راهکارهای درمان زخم ناشی از براکت ارتودنسی
ژوئن 9, 2020
رابربند و نقش آن در درمان ارتودنسی
جولای 10, 2020

مراقبت از براکت سرامیکی برای احساس اطمینان از عملکرد و همچنین بالا بردن طول عمر آنها ضروری است، زیرا براکت های سرامیکی به راحتی لکه دار می شوند و ممکن است این برای شما ناراحت کننده باشد. در این براکت ها نوار های الاستیک مورد استفاده برای نگه داشتن سیم ارتودنسی به براکت به طور ویژه مستعد رنگی شدن است. با توجه به اینکه معمولاً از نوارهای شفاف یا سفید برای ارتباط بهتر با براکت های سرامیکی استفاده می‌شود، لازم است که مراقبت های اولیه از آنها به شکل مناسب انجام شود.

به همین دلیل در این مطلب نکات مهم برای مراقبت از براکت سرامیکی را آورده ایم که هم در حفظ سلامت آن ها مفید است و هم از رنگی شدن بخش‌های مختلف آن جلوگیری می‌کند.

برای مراقبت از براکت سرامیکی دندان های خود را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید

در حالت عادی شما احتمالاً روزانه دو یا سه بار دندان‌های خود را مسواک می زنید، اما برای مراقبت از براکت سرامیکی باید بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید تا از رنگی شدن آن ها جلوگیری کنید. این عادت خوب به شما اطمینان می دهد که تمام رنگ های غذایی، پلاک و باکتری ها بلافاصله از دهان و سطح دندان های شما شسته شده و براکت ارتودنسی تازه و تمیز باقی می‌ماند. اگر این کار را به شکل دقیق انجام دهید، در طول درمان ارتودنسی هم خطر پوسیدگی دندان کمتر است.

مراقبت از براکت سرامیکی

مراقبت از براکت سرامیکی

استفاده از نخ دندان و دهان شویه را فراموش نکنید

بدون شک شما همه موارد و راهکارهای مختلف را امتحان می کنید تا دندان ها و براکت های شما ظاهر خوبی داشته باشند. به همین دلیل حتما بعد از هر وعده غذایی و حتی در صورت امکان بعد از میان وعده ها از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از دهانشویه در صبح و شب برای پاک کردن قسمت های مخفی دهان و دندان به همراه مسواک و نخ دندان بسیار مهم است. بیشتر ارتودنتیست ها توصیه می کنند که برای مراقبت از براکت سرامیکی همه ذرات و پلاک‌های احتمالی که ممکن است در طول روز روی دندانهای شما تشکیل شوند پاک کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت لینگوال یا پشت دندانی

سیگار کشیدن را به طور کامل متوقف کنید

استعمال دخانیات به دلایل زیادی برای سلامتی شما بد است و مهمتر از آن، منجر به لکه دار شدن براکت های سرامیکی و پیوندهای الاستیکی آن و همچنین سطح دندان های شما می شود. متاسفانه رنگ ناشی از سیگار بسیار عمیق است و حذف آن بسیار سخت است. اگر سیگاری هستید، برای مراقبت از براکت سرامیکی بهتر است قبلاً سیگار را ترک کنید و سپس به سراغ درمان بروید.

بدانید که چه غذاهایی برای مراقبت از براکت ارتودنسی مضر هستند

 غذاهای قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی اصلی‌ترین عوامل لکه دار شدن براکت های سرامیکی هستند و بهتر است که در طول درمان ارتودنسی از خوردن آنها خودداری کنید. در ضمن برخی مواد غذایی دیگر مانند خردل، نوشابه، قهوه و شراب هم منجر به رنگی شدن براکت ها می شوند و از خوردن آنها خودداری کنید.

از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید

در حالی که استفاده از خمیردندان سفیدکننده ممکن است ایده خوبی برای سفید کردن دندان ها و براکت های سرامیکی به نظر برسد اما در واقع اینگونه نیست. با توجه به این که خمیر دندان به پشت براکت های سرامیکی نمیرود، باعث می شود که بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی سطح دندان نوعی سایه سیاه رنگ داشته باشد که ظاهر بسیار زشت و نامناسبی دارد. در ضمن خمیر دندان های سفید کننده ممکن است برای مراقبت از براکت سرامیکی گزینه خوبی نباشند.

هیچ وقت از قرارهای منظم با ارتودنتیست خود چشم پوشی نکنید

به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای پیگیری سلامت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی این است که هیچ یک از قرارهای ارتودنسی خود را از دست ندهید و کاملاً مطابق با دستورالعمل ارتودنتیست حرکت کنید. به این ترتیب شما می توانید تنظیمات مورد نیاز روی براکت ارتودنسی را انجام دهید و نحوه مراقبت از براکت سرامیکی را به خوبی اجرا کنید. اجرای قرارهای ارتودنسی برای به دست آوردن لبخند زیبا ضروری است.

مراقبت از براکت سرامیکی

مراقبت از براکت سرامیکی

نکات کلیدی در مراقبت از براکت سرامیکی

علاوه بر موارد فوق، چند قانون و نکته کلیدی دیگری وجود دارد که هم در مراقبت از براکت سرامیکی و هم در مورد سایر شیوه های ارتودنسی به شما کمک می کند:

  • استفاده از تسکین دهنده ها برای درد مربوط به براکت: یکی از رایج‌ترین شکایاتی که بیماران به هنگام درمان ارتودنسی دارند این است که سفت شدن سیم ارتودنسی یا تغییر سیم با احساس درد و ناراحتی همراه است. در این وضعیت از متخصص ارتودنسی بخواهید که موم ارتودنسی برای محافظت از بخش داخلی دندان در اختیار شما قرار دهد و در ضمن از مسکن های بدون نسخه هم برای از بین بردن درد موقتی استفاده کند.
  • همیشه آماده باشید: اگر دائماً در حال حرکت و مسافرت هستید، رعایت اصول اولیه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و به طور کلی مراقبت از دهان بسیار سخت است. بنابراین سعی کنید که برای هر شرایطی آمادگی داشته باشید تا بتوانید بهداشت دهان و دندان خود را در هر لحظه رعایت کنید. برای این کار فقط کافی است که یک کیت کوچک از مسواک و خمیردندان و همچنین نخ دندان و موم ارتودنسی همراه خود داشته باشید.
  • نحوه مواجهه با آسیب براکت ارتودنسی را بشناسید: آسیب دیدن براکت ارتودنسی اجتناب ناپذیر است و ممکن است به دلیل ساییدگی یا شرایط زندگی روزمره شما باشد. اگر یکی از سیم ها یا براکت ارتودنسی شما شکسته شد و به خود دندان آسیب نرسید، نگران نباشید و نیازی به قرار ملاقات ضروری نیست. همچنین از خم کردن سیم یا تلاش برای بیرون کشیدن آن خودداری کنید که فقط آسیب را بیشتر میکند. در عوض قسمتهای مختلف آن را با موم ارتودنسی بپوشانید و ترتیب یک قرار ملاقات با ارتودنتیست خود بدهید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع براکت ارتودنسی

آیا برای مراقبت از براکت سرامیکی نیاز به گارد دهان داریم؟

آسیب دیدن براکت های ارتودنسی باعث افزایش خسارت شده و روند پیشرفت درمان را به تأخیر می‌اندازد. به همین دلیل در حین فعالیت های ورزشی یا موارد شبیه آن لازم است که برای کاهش خطر بروز این اتفاق همیشه یک گارد دهان همراه داشته باشید.

به طور کلی سه نوع گارد دهان وجود دارد. گارد دهانی سفارشی کاملاً متناسب با وضعیت دهان شما طراحی می شود اما گران تر است. نسخه های دیگر موجود در بازار نسخه های معمولی و نسخه‌های جویدنی هستند که معمولاً در فروشگاه های ورزشی یا در داروخانه ها پیدا می شوند. در نسخه های جویدنی شما باید گارد را در دهان خود قرار دهید و سپس گاز بگیرید تا متناسب با وضعیت دهان شما شکل بگیرد. اما ارزانترین نوع گارد دهان نوع پیش ساخته است که برای برخی از افراد مناسب نیست و ممکن است در مراقبت از براکت سرامیکی مناسب نباشد.

برای اطمینان از کیفیت روند درمانی مطمئن شوید که بهترین روش های ایمن و سالم نگه داشتن دهان در طول درمان ارتودنسی را اجرا می کنید و حتماً در این گونه مواقع با ارتودنتیست صحبت کنید. هر چه شما برای مراقبت از براکت سرامیکی بهتر آماده باشید نتایج بهتری را تجربه خواهید کرد. برای راهنمایی بیشتر در مورد مراقبت از براکت های ارتودنسی و نحوه نگه داشتن آنها در دهان خود می توانید همین الان از شماره‌های سایت استفاده کنید و با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیپ بایت چیست؟
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *