفاده از روش های مختلف  ظاهری

برای کسانی که از شلوغی دندان خفیف رنج می‌برند، دندانپزشک و ارتودنتیست می‌تواند برخی روش های خاص پیشنهاد دهد که شامل تغییر شکل ظاهری دندان‌ها می‌شود. در این شیوه درمانی متخصص می‌تواند دندان ها را با استفاده از ابزارهای مختلف کوچک تر کند و به نوعی بین آنها فضای بیشتری به وجود بیاورد. بنابراین دندان ها خیلی راحت تر می توانند در محل خود حرکت جزئی داشته باشند و مرتب شوند.

البته استفاده از این روش به دلیل تاثیری که روی مینای دندان می‌گذارد چندان پیشنهاد نمی‌شود و برای موارد حاد شلوغی دندان مناسب نیست. اما کسانی که با حرکت چند میلیمتری دندان مشکل آنها حل می‌شود، می توانند از این شیوه برای درمان شلوغی زندان استفاده کنند.

روکش دندان یا ونیر دندان

روکش ونیر دندان یک ساختار پوشش مانند ساخته شده از جنس پرسلان است که در برخی موارد می‌توان از آن برای اصلاح شلوغی دندان ها و همچنین نامرتب بودن دندان ها استفاده کرد. این روش نسبت به سایر روش ها دردسر کمتری دارند و تنها ممکن است متخصص مجبور شود که کمی از سطح دندان را با استفاده از ابزارهای مختلف بتراشد.

ونیر پرسلان به عنوان سریع ترین راه ممکن برای رسیدن به یک لبخند زیبا شناخته می‌شود و نگرانی‌های مربوط به ساییده شدن مینای دندان در آنها وجود ندارد. البته طبیعی است که این روش بیشتر به عنوان یک راهکار سریع و موقتی شناخته می شود و نسبت به استفاده از براکت ارتودنسی و الاینرها کارآمد نیست.

 

شلوغی دندان

شلوغی دندان

کشیدن دندان یا خارج کردن دندان

 در حالتی که شلوغی دندان های فرد بسیار شدید و حاد باشد، هیچ راهی جز برداشتن یک یا چند دندان برای درمان شلوغی دندان وجود ندارد. کسانی که نسبت به اندازه فک خود تعداد دندان زیادی دارند یا اندازه دندان های آن ها بزرگ است، با کمک این شیوه خیلی سریع به حالت طبیعی برمی گردند.

کشیدن و خارج کردن دندان ها فضای کافی برای مرتب شدن مجدد دندان ها به وجود می‌آید که ارتودنتیست می‌تواند با استفاده از یک تراز کننده یا یک براکت ارتودنسی، دندان ها را به محل مناسب حرکت دهد. این شیوه برای کسانی که مشکل حاد دندان پزشکی دارند راهکار مناسبی است و معمولاً ارتودنتیست ها به عنوان آخرین راهکار از آن استفاده می‌کنند.

این ۵ شیوه به عنوان راهکارهای برتر درمان شلوغی دندان شناخته می‌شود که معمولاً به همین ترتیبی که در مطلب آورده شده انجام می شود. الاینرها برای کسانی مناسب هستند که شدت شلوغی دندان‌های آنها چندان زیاد نیست و معمولا میزان موفقیت بسیار بالایی دارند. در گام بعدی متخصصان به سراغ استفاده از براکت ارتودنسی می‌روند تا فعلاً تغییری در دندان‌ها ایجاد نکنند.

در گام بعدی استفاده از تغییر شکل دندان ها و بعد از آن ونیر پرسلان راهکارهای پیشنهادی بعدی هستند. وقتی که متخصص راهکارهای مختلف را برای درمان شلوغی دندان امتحان کرد و به نتیجه نرسید، ابتدا کشیدن دندان و استفاده از ابزارهای مختلف برای حرکت دندان ها را پیشنهاد می‌دهد و در نهایت ممکن است کار به جراحی فک هم بکشد.

 حالا شما هم می توانید اطلاعات شخصی خود را برای ما بفرستید تا به عنوان یک متخصص ارتودنسی اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهیم.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *