اورجت چیست؟
ژانویه 26, 2020
نیاز به ارتودنسی در کودکان
فوریه 23, 2020

برای برخی از خانواده‌ها، درمان مکیدن انگشت شست بسیار سخت تر از مراحل مختلف تربیت کودک است و حتی بعضا با درگیری های زیادی مواجه می شوند. نکته‌ای که باید خانواده‌ها به خاطر داشته باشند این است که عادت میک زدن انگشتان به زمانی برمی‌گردد که کودک در رحم مادر حضور داشته و این عادت اکنون ادامه پیدا می کند. پس به خاطر داشته باشید که ترک کردن آن به صورت سریع امکان پذیر نیست و کودک را اذیت میکند.

حالا اگر احساس می کنید که این عادت کودک شما طولانی شده و خودتان هم با چالش های مختلفی مواجه هستید، در ادامه در مورد نحوه درمان مکیدن انگشت شست صحبت خواهیم کرد.

چرا عادت مکیدن انگشت شست در کودکان شکل می گیرد؟

 متاسفانه بسیاری از خانواده ها فکر می‌کنند که عادت مکیدن انگشت شست به دلیل گرسنه بودن کودکان و جدا شدن آنها از روند شیر خوردن است. اما تجربه نشان داده که کودکان از خوردن انگشتان خود به عنوان یک راهکار برای راحتی و آرامش استفاده می کنند. کودک پیش دبستانی شما احتمالا این عادت را در حالی که هنوز در رحم مادر بود انجام می داد و در حال حاضر به عنوان کودک باز هم این عادت را ادامه می دهد.

حالا وقتی که کودک به هر دلیلی شرایط خاص و آزاردهنده مانند خستگی، ترس، بی حوصلگی یا بیماری را تجربه می‌کند یا حتی سعی می‌کند با چالش‌هایی مانند شروع در دوره پیش‌دبستانی یا دبستان مواجه می‌شود، برای خارج شدن از این فشار به سراغ مکیدن انگشت شست خود می رود. او همچنین ممکن است انگشت شست خود را برای کمک به خوابیدن در هنگام خواب استفاده کند و حتی هنگام بیدار شدن از خواب هم انگشت خود را می مکد. این موضوع نشان می‌دهد که عادت میک زدن انگشت شست صرفاً به یک حوزه خاص یا به یک عادت محدود نیست، بلکه ممکن است کودک شما در هنگام دیدن تلویزیون و پرت شدن حواس یا در هنگام خوابیدن هم این کار را انجام دهد.

چرا درمان عادت مکیدن انگشت شست مهم است؟

مکیدن انگشت یک عادت رایج در بین کودکان است. در یک دوره زمانی خاص متوجه می شوید که این عادت باید به پایان برسد و باید به سراغ راهکارهای تشویقی فرزندتان برای متوقف کردن این رفتار باشید. نوزادان به صورت طبیعی دارای رفلکس های روانی هستند که یکی از آنها میک زدن انگشت شست و قرار دادن انگشتان در دهان است. برخی از نوزادان این عادت را حتی قبل از تولد انجام می‌دهند که به عنوان یک راهکار برای احساس امنیت شناخته می شود.

این در حالی است که معمولا برخی دیگر از کودکان عادت مکیدن انگشت شست را به عنوان یک راهکار تسکین دهنده و یک راهکار برای خوابیدن انجام می‌دهند. این نشان می دهد که درمان عادت مکیدن انگشت شست برای خانواده‌ها چالش نسبتاً پیچیده ای است و اول باید ریشه مشکل را پیدا کنند. گاهی خانواده ها مجبور می شوند که زمان زیادی را صرف پیدا کردن ریشه این مشکل اختصاص دهند.

درمان عادت مکیدن انگشت شست

درمان عادت مکیدن انگشت شست

در مورد میک زدن انگشت شست باید چه کار کرد؟

نگرانی بیش از حد در مورد این پدیده نمی‌تواند چندان درست باشد و حتی برای بسیاری از کودکان در سنین پایین مشکل خاصی ایجاد نمی کند. انجمن دندانپزشکی آمریکا می‌گوید که بیشتر کودکان می توانند با خیال راحت و بدون آسیب رساندن به ترکیب دندان ها یا استخوان فک خود، روند مکیدن انگشت شست خود را انجام دهند. در واقع  این عادت زمانی اهمیت پیدا می‌کند که دندان‌های دائمی کودک شروع به رشد کنند. معمولا رشد دندان های دائمی کودکان بعد از سن ۶ سالگی اتفاق می افتد و تا قبل از آن مشکل خاصی برای کودک وجود ندارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فضا نگهدار ارتودنسی و اهمیت استفاده از آن

به خاطر داشته باشید که همه شکلهای مکیدن انگشت شست به یک اندازه آسیب نمی زنند. متخصصان ارتودنسی معتقدند که شدت مکیدن و فشار زبان است که باعث تغییر شکل دندان ها می شود و بعداً باید از براکت ارتودنسی برای منظم کردن آنها استفاده شود. حتی کودکانی که انگشت دست خود را به صورت منفعل در دهان خود می گذارند و فشار زیادی وارد نمی کنند، نسبت به کودکانی که رفتار تهاجمی دارند، کمتر دچار مشکل دندانپزشکی می شوند و احتمالاً نیاز به درمان ارتودنسی نخواهند داشت.

روند مکیدن انگشت شست توسط کودک تان را تحت نظر داشته باشید و اگر به شدت انگشت خود را می مکید، باید به دنبال راهکارهایی برای درمان عادت آن باشید. معمولاً شروع درمان در حدود سن ۴ سالگی اتفاق می افتد. حالا باز اگر در مورد تغییر در دندانهای یا استخوان فک کودک خود مطمئن نیستید و حتی نمی دانید که شدت مکیدن انگشت توسط کودکتان بالاست یا خیر، اینجاست که باید با یک دندانپزشک یا یک متخصص ارتودنسی صحبت کنید و و از آنها کمک بگیرید تا وضعیت کودک خود را بسنجید.

 

درمان عادت مکیدن انگشت شست

درمان عادت مکیدن انگشت شست

مکیدن انگشت شست معمولاً چقدر طول می کشد؟

بسیاری از کودکان، مکیدن انگشتان دست خود را در سن ۲ تا ۴ سالگی به صورت خود به خودی متوقف می کنند. اما حتی کودکی که این عمل را خیلی وقت پیش متوقف کرده، ممکن است در مواقع استرس به رفتار قبلی خود برگردد و برای مدت زمان خاصی آن را ادامه دهد. بنابراین به شکل قطعی در مورد زمان استاندارد این عمل نمی توان صحبت کرد، اما می‌توان گفت که شرایط زندگی کودکان و فشار روانی آنها حتی در دوران دبستان هم می تواند در بروز این عادت نقش داشته باشد.

چه زمانی باید مداخله کنم؟

درمان عادت مکیدن انگشت شست باید زمانی آغاز شود که هنوز دندان‌های دائمی کودک رشد نکرده اند. در حقیقت تا قبل از رشد دندانهای دائمی، نگرانی در مورد این مشکل وجود ندارد. در این مرحله، مکیدن انگشتان ممکن است روی سقف دهان یا کام و همچنین نحوه صحیح رشد دندانهای دائمی تاثیر منفی بگذارد. خطر مشکلات دندان پزشکی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد اما اینکه کودک این عمل را چند بار در روز انجام دهد، چه مدت طول بکشد و چه مقدار فشار به دندان وارد کند، تاثیر منفی آن را مشخص می کند.

اگرچه برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که قبل از ۳ سالگی برای درمان عادت مکیدن انگشت شست اقدام کنید، اما انجمن دندانپزشکی آمریکا و آکادمی اطفال آمریکا می گوید که درمان معمولاً بعد از سن ۵ سالگی و به هنگام رویش دندان‌های دائمی باید شروع شود.

راهکارهای درمان عادت مکیدن انگشت شست

حالا اگر به عنوان خانواده کودک تصمیم قطعی خود را برای درمان عادت مکیدن انگشت شست گرفته‌اید، ابتدا باید در مورد اهمیت این موضوع و تاثیر آن روی وضعیت دندان ها با کودک خود صحبت کنید. اگر در این مرحله بتوانید فرزندتان را مجاب کنید، به احتمال زیاد در درمان آن موفق شده اید و نیازی به روش‌های جایگزین ندارید. اما در برخی موارد وابستگی کودکان به این عادت به حدی بالاست که کودکان به صورت ناخواسته این کار را انجام می دهند و خانواده ها هم برای متوقف کردن این رفتار کار سختی دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه صحیح نخ دندان کشیدن با براکت

 با این وجود برای درمان عادت مکیدن انگشت شست می توانید یکی از راهکارهای زیر را امتحان کنید:

از موارد انگیزشی مثبت استفاده کنید

 برای هر مرحله از درمان عادت مکیدن انگشت شست فرزند خود را ستایش کنید و پاداش های کوچکی مانند خرید کتاب داستان یا رفتن به پارک را در نظر بگیرید. برای کودک خود اهداف قابل دستیابی تعیین کنید. به عنوان مثال در مورد نخوردن انگشت شست یک ساعت قبل از خواب پاداش مشخصی در نظر بگیرید و حتماً آنها را به این پاداش برسانید. روی تقویم برچسب های مختلفی بچسبانید و در آن نشان دهید که کودک شما تا چه اندازه در جلوگیری از مکیدن انگشت شست خود موفق بوده و همه آنها را ثبت کنید.

 

درمان عادت مکیدن انگشت شست

درمان عادت مکیدن انگشت شست

محرک ها را مشخص کنید

 اگر فرزند شما در پاسخ به استرس، انگشت شست خود را می مکند، مسئله واقعی را شناسایی کرده و به سراغ روش های دیگری مانند آغوش گرفتن و موارد مشابه به آن بروید. حتی می توانید به کودک خود یاد دهید که یک بالش را بغل کند یا حتی یک عروسک پر از مواد غذایی را فشار دهد تا به مرور زمان عادات قبلی خود را فراموش کند. درمان عادت مکیدن انگشت شست باید با مشخص کردن محرک ها انجام شود. گاهی این محرک می تواند تماشای تلویزیون باشد یا گاهی ممکن است عادتی برای خوابیدن.

کودک را تحت فشار نگذارید

تنبیه کردن کودک پیش‌دبستانی و فشار آوردن برای او به منظور بیرون آوردن انگشت شست از دهانش، کمکی نخواهد کرد؛ زیرا احتمالاً کودک شما حتی نمی داند که چرا این کار را انجام می دهد. روش های مختلفی مانند قرار دادن بانداژ پلاستیکی روی انگشت شست یکی از راهکارهای پیشنهادی است. این موضوع باعث می شود که کودک شرایط سخت تری برای قرار دادن انگشت شست در دهان خود داشته باشد. به خاطر داشته باشید که فشار آوردن کودک برای ترک عادت مکیدن انگشت شست حتی می تواند تمایل او را به انجام این کار بیشتر کند.

حوصله داشته باشید و منتظر بمانید

کودکان معمولاً وقتی راه دیگری برای آرامش و آسایش خود پیدا می کنند، از مکیدن انگشت شست خود خودداری می کنند. به عنوان مثال، ممکن است این عمل نتیجه گرسنگی کودک شما باشد و اگر یاد بگیرد که یخچال را باز کند، ترجیحاً به سراغ انگشت شست خود نمی رود. در برخی موارد هم راهکارهای جایگزین دیگری وجود دارد که شما باید رفتار کودک در محل های مختلف و در شرایط متفاوت کنترل کنید تا بتوانید آنها را جایگزین عادت کنید.

تذکرهای ملایم

اگر کودک شما بدون فکر کردن انگشت شصت خود را می مکد و از آن به عنوان راهی برای جلب توجه استفاده نمی کنند، به آرامی به او یادآوری کنید که این عمل را متوقف کند. مورد سرزنش قرار دادن کودک، انتقاد و تمسخر او راهکار مناسب و استانداردی برای درمان عادت مکیدن انگشت شست نیست. همیشه سعی کنید که آنها را از تبعات عملی که انجام می‌دهند آگاه کنید و به شیوه های مختلف به آنها نشان دهید که این موضوع می‌تواند وضعیت دندان ها و استخوان کام آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه گزینه های ارتودنسی نامرئی

درمان عادت مکیدن انگشت شست

درمان عادت مکیدن انگشت شست

به دنبال راهکارهای جایگزین برای مکیدن انگشت شست باشید

وقتی که رفتار کودک پیش دبستانی خود را در اوقات و مکان های مختلف کنترل می کنید، به مرور زمان متوجه خواهید شد که او در برخی شرایط خاص تمایل بیشتری به میک زدن انگشت شست خود دارد. این فعالیت ها را بنویسید و برای آن ها جایگزین پیدا کنید. به عنوان مثال اگر کودک شما به هنگام تماشای تلویزیون این کار را انجام میدهد، از راهکارهای جایگزین مانند استفاده از توپ پلاستیکی یا حتی عروسک های انگشتی برای بازی کردن او استفاده کنید.

اگر متوجه شدید که هنگام خستگی تمایل به مکیدن انگشت شست افزایش می یابد، سعی کنید که شرایط چرت یا خواب بلند او را فراهم کنید. اگر در مورد هر کدام از این راهکارها ناامید شدید، صحبت کردن در مورد مشکل و تاثیر آن روی دندان ها به شما کمک خواهد کرد تا کودک را از نتیجه کار خودش مطلع کنید.

نکته بسیار مهمی که به عنوان خانواده باید به آن توجه داشته باشید این است که زمان مکیدن انگشت شست را مشخص کنید و دلیل آن را هم پیدا کنید. حالا به همراه فرزندتان می توانید جایگزین های مناسبی برای این عادت کودکان پیدا کنید.

آیا دندان پزشک می تواند کمک کند؟

اگر نگران تاثیر مکیدن انگشت شست روی دندان‌های کودک خود هستید، بهترین مشاوره برای شما دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی هستند. گاهی صحبت کردن یک ارتودنتیست با کودکان و گپ زدن با آنها در مورد اینکه چرا درمان عادت مکیدن انگشت شست مهم است، کارایی بسیار بیشتری نسبت به صحبت پدر و مادر دارد. برخی از پزشکان ممکن است راهکارهای ناخوشایندی هم به شما پیشنهاد دهند که بسیار کار آمد است. به عنوان مثال آغشته کردن انگشت فرزندتان به یک ماده تلخ، پوشاندن انگشت شست با یک باند یا پوشاندن دست با جوراب در شب.

 اگر موفق نشویم چه؟

برای بعضی از کودکان، درمان عادت مکیدن انگشت شست یک عادت فوق العاده دشوار است. پس بهتر است که در مورد آن نگران نباشید و فشار بیش از حد به کودک تان برای متوقف کردن این عمل وارد نکنید. در حقیقت تحریک کودکان و وارد آوردن فشار زیاد به آن ها نتیجه ای جز به تاخیر انداختن این کار ندارد و کودک در اولین زمانی که بتواند این کار را انجام می‌دهد. روش های درمانی مختلفی برای متوقف کردن این عادت وجود دارد که هنگام مراجعه به ارتودنتیست بر اساس شدت و نوع این عادت برای کودک شما استفاده خواهد شد

به عنوان والدین کودک، راهکارهای ساده و معمولی را برای درمان عادت مکیدن انگشت شست کودک تان را امتحان کنید و سعی کنید از خشونت و تنبیه کردن آنها دوری کنید. اما اگر متوجه شدید که هیچ کدام از این راهکارها موثر نیست، مستقیماً با یک دندانپزشک یا ارتودنتیست صحبت کنید و از آنها بخواهید که در این مورد به شما کمک کنند.

5/5 (1 نظر)
5/5 (1 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *