نحوه مسواک زدن دندان با وجود براکت ارتودنسی
سپتامبر 6, 2020
سوالات پرتکرار درباره ارتودنسی
سپتامبر 19, 2020

اگر شما تازه براکت گذاشته اید یا مدتی است که آن را بر دندان خود دارید، احتمالا سوالاتی درباره پایان درمان ارتودنسی و برداشتن براکت ها از روی دندانهای خود دارید. در این مقاله می خواهیم به نحوه برداشتن براکت ها، زمان برداشتن آنها و مراقبت های بعدی آنها بپردازیم. با ما همراه باشید.

زمان برداشتن براکت ها

“چه زمانی می توانم براکت های خود را بردارم؟” این سؤالی است که هر شخص به محض قرار دادن براکت در دهان می پرسد. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می تواند بر زمان برداشتن براکت ارتودنسی اثر بگذارد. تعداد معدودی از این عوامل عبارتند از:

  • چند قرار ملاقات با ارتودنتیست خود را به موقع انجام میدهید و چند قرار را از دست می دهید!
  • چگونه از دندان های خود مراقبت می کنید. مسواک زدن دندان ها به ویژه با براکت برای کاهش زمان برداشتن براکت بسیار مهم است.
  • استفاده از همه لوازم جانبی و کمکی بسیار مهم است. (به عنوان مثال، استفاده از رابر بندها یا الاستیک های ارتودنسی)
  • پیچیدگی تراز کردن دندان شما (هر چه پیچیدگی بیشتر باشد، زمان برداشتن براکت طولانی تر است.)
  • سلامت کلی شما (اگر سیگار کمتری بکشید یا هیچ مشکل سلامتی نداشته باشید، زمان درمان کوتاهتر می شود.)
  • بدن هر بیمار متفاوت است و می تواند به روش های مختلف به درمان های مختلف پاسخ دهد.

شایع ترین مشکلاتی که مدت زمان برداشتن براکت را طولانی تر می کند هنگامی است که بیماران وقت ملاقات با دندانپزشک را از دست می دهند، یا وقتی رابر بند ها را طبق دستورالعمل استفاده نمی کنند و به خصوص وقتی که یک یا چند براکت خود را میشکند. بنابراین حتی اگر شما به تاریخ مقرر برای برداشتن براکت خود برسید نیز در صورتی که در طول درمان هر یک از این موارد ذکر شده به وجود آمده باشد، ممکن است واقعاً زمان برداشتن آن نرسیده باشد. با این حال، بیمار کنترل کاملی بر زمان برداشتن براکت دارد و می تواند هر زمان که بخواهد، درمان را پایان دهد. البته که اصلا ایده خوبی نیست، اما به هر حال یک گزینه است.

برداشتن براکت دی باندینگ

برداشتن براکت دی باندینگ

چگونه زمان برداشتن براکت را سریعتر کنیم؟

اصولاً اگر تمام دستورالعمل های ذکر شده توسط متخصص ارتودنسی را رعایت کنید، به شما کمک خواهد کرد تا در سریعترین زمان ممکن براکت های خود را بردارید. این امر همچنین شامل مسواک زدن دندان های شما مطابق دستورالعمل (2 تا 3 بار در روز)، برداشتن باقیمانده مواد غذایی از زیر سیم و براکت ها و رفتن به همه قرار ملاقات ها با دندانپزشک خود است. این موارد در کنترل شما هستند که می توانند به سرعت بخشیدن به روند درمان برای برداشتن براکت کمک کنند. هر وضعیتی متفاوت است، اما براکت ها معمولاً بین نه ماه تا 2 سال روی دندان ها می مانند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت اینویزالاین یا براکت شفاف

نحوه برداشتن براکت ها

این چیزی نیست که شما باید نگران آن باشید زیرا شما خودتان براکت های خود را برنمی دارید. اما دانستن اینکه فرایند برداشتن براکت چگونه است می تواند مفید باشد.

برداشتن براکت دی باندینگ

برداشتن براکت دی باندینگ

ارتودنتیست چگونه براکت های من را برمی دارد؟

در آخرین قرار ویزیت شما، ارتودنتیست انبر های خاصی را بر می دارد (نترسید، آنها حرفه ای هستند) و شروع به برداشتن یکی یکی براکت ها می کند. بعد از برداشتن براکت ها، ارتودنتیست چسب باقیمانده را تراشیده و تمیز می کنید. سپس او از دندان های شما قالب می گیرد تا یک ریتینر مناسب بسازد تا در روزهای آینده استفاده کنید.

آیا می توانم براکت ها را در خانه بردارم؟

این ایده خوبی نیست. اگر سعی به برداشتن براکت های خود در خانه کنید، می توانید خود را به طور جدی مجروح کنید و اثر درمان طولانی را که طی کرده اید، خنثی کنید. این یک ایده بد است که حتی نمی خواهیم آن را بررسی کنیم یا شما را به انجام آن تشویق کنیم. تنها راه برای برداشتن براکت های خود مراجعه به متخصص ارتودنسی خودتان است. ارتودنتیست شما باید تنها شخصی باشد که براکت های شما را برمی دارد.

مدت زمان برداشن براکت ها

کل پروسه برداشتن براکت های شما حدود یک ساعت طول می کشد. ممکن است مدت آن طولانی به نظر برسد، اما متخصص ارتودنتیست و دستیاران او باید بسیار مراقب باشند تا به دندان آسیب وارد نکنند یا آن را جابه جا نکنند، تا روند برداشتن براکت با کمترین میزان ناراحتی همراه باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از براکت سرامیکی

هزینه برداشتن براکت

معمولاً آخرین ویزیت شما با متخصص ارتودنسی شامل کل هزینه های درمانی است. اما برخی ارتودنتیست ها آخرین مراجعه را نیز جداگانه حساب می کنند. اگر  شما نیاز به استفاده از ریتینر داشته باشید، هزینه برداشتن براکت ها بالاتر می رود. این هزینه بسته به وضعیت خاص شما و ارتودنتیستی که ریتینر را ارائه می دهد می تواند متفاوت باشد. ریتینرها برای نگه داشتن تراز دندان ضروری هستند و ممکن است لازم باشد حداقل شش ماه پس از برداشتن براکت آنها را استفاده کنید.

برداشتن براکت دی باندینگ

برداشتن براکت دی باندینگ

برداشتن براکت ها می تواند به من آسیب بزند؟

شما بعد از گذاشتن براکت، احساس درد، سفتی و شاید حساسیت را تجربه خواهید کرد؛ اما بعد از برداشتن براکت چه می شود؟ از آنجا که متخصص ارتودنسی به تازگی براکت ها را از دندان های شما بیرون آورده است، ممکن است احساس درد کنید، اما مانند درد اولین باری نیست که براکت را می گذارید. اگر درد شدیدی احساس می کنید، داروهای مسکن به راحتی می توانند به شما کمک کنند. مطمئناً احساس عجیبی از برداشتن براکت های دندان خود خواهید داشت. در کل، برداشتن براکت های شما دردناک نیست، اما ممکن است در ابتدا باعث ایجاد فشار یا ناراحتی شود.

مراقبت از دندان ها بعد از برداشتن براکت

بهترین کارهایی که می توانید برای مراقبت از دندان های خود بعد از برداشتن براکت انجام دهید این است که به طور مداوم از ریتینر خود استفاده کنید، بهداشت دهان و دندان را در خانه رعایت کنید و در صورت لزوم به ارتودنتیست خود مراجعه کنید.

ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی

شما باید ریتینر خود را مطابق دستورالعمل ارتودنتیست خود بزنید. این وسیله ای برای دهان و دندان شماست که روی دندان های شما قرار می گیرد تا به تثبیت نتایج درمان در طولانی مدت کمک کند. زیرا، به طور پیش فرض، دندان ها می خواهند به سمت جایی که پیش از گذاشتن براکت بودند، حرکت کنند. می توانید یک ریتیر متحرک یا دائمی دریافت کنید. اگر ریتینر متحرک بزنید، می توانید هنگام خوردن، نوشیدن و مسواک زدن آنها را بردارید. این راحت ترین روش انجام کارهاست و از گیر کردن مواد غذایی در آن جلوگیری می کند. اما از آنجا که آنها متحرک هستند، ممکن است آسیب دیده یا گم شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی در بزرگسالان

از طرف دیگر، ریتینرهای دائمی قطعه ای از سیم هستند که به طور معمول چندین دندان را می پوشانند. از جلو هیچ کس متوجه آنها نخواهد شد. هنگامی که یک ریتینر ثابت دریافت کنید، به جز مدت زمانی که به این احساس عجیب در دهان خود عادت می کنید. شما می توانید در اطراف ریتینر و فضای بین ریتینر و دندان خود را مسواک بزنید، بنابراین نباید روی عادت های مسواک زدن شما بیش از حد تأثیر بگذارد.

برداشتن براکت دی باندینگ

برداشتن براکت دی باندینگ

بهداشت دهان و دندان

پس از برداشتن براکت خود، باید طبق معمول به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ادامه دهید. اکنون که براکتی در دهان ندارید، تمیز کردن دندان ها باید آسان تر باشد. به علاوه، هم اکنون می توانید از آن غذاهای سفت، چسبنده، ترد و جویدنی  که مدتی از آنها محروم بوده اید لذت ببرید.

مراقبت از حساسیت دندان ها

درست بعد از برداشتن براکت ها، ممکن است حساسیت دندان را تجربه کنید. شما می توانید آن را ناراحتی یا “احساس عجیب” در دهان بنامید. ممکن است تصمیم بگیرید که بعد از برداشتن براکت لبخند خود را روشن تر کنید. می توانید دندان های خود را توسط دندانپزشک سفید کنید. اگرچه شما می توانید دوباره به خوردن همه آن غذاهای خوب بپردازید، اما ممکن است غذا خوردن طی چند روز بعد از برداشتن براکت اندکی ناراحت کننده باشد.

مرتب به دندانپزشک و ارتودنتیست خود مراجعه کنید

ادامه معاینات منظم با دندانپزشک خود (که باید در هنگام داشتن براکت انجام می دادید) بسیار مهم است. درست مانند قبل از گذاشتن براکت، دریافت یک معاینه حرفه ای و تمیز کردن یک عامل اصلی برای سلامت خوب دهان و دندان است. البته، لازم است هرگونه قرار ملاقات تعیین شده با متخصص ارتودنسی خود را نیز انجام دهید. بهترین راه برای مراقبت از دندان های خود بعد از برداشتن براکت ها، استفاده از ریتینرها، رعایت بهداشت دهان و دندان، مراقبت از هرگونه حساسیت دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک می باشد.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *