جراحی فک و ارتودنسی (ارتوسرجری)
اکتبر 22, 2020
چرا نظم و مرتب بودن دندان ها مهم است؟
نوامبر 17, 2020

ارتودنسی یک روش درمانی بسیار قابل پیش ­بینی و موفقیت ­آمیز است. بسته به شدت مال اکلوژن و یا بی­نظمی دندان ­ها، فرایند درمان ارتودنسی ممکن است طی یک تا سه سال انجام گیرد. ارتودنسی فواید زیادی دارد. هرکسی از داشتن دندان­های صاف و منظم خوشحال شده و عزت نفس و اعتماد به نفسش تقویت می ­شود. دندان­های منظم و به ­ترتیب، موجب بهبود عملکرد تنفس، گاز گرفتن، جویدن و صحبت کردن خواهد بود.

چندین نوع بی ­نظمی وجود دارد:

  • Over bite: در این حالت دندان­ های فک بالا نسبت به دندان ­های فک پایینی جلو تر قرار می­ گیرد و یا دندان ­های فک پایین را می ­پوشاند.
  • Under bite: در این مورد دندان ­های فک پایین نسبت به دندان­ های فک بالا جلوتر قرار می­ گیرند و یا دندان ­های فک بالا را می­ پوشانند. در این حالت چانه به­ طور غیر معمول بیرون ­تر به ­نظر می ­رسد.
  • Cross bite: در این حالت ممکن است برخی از دندان ­های فک بالا در جای صحیح خود بسته نشوند.
  • Overcrowding در این مورد، تعداد زیاد دندان­ های موجود در یک فک موجب می­ شود که دندان­ ها نا منظم قرار گیرند و در اثر فشار زیاد دچار آسیب شوند.
 مراحل درمان ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی

ارتودنسی به ­طور کلی بین 10 تا 30 ماه زمان می­ برد. طول مدت درمان به نوع مال اکلوژن، نوع دستگاه ­های ارتودنسی که برای اصلاح نظم دندان به ­کار گرفته خواهد شد و مداومت و پشتکار بیمار وابسته است.

اکنون مروری کلی روی مراحل درمان ارتودنسی ارائه خواهد شد:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  رژیم غذایی در شروع درمان ارتودنسی

مرحله­  اول درمان ارتودنسی: معاینه و طرح درمان

متخصص ارتودنسی با معاینه و بررسی دقیق، در خصوص روش نظم بخشیدن به دندان ­ها به بهترین شکل، طرح می­ریزد. اولین معاینات انجام گرفته، شامل بررسی موارد زیر می ­شود:

ارزیابی دندان ­پزشکی و پزشکی:

مشکلات دندان پزشکی و مشکلات جسمی عموما با یکدیگر همراه هستند. سایر مشکلات موجود در دهان و دندان تاثیر مستقیمی بر کیفیت ارتودنسی دارد. هدف از این ارزیابی این است که قبل از شروع به ارتودنسی، سایر مشکلات دهانی و جسمی حل شده باشد و اگر شما مشکل یا بیماری خاصی دارید یا داروهای خاصی مصرف میکنید در طرح درمان شما لحاظ شود

قالب گیری از دندان ها قبل از شروع ارتودنسی

از بیمار تقاضا می­ شود برای قالب­ گیری مدل دندان ­هایش ، یک تری مخصوص را که حاوی نوعی خمیر است گاز بگیرد. پس از جدا کردن قالب از دندان، با گچ فرایند قالب­ گیری تکمیل می ­شود و ماکتی از وضعیت دندان ­های شما قبل از شروع درمان آماده می­ شود. این مدل آماده شده به دندان پزشک امکان می ­دهد موقعیت قرارگیری هر دندان و ارتباطش با سایر دندان­ ها را به­ طور دقیق بررسی کند.

تصویر برداری با اشعه ایکس (رادیوگرافی):

تصاویر رادیوگرافی گرفته شده با اشعه­ ایکس به خوبی عوارض و آسیب های موجود در استخوان فک را نمایش می­دهد. علاوه ­بر این، این تصاویر موقعیت هر دندان و ریشه ­هایش را نشان می ­دهد و به ارتودنتیست کمک میکند دید وسیعتری از وضعیت فک و دندانهای شما داشته باشد

عکسبرداری قبل و بعد ارتودنسی :

 بسیاری از ارتودنتیست ها تمایل دارند از صورت و دندان­ های بیمار، قبل، حین و بعد از ارتودنسی عکس بگیرند تا روند پیشرفت درمان را بررسی کرده و تأثیر آن بر روی شکل صورت بیمار را پیش ­بینی کنند.

 مراحل درمان ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی

مرحله­ دوم درمان ارتودنسی: شروع درمان

در این مرحله با استفاده از تمام برنامه­ ها و ابزار هایی که در مرحله­ یک بدان اشاره شد، متخصص ارتودنسی، ابزارهای  ارتودنسی ویژه­ بیمار را سفارش می ­دهد تا با استفاده از آن ­ها، دندان ­ها به آرامی در جای صحیح خود قرار بگیرند. این دستگاه­ ها دو نوع ثابت و متحرک دارند. براکت­ های رایج ارتودنسی از نوع ابزار ثابت هستند که روی دندانها قرار میگیرند

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان عادت مکیدن انگشت کودکان

امروزه دستگاه ­های متحرک ارتودنسی به عنوان جایگزینی برای براکت ­های ثابت در نظر گرفته نمی­ شوند. کش ارتودنسی، هدگیر و فیس ماسک از جمله این دستگاه­ های متحرک می ­باشند. این نوع دستگاه ­ها در شبانه­ روز تنها برای ساعات مشخصی استفاده می ­شوند. متخصص ارتودنسی در زمان­ های مشخصی، این دستگاه ها را به گونه ای تنظیم می ­کند که فشار مناسب جهت قرار دادن دندان ­ها در جای صحیح را به آن­ ها اعمال کند. لذا مراجعه به متخصص ارتودنسی در فواصل معین زمانی یک امر اجتناب ناپذیر است. توجه داشته باشید در صورت جدا شدن یا آسیب قسمتی از دستگاه، حتما به متخصص ارتودنسی رجوع کنید.

مرحله­  سوم درمان ارتودنسی:  فاز نگه­ داری یا ریتنشن

پس از قرارگیری دندان­ ها در جای صحیح و به ­صورت مرتب، براکت­ های ثابت از روی دندان جدا خواهند شد. اکنون قسمت اصلی درمان به پایان رسیده اما مرحله مهم تر، نگه­ داری دندان­ ها در موقعیت خود است. به منظور این کار، متخصص ارتودنسی، از نگه ­دارنده­ (ریتینر) ثابت یا متحرک­ جهت اطمینان از عدم بازگشت دندان ­ها به حالت اولیه­ خود، استفاده می کند. این نگه­ دارنده ­ها در مدت زمان مشخصی در شبانه­ روز استفاده خواهند شد یا به صورت دائم برای چند ماه در داخل دهان قرار میگیرند. با استفاده­  مداوم از نگه ­دارنده یا ریتینر ، دندانها در محل جدید خود محکم میشوند و شانس بازگشت نتایج ارتودنسی و بی نظم شدن مجدد دندانها به حداقل می رسد
پس از پایان مدت استفاده از نگهدارنده یا پلاک ارتودنسی، این ابزارها نیز کنار گزاشته میشوند و درمان ارتودنسی به پایان می رسد. از این پس شما میتوانید تا پایان عمر از داشتن دندانهایی منظم و لبخندی زیبا لذت ببرید

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی چیست؟
0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *