اپن بایت چیست؟
آگوست 31, 2019
پلاک ارتودنسی یا نگهدارنده ارتودنسی
سپتامبر 15, 2019

نگهداری از براکت ارتودنسی، سیم ارتودنسی، الاستیک یا کش ارتودنسی، پاک کردن مواد غذایی و جلوگیری از تشکیل پلاک، همه این موارد شامل نکاتی می‌شوند که به هنگام مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ها باید به آنها توجه شود. به افراد مختلف با توجه به سطح فعالیت آنها توصیه‌های متفاوتی می‌شود. در حالت عادی می‌توان از خمیر دندان حاوی فلوراید به علاوه مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنند و از ابزارهای جانبی مانند مسواک بین دندانی برای پاک کردن مواد غذایی بین دندانها و پلاک سطح دندان‌ها استفاده کنند.

 گاهی متخصصین برای مراقبت از براکت ارتودنسی به بیماران استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید را تجویز می‌کنند بعضی از آن‌ها می‌خواهند که قسمتهای غیر قابل دسترس دهان خود را با این محلول‌ها بشورند. اما اگر شما اخیراً نصب براکت ارتودنسی را انجام داده‌اید در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه از این ابزارها مراقبت کنید.

استفاده از نخ دندان و مسواک مخصوص ارتودنسی

وقتی که شما برای رفع مشکلات مختلف خود تصمیم به استفاده از براکت ارتودنسی گرفته‌اید، طبیعی است که استفاده از نخ دندان برای شما نسبت به قبل ضروری‌تر است. این ابزارها به شکلی بر روی دندان شما نصب می‌شوند که احتمال گیر کردن مواد غذایی بین دندان‌ها و حتی بین قسمتهای مختلف دستگاه وجود دارد. به همین دلیل استفاده از نخ دندان می‌تواند تأثیر مهم و چشمگیری بر مراقبت از براکت ارتودنسی داشته باشد. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که شما نباید نیروی بیش از حدی به اطراف سیم براکت ارتودنسی وارد نکنید.

ابزار بعدی یک مسواک مخصوص ارتودنسی است. به طور کلی شما بعد از نصب براکت باید مسواک زدن را از بالا شروع کنید و سپس قسمت پایین براکت را هم مسواک بزنید. تصور کنید که شما در حال شستن یک درخت با جزئیات زیاد مانند درخت کاج هستید که باید مواظب ریختن برگهای آن باشید. بهتر است مسواک شما نرم باشد تا فشار زیادی به قطعات مختلف براکت وارد نکند. در این مورد معمولاً متخصصین ارتودنسی به شما می‌گویند که دقیقاً از چه نوع مسواک استفاده کنید. امروزه برخی مسواک‌ها با اندازه بسیار کوچک و کاملاً اختصاصی برای مراقبت از براکت ارتودنسی طراحی شده‌اند و شما می‌توانید آنها را در بازار تهیه کنید. شستن دندانها با استفاده از مسواک باید تا تکمیل شستشوی دندان‌ها و حتی تا مخفی‌ترین نقاط ادامه داشته باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شلوغی دندان (کراودینگ)

 

 

مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ها

مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ها

رژیم غذایی خود را در دوران ارتودنسی رعایت کنید

در طول درمان و تا زمانی که براکت ها بر روی دندان شما قرار دارند،شما می‌توانید تنها مواد غذایی را انتخاب کنید که به راحتی جویده شوند و فشار خاصی به براکت وارد نشود. توصیه می‌کنم که انواع براکت ارتودنسی که در مطالب قبلی معرفی کردیم مطالعه کنید تا یک دیدگاه کلی در مورد مراقبت از براکت ارتودنسی به دست بیاورید. اما سعی کنید از خوردن غذاهای زیر بپرهیزید:

  • غذاهای سخت و غذاهایی که خوردن آنها سخت است، مانند سیب ترش یا شیرینی؛
  • مواد غذایی که احتمال چسبیدن آنها به براکت ارتودنسی زیاد است مانند پاپ کورن و کارامل؛
  • مواد غذایی که حاوی دانه‌های بسیار ریز هستند مانند شربت خاکشیر و تخم شربتی؛
  • غذاهایی که نیاز به گاز گرفتن دارند یا احتمال چسبیدن آنها به دندان زیاد است مانند هویج و پاپ کورن
  • به عنوان یک قاعده کلی هم تا جایی که می‌توانید یخ نخورید و آدامس نجوید.

مراقبت از ریتینر ها یا نگهدارنده ارتودنسی

معمولاً ریتینر ها را می‌توانیم در دو گروه نگهدارنده ثابت ارتودنسی و نگهدارنده متحرک ارتودنسی طبقه بندی کنیم. اگر شما هم به هر دلیلی از این ابزارها استفاده می‌کنید، هنگام شستن دندان‌ها باید ریتینر ها را هم بشویید. البته نیاز به شستشوی آنها با خمیر دندان نیست و باید حداقل یک بار در روز  شست و شو داده شوند. برای شستشوی ریتینر ها می‌توانید از محلول‌های ضدعفونی کننده موجود در بازار استفاده کنید و در جریان آن یک فنجان آب هم به آن اضافه کنید. هرگز از آب داغ برای شستشوی نگهدارنده های متحرک استفاده نکنید که کاملاً با روند مراقبت از براکت ارتودنسی منافات دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه براکت اینویزیلاین و براکت لینگوال

 مراقبت از براکت برای ورزشکاران

 اگر شما ورزشکار هستید و براکت ارتودنسی دارید، امکان شرکت در هر ورزشی را دارید. اما به هنگام ورزش باید تا حد ممکن از گارد دهان استفاده کنید و از یک ضربه گیر مخصوص برای جلوگیری از ورود ضربه به دهان خود کمک بگیرید. خوشبختانه براکت های جدید دوام و انعطاف بالایی دارند و به همین دلیل احتمال شکستن آنها سخت است. اما براکت های فلزی و براکت های سرامیکی متعلقات زیادی دارند و طبیعتاً شرایط مراقبت از براکت ارتودنسی برای آنها در ورزشکاران سخت است.

 

مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ها

مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ها

 

عکس العمل در شرایط مختلف

 شما اگر تمامی نکات اولیه در مورد مراقبت از براکت ارتودنسی را رعایت کنید، باز هم ممکن است براکت ها شکسته شوند، باندهای الاستیک سست شوند یا حتی سیم براکت ارتودنسی از محل خود خارج شود. در این حالت شما در وهله اول برای بازبینی مشکل باید به مطب متخصص ارتودنسی بروید. اگر آسیب شدیدی به دهان یا صورت شما وارد آمده باشد نیاز به کمک فوری دارید. اما برخی از مشکلات رایجی که به هنگام استفاده از براکت ممکن است برای شما رخ دهد عبارتند از:

  • افتادن براکت: اگر براکت ارتودنسی شل شده باشد، می‌توانید یک قسمت از موم ارتودنسی را بر روی آن اعمال کنید و به طور موقت براکت شل شده یا افتاده را به محل آن برگردانید. اگر باز هم احساس می‌کنید که قطعه براکت شما استحکام کافی ندارد، کمی از موم ارتودنسی را بین سیم و بر روی براکت ارتودنسی قرار دهید تا فشار آن به اندازه کافی باشد. بعد از آن می‌توانید با متخصص تماس بگیرید و مشکل براکت های خود را برطرف کنید.
  • شل شدن نوار الاستیک: معمولاً زمانی که نصب براکت ارتودنسی شما به پایان رسید، متخصص به شما دستورالعمل‌هایی برای مراقبت از براکت ارتودنسی ارائه می‌دهد و از تعدادی نوار الاستیک هم را به عنوان گزینه جایگزین در اختیار شما می‌گذارد. شما به محض شل شدن هر کدام از آن‌ها می‌توانید آنها را تعویض کنید.
  • شکستن سیم ارتودنسی: دلایل مختلفی برای شکستن سیم ارتودنسی وجود دارد اما شما چند کار می‌توانید انجام دهید. اگر قسمتی از سیم جدا شده می‌توانید آن را خارج کنید. اما اگر هنوز درگیر بخش‌های مختلف است، به هیچ وجه برای خارج کردن آن اقدام نکنید و ترجیحاً مقدار کوچکی از موم ارتودنسی را به انتهای آن بمالید. هیچ وقت سعی نکنید که سیم را قطع کنید، زیرا ممکن است سیم شکسته شده به صورت تصادفی وارد ریه‌های شما شود و تبعات بسیار بدی داشته باشد. اگر قسمت داخلی دهان شما زخم شده می‌توانید از محلول آب نمک گرم یا محلول شستشوی ضد عفونی استفاده کنید. اگر هم درد دارید از بی حس کننده موضعی استفاده کنید و سپس به سراغ متخصص بروید.
  • شل شدن بازکننده‌ها: باز کننده‌ها برای ایجاد فاصله بین دندانها استفاده می‌شوند و طبیعی است که بعد از مدتی شل می‌شود. در این مورد شما می‌توانید با متخصص تماس بگیرید و آنها را با باز کننده‌های بزرگ‌تر جایگزین کنید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی در بزرگسالان

از آنجایی که براکت ها و ریتینر ها مستقیماً با سطح داخلی دهان شما در ارتباط هستند، ممکن است به عنوان عاملی برای ایجاد زخم در بخش‌های داخلی و حتی درد شود. شما در این مورد می‌توانید از موم مخصوص ارتودنسی استفاده کنید که به کاهش درد و تحریک به آن کمک می‌کند. اگر هم در مورد مراقبت از براکت ارتودنسی دچار مشکل هستید یا دقیقاً نمی‌دانید به چه کاری انجام دهید، می‌توانید مستقیماً با ما تماس بگیرید تا به صورت تخصصی مشاوره شوید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *