آیا درد ارتودنسی غیرقابل تحمل است؟
سپتامبر 23, 2019
نکاتی که قبل از درمان ارتودنسی باید بدانید
اکتبر 8, 2019

به همان اندازه‌ای که درمان ارتودنسی و منظم کردن دندان‌ها می‌تواند هیجان انگیز باشد، مراقبت از براکت ارتودنسی نگران کننده و مهم است. شما قرار است یک ابزار فلزی یا پلاستیکی را بر روی دندان خود نصب کنید و به مدت ۲ سال بر روی دندان شما باقی بماند. این ابزارها به خودی خود نیاز به مراقبت دارند و از طرف دیگر دهان شما پر از فلز و متعلقات است که احتمال التهاب و عفونت در بخشهای مختلف وجود دارد.

مراقبت از براکت ارتودنسی یعنی شما هم نظافت دندان و دهان خود را به بهترین شکل انجام دهید و هم در خوردن و نوشیدن مراقب باشید. اما نگران نباشید ما در اینجا به شما خواهیم گفت که دقیقاً برای مراقبت از این ابزارها باید چه کاری انجام دهید.

استفاده از مسواک و نخ دندان

شما چه براکت ارتودنسی داشته باشید و چه صرفاً یک فرد عادی باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان برای شما ضروری است. غذای باقی مانده و لایه پلاک ناشی از عدم رعایت بهداشت ممکن است بر روی سطح دندان شما باقی بماند. حالا اگر براکت ارتودنسی هم داشته باشید این موضوع شدت بیشتری می‌گیرد. اگر روزانه نسبت به حذف و برداشتن این لایه‌ها اقدام نکنید، به مرور زمان باعث خوردگی دندان و از بین رفتن آن‌ها می‌شود.

برای مراقبت از براکت ارتودنسی شما باید حداقل به مدت ۲ دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید و در طول روز هم دو بار از یک مسواک نرم و خمیردندان مناسب استفاده کنید. برای این کار باید مسواک خود را با زاویه ۴۵ درجه نگه دارید و فشار ملایمی به آن وارد کنید. اصولاً مسواک‌های دایره‌ای شکل برای این کار مناسب هستند. مطمئن شوید که ابتدا قسمت بالایی دندان‌ها و سپس قسمت پایینی آن‌ها را مسواک می‌زنید و سپس به سراغ حدفاصل بین آنها بروید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از براکت سرامیکی

به خاطر داشته باشید که مراقبت از براکت ارتودنسی و تمیز کردن آنها فقط به مسواک زدن محدود نمی‌شود. در حقیقت مسواک توانایی برداشتن همه چیز را ندارند و شما باید از نخ دندان به عنوان کمکی استفاده کنید. برای تمیز کردن بین دندان‌ها و سیم‌های ارتودنسی حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

 

مراقبت از براکت ارتودنسی

مراقبت از براکت ارتودنسی

 مراجعه منظم به ارتودنتیست

 بله! چک کردن دندان‌ها و پاک کردن آنها بسیار مهم است، زیرا این موضوع باعث می‌شود که احتمال بیماری لثه و التهاب بخش داخلی دهان به حداقل برسد. مراجعه به ارتودنتیست این فرصت را به شما می‌دهد تا به طور دائم وضعیت دندان‌های خود را تحت نظر داشته باشید و شرایط آنها را کنترل کنید. یک دندانپزشک به طور کامل سلامت دندان‌های شما را رصد می‌کند و عملکرد براکت نصب شده را هم می‌بیند. پس شما مطمئن هستید که روال حرکت دندان‌های شما استاندارد است و از طرف دیگر براکت هم شرایط مناسبی دارد. معمولا هر یک ماه یکبار باید به ارتودنتیست مراجعه کنید تا علاوه بر کنترل سلامت دهان و دندان شما، براکت ها را مجددا تنظیم کند و درمان ارتودنسی را جلو ببرد

از چنگال و چاقو بیشتر استفاده کنید!

 خوردن غذا سبب می‌شود که باقیمانده آنها به شکل شرم آوری بین بخش‌های مختلف گیر کند و اگر غذای مورد نظر سخت هم باشد احتمال فشار آوردن به سیم‌ها و براکت ها و همچنین خراب کردن آنها وجود دارد. در این وضعیت چنگال و چاقو مهمترین و اصلی‌ترین ابزار شما هستند. برای خوردن غذاهایی مانند برگر و پیتزا سعی کنید از این ابزارها استفاده کنید. قبل از این که غذا بخورید از چنگال و چاقو استفاده کنید تا به ذرات کوچکتر تقسیم شوند و جویدن آنها راحت‌تر باشد. همین وضعیت را برای میوه‌ها و سبزیجات مثل سیب و هویج هم انجام دهید تا دردسر کمتری در مراقبت از براکت ارتودنسی داشته باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نیاز به ارتودنسی در کودکان

مراقب آدامس، شیرینی و شکلات باشید!

شیرینی‌های چسبنده، آبنبات های سخت و آدامس‌ها ممکن است به براکت های شما آسیب برسانند. شکلات یک گزینه نرم و خوشمزه است که به راحتی حل می‌شود و نیاز به جویدن ندارد. زمانی که شما به دنبال خوردن یک چیز شیرین هستید، شکلات می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. فقط در مصرف شکلات باید حد اعتدال را رعایت کنید و به خاطر داشته باشید که اندازه بیش از حد شکلات می‌تواند برای نوارهای الاستیک و همچنین سیم ارتودنسی دردسرساز باشد و احتمال گیر کردن آنها هم وجود دارد. بنابراین اگر به فکر مراقبت از براکت ارتودنسی هستید تا جایی که می‌توانید از خوردنی‌های نرم استفاده کنید.

عادات غلط دهانی را ترک کنید

 دلایل اصلی و متداول خراب شدن براکت ها و شکسته شدن آنها، عادت‌های نامناسب مانند جویدن ناخن یا جویدن مداد و قلم است. این رفتارها عصبی هستند و ممکن است شما بر روی آنها کنترل نداشته باشید. بنابراین اگر دچار چنین مشکلی هستید در وهله اول باید سعی کنید که خودتان را کنترل کنید و از ابزارهای مختلف دیگری برای کنترل استرس خود کمک بگیرید. این ابزارها ممکن است یک توپ بازی باشد یا هر ابزار دیگری که پیدا می‌کنیم. فقط به شکلی از آنها استفاده نکنید که به براکت ارتودنسی شما لطمه بزند و کلیه روند درمانی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

مراقبت از براکت ارتودنسی

مراقبت از براکت ارتودنسی

 به توصیه های ارتودنتیست گوش دهید

نوارهای الاستیک، ریتینر یا نگهدارنده و هدگیر ارتودنسی ممکن است در طی درمان استفاده شوند. اکسپندر ها یا توسعه دهنده‌ کام، ممکن است حرف زدن شما را در ابتدا سخت کنند. اما همه این ناراحتی‌ها موقتی هستند و شما بعد از مدتی به آنها عادت میکنید. تمامی روند درمان شما توسط متخصص ارتودنسی برنامه ریزی شده است تا دندان‌های شما به محل مناسب و استاندارد هدایت شوند. یک ارتودنتیست تمامی توصیه‌ها و دستورالعمل‌های خود را به منظور بهبود عملکرد دستگاه و همچنین مراقبت از براکت ارتودنسی به شما ارائه می‌دهد. مسلما ارتودنتیست هیچ مشکلی با شما ندارند و قصد اذیت کردن شما را هم ندارند. پس در تمام طول درمان خود سعی کنید که به توصیه‌های آنها گوش دهید و بند به بند با آنها حرکت کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان عادت مکیدن انگشت کودکان

اگرچه روش‌های درمان ارتودنسی ممکن است همراه با درد باشند و اغلب دستگاه‌های آن‌ها آزار دهنده هستند، اما این حقیقت را فراموش نکنید که مراقبت از براکت ارتودنسی می‌تواند روند درمان شما را تسریع کند. اگر شما بهتر و کامل‌تر بتوانید از براکت های پلاستیکی یا همان براکت اینویزالاین مراقبت کنید، اگر مراقب غذا خوردن خود باشید، اگر از وارد آوردن فشار بیش از حد به براکت های فلزی خودداری کنید، درمان شما با بیشترین سرعت ممکن پیش میرود و به اتمام میرسد

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *