سوالات پرتکرار درباره ارتودنسی
سپتامبر 19, 2020
ارتودنسی و سلامت بدن
سپتامبر 29, 2020

براکت ها و دیگر ابزارهای ارتودنسی ، با فشار و کنترل موجب به تدریج حرکت کردن و صاف و منظم شدن دندان ها می شوند. از براکت ها برای درمان دندان هایی استفاده می شود که در جای نادرست رشد کرده یا نامنظم باشند، یا فاصله زیادی بین آنها وجود دارد. همچنین وقتی فک ها به صورت درست روی هم قرار نمی گیرند نیز با براکت ها قابل درمان هستند.

استفاده از براکت ها امکان درمان انعطاف پذیر را در اختیار قرار می دهد. براکت ها همچنین دارای این مزیت هستند که کمتر تهاجمی بوده و کمترین میزان ناراحتی را ایجاد می کند و در زمانی که تحت معالجه قرار می گیرید نیازی به گذراندن دوره نقاهت نیست.

به خاطر وجود همین مزایا، استفاده از براکت ها به روشی رایج برای معالجه مشکلات بی نظمی دندان ها و فک و اختلالات بایت تبدیل شده است. از جراحی فک نیز میتوان به عنوان بهترین گزینه برای موارد بسیار پیچیده نام برد که البته با معیارهای همه افراد مطابقت ندارد.

شاید در برخی سایت ها یا تبلیغات یا حتی برخی انجمن ها ادعاهایی مبنی بر این که شما می توانید بدون استفاده از براکت ها، در خانه و به خودی خود درمان ارتودنسی را انجام دهید را دیده باشید. متاسفانه اغلب این راهکارها ممکن است موجب آسیب دیدن دندان های شما به طور دائمی شود.

آیا صاف کردن دندان ها با ریتینرها و بدون براکت ها امکان پذیر است ؟

“ریتینر” ابزار دندانپزشکی مبتنی بر سیم است که با استفاده در طول شب بعد از اتمام دوره درمان با براکت ها، موجب حفظ نظم و در جای خود ماندن دندان ها می شود. امکان استفاده از ریتینر شخص دیگر یا استفاده از آن به صورت منقطع و نامنظم برای صاف کردن دندان ها وجود ندارد.

در صورتی که دندان های شما تنها کمی نامنظم یا شلوغ باشد، ممکن است دندانپزشک شما تنها استفاده از یک ریتینر ثابت را به جای یک مجموعه کامل از ریتینر توصیه کند. حتی در برخی موارد، امکان دارد بتوانید از یک ریتینر متحرک به عنوان بخشی از درمان دندان هایی که خیلی شلوغ نیستند استفاده کنید.

برنامه های معالجه با ریتینرها فقط باید تحت نظارت دقیق متخصص ارتودنسی که خود آن را برای درمان تجویز کرده، اجرا و دنبال شوند.

صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

آیا صاف کردن دندان ها بدون استفاده از براکت ها در خانه، صحیح است؟

قطعا پاسخ این سوال یک نه قاطع است! شما به هیچ عنوان نباید تلاش کنید تا دندان های خود را بدون استفاده از براکت ها و در خانه منظم کنید.

اغلب منظم کردن دندان ها با ریتینر قرض گرفته شده از دیگران، نوارهای لاستیکی، گیره های کاغذی، آویزهای پشت گوش، تجهیزاتی که خودتان ساخته اید و یا درمان هایی که به صورت آنلاین تبلیغ می شود، تقریبا غیرممکن است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شلوغی دندان (کراودینگ)

با اینکه آموزش های آنلاینی برای آموزش چگونگی ساخت براکت ها وجود دارد، اما پیروی کردن از این دستورالعمل ها قطعا ایده خوبی نیست. عوارض جانبی احتمالی ناشی از تلاش برای صاف كردن دندان های خود بدون نظارت دندانپزشك یا ارتودنتیست بسیار بدتر از داشتن دندان هایی نامنظم و ناصاف خواهد بود.

آن دسته از دندان هایی که دارای ریشه هایی محکم هستند توسط رباط هایی احاطه می شوند که دندان های شما را به طور محکم در لثه شما محفوظ می کند. زمانی که شما تلاش می کنید تا دندان های خود را صاف کنید، ممکن است موجب ایجاد فشار بیش از حدی روی این ریشه ها و رباط ها بشوید. این امر می تواند سبب از بین رفتن ریشه ها یا ایجاد فشار بیش از حد بر روی رباط ها شود، که احتمالاً باعث از دست رفتن دندان می شود.

تاثیرات جانبی احتمالی این کار شامل موارد زیر است:

 • پوسیدگی دندان
 • شکستگی دندان ها
 • تضعیف مینای دندان
 • بریدگی و زخمی شدن لثه ها
 • عفونت دهان
 • درد شدید
 • افتادن دندان ها
 • تشدید مال اکلوژن یا بینظمی دندانها

جراحی فک تنها جایگزین اثبات شده و ایمن برای براکت ها

در برخی موارد، یک جراح متخصص دهان می تواند برای تغییر نحوه هماهنگی دندان های شما، یک روش جراحی را برگزیند.

روش جراحی ارتوگناتیک برای زمان هایی که موقعیت دندان و فک شما، ایجاد مشکل اساسی در زندگی روزمره می کند، می تواند توسط یک ارتودنتیست توصیه شود. در جراحی ارتوگناتیک موقعیت فک شما جا به جا می شود و دوره نقاهت می تواند بین 2 تا 3 هفته به طول بینجامد. التهاب ناشی از جراحی ممکن است حتی بیشتر از این زمان ادامه یابد. این جراحی ممکن است تحت پوشش بیمه شما قرار داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندان قروچه چیست و چگونه درمان میشود؟

جراحی دهان چه جزئی و یا چه پیشرفته که برای تراز دندان های شما صورت می گیرد می تواند بسیار گران باشد و اغلب هم بیمه هزینه های مربوط به آن را، مگر در مواردی که جراحی برای اصلاح مسئله پزشکی نیاز باشد، پوشش نمی دهد. هزینه های این جراحی در طیف بسیار متفاوتی قرار دارد و به این که بیمه شما تا چه سقفی از هزینه ها را پوشش می دهد نیز بستگی دارد.

صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

راه های دیگر برای بهبود لبخند شما

روش های درمانی دیگری علاوه بر براکت ها وجود دارد که می تواند به بهبود لبخند شما کمک کند. این روش های درمانی در واقع دندان شما را صاف نمی کنند، اما سایر شرایط و عوامل سلامتی که بر دهان شما تأثیر می گذارد را برطرف می کنند.

وسیع کننده کام (palatal expander)

گاهی دهان کودک برای رشد کامل دندان های دائمی، بسیار کوچک است. این می تواند موجب کراس بایت شود. قرار دادن وسیله ای که وسیع کننده کام نامیده می شود در بین قوس بالای دندان، درمانی برای این مشکل خواهد بود. این دستگاه به آرامی به دندان ها فشار می آورد تا آنها را از هم جدا کند و فضای موجود برای دندان های دائمی را گسترش دهد. این نوع درمان معمولاً برای کودکان و بزرگسالان جوانی که فک آنها همچنان در حال رشد می باشد، توصیه می شود.

دستگاه هربست

برای درمان عدم هماهنگی و تراز فک های بالایی و پایینی می توان از دستگاه هربست استفاده کرد. این دستگاه فلزی به حلقه های روی دندان های بالا و پایین چسبانده می شود. معمولا هربست در کودکان همزمان با براکت ها استفاده می شود، زیرا که موجب اصلاح تراز فک همراه با رشد آن می شود.

دندانپزشکی زیبایی (ونیرها، کانتورینگ و باندینگ)

درمان های زیبایی دندانپزشکی مانند ونیرها یا باندینگ دندان باعث درمان ظاهر دندان هایی می شود که:

 • فاصله زیادی بین آنها وجود دارد
 • ساییده شده اند
 • روی یکدیگر در امتداد یک خط قرار نمی گیرند
صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

چه کسانی به صاف کردن دندان ها نیاز دارند؟

در صورتی که دندان های نامنظم بر روی زندگی روزانه شما تأثیر می گذارد، شما باید آن را درمان کنید. در صورتی که نامنظمی دندان ها موجب می شود تا در جویدن یا گاز گرفتن غذای خود به مشکل بربخورید، یا بر نحوه صحبت کردن شما تأثیر بگذارد، شما می توانید کاندید عمل جراحی فک یا استفاده از براکت ها باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ارتودنسی

اگر شما شکل ظاهری دندان های خودتان را به این دلیل که نامنظم یا شلوغ هستند دوست ندارید، درمان ارتودنسی می تواند لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد.

ارتودنتیست ها توصیه می کنند که کودکان حداکثر تا سن 7 سالگی به نزد متخصص ارتودنسی برده شوند تا دندان های آنها برای نیاز به استفاده از براکت ها ارزیابی شود. زمان ایده آل برای استفاده از براکت ها میان سنین 9 تا 14 سالگی است. اما به خاطر داشته باشید شما هیچ وقت برای استفاده از براکت ها پیر نیستید و بسیاری از افراد در سنین بزرگسالی به دنبال درمان ارتودنسی می روند.

علائمی که نشان می دهد که شما یا فرزندتان ممکن است کاندیدای استفاده از براکت ها باشید شامل موارد زیر می شود:

 • ازدحام و بی نظمی دندان ها
 • تغییر مکان دادن یا صدا دادن فک
 • سابقه مکیدن انگشت شست و یا داشتن دندان ها در جای نادرست
 • مشکل در جویدن یا گاز زدن
 • قفل کردن فک به صورت مرتب یا در هنگام خمیازه
 • مشکل در تلفظ کلماتی خاص یا ایجاد صداهای خاص
 • مشکل در تنفس دهانی

استفاده از براکت ها ایمن ترین و موثرترین راه برای اغلب افراد به منظور صاف کردن دندان ها به صورت دائمی است. در صورتی که دندان های شما تنها کمی نامنظم و یا کمی شلوغ است، ممکن متخصص ارتودنسی تنها یک نگهدارنده را برای صاف کردن دندان ها تجویز کند.

صاف کردن دندان ها در خانه یا بدون نظارت ارتودنتیست، اقدامی مضر و خطرناک است که اصلا نباید صورت گیرد. برای صاف کردن دندان های خود با یک متخصص ارتودنسی مشورت کرده و راه حل مناسب را پیدا کنید و سپس دستورالعمل های او را دنبال کنید تا به نتیجه دلخواه دست یابید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *