مقایسه گزینه های ارتودنسی نامرئی
آگوست 23, 2020
نحوه برداشتن براکت ها: مراقبت های بعد از ارتودنسی
سپتامبر 6, 2020

حفظ سلامت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی مستلزم مراقبت بیشتری است که یکی از آنها مسواک زدن است. در هنگام درمان ارتودنسی علاوه بر مسواک زدن همه دندانها، تمیز کردن فاصله بین براکت ها و سیم ارتودنسی هم ضروری است. این کار به شما اجازه می دهد که سفید ترین لبخند ممکن را بعد از تکمیل درمان ارتودنسی خود داشته باشید و از اصلاح لبخند خود لذت ببرید.

بنابراین در این مطلب تصمیم داریم که بهترین راهکار ها را برای مسواک زدن دندان با وجود براکت ارتودنسی معرفی کنیم تا هم به سالم نگه داشتن دندان ها کمک کنیم و هم براکتها برای مدت بیشتری سالم بمانند.

چگونه دندان ها را با وجود براکت ارتودنسی مسواک بزنیم؟

مسواک زدن دندان ها با وجود براکت ارتودنسی تا حدود زیادی به مسواک زدن طبیعی آن ها شباهت دارد، با این تفاوت که نسبت به فضاهای کوچک براکتها حساس باشیم و حتما از یک مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنیم.

یک مسواک مناسب انتخاب کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مسواک خود را طوری انتخاب کنید که فضای بین براکت ها و اطراف آن ها را تمیز کند. معمولاً اکثر ارتودنتیست ها استفاده از یک مسواک نرم را توصیه می کند که حرکت آن در دندان ها به صورت بالا به پایین روی دندان ها و براکت هاست. در مرحله بعد باید از مسواک بین دندانی استفاده کنید که شباهت زیادی به درخت کاج کریسمس دارد. این نوع مسواک به طور خاص برای تمیز کردن براکت ارتودنسی و فضای بین آنها طراحی شده است.

مسواک زدن دندان در ارتودنسی

مسواک زدن دندان در ارتودنسی

همه قسمت ها را با نخ دندان تمیز کنید

کشیدن نخ دندان در طول درمان ارتودنسی ممکن است یک کار آزاردهنده و سخت باشد، اما مهم است که حتماً این کار را حداقل دو بار در طول روز انجام دهید. کشیدن نخ دندان برای جلوگیری از تشکیل پلاک و باقی ماندن ذرات مواد غذایی بین دندان ها ضروری است. گونه های مختلفی از نخ دندان در بازار وجود دارد که با توجه به نوع براکت ارتودنسی می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. البته استفاده از واترجت هم در اینجا می تواند تاثیر گذار باشد.

استفاده مرتب از دهانشویه را فراموش نکنید

استفاده مرتب از دهانشویه برای پاکسازی مواد غذایی و پلاک بین دندانها و پاک کردن سطح براکت ارتودنسی ضروری است. همچنین این ماده به کاهش التهاب لثه و گونه ها در طول درمان ارتودنسی کمک می‌کند و برخی از نمونه های آن ها به طور خاص از لثه در برابر باکتری ها محافظت می کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه براکت اینویزیلاین و براکت لینگوال

الاینرهای شفاف را به خوبی تمیز کنید

به عنوان بخشی از رعایت بهداشت در طول درمان ارتودنسی، لازم است که حتماً الاینرهای شفاف را از دهان خود خارج کنید و با استفاده از یک فنجان آب معمولی و محلول های شوینده آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن این ابزار ها نوعی قرص تمیز کننده در داروخانه ها وجود دارد که می‌توانید هر روز یا حداقل پنج بار در هفته براکت های خود را به کمک آنها تمیز کنید و از تجمع باکتری و تشکیل پلاک جلوگیری کنید.

تا چه اندازه باید براکت های ارتودنسی را تمیز کنم؟

مسواک زدن به صورت روزانه بسیار مهم است، اما برخی افراد فراموش می‌کنند که استفاده از نخ دندان را به یک عادت روزانه تبدیل کنند. بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان درست قبل از خواب است که شامل تمیز کردن بین دندان‌های شما شده و باید بعد از نخ دندان مسواک بزنید.

باید بعد از هربار غذا خوردن دندان‌های خود را مسواک بزنید. یکی از عادت های خوبی که در این ایام به شما کمک می‌کند این است که همیشه مسواک خود را در دسترس قرار دهید تا بلافاصله دندان‌ها را تمیز کنید. اگر این کار برای شما امکان پذیر نیست باید دهان خود را بعد از خوردن غذا با استفاده از دهانشویه بشویید تا مواد غذایی بین براکت ارتودنسی و دندان های شما گیر نکند.

نکته مهم دیگر این است که شما حداقل هر ۶ ماه یکبار وضعیت دندان‌های خود را بررسی کنید. این کار نه تنها به شما کمک می کند که دندان های خود را تمیز نگه دارید، بلکه وضعیت سلامت آنها را بررسی می کنید و مطمئن می‌شوید که براکت ها و سیم های ارتودنسی در محل اصلی خود هستند.

طبق دستورالعمل ارتودنتیست عمل کنید

دستورالعمل های توصیه شده توسط ارتودنتیست به عنوان مرجع اصلی شما برای تمیز کردن و حفظ سلامت دهان و دندان به هنگام استفاده از براکت ارتودنسی است. با این حال مهم است که شما رژیم بهداشتی دهان و دندان که توسط ارتودنتیست توصیه شده را رعایت کنید. این توصیه ها شامل استفاده از محصولات مختلف و نحوه مناسب استفاده از آنها برای رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیپ بایت چیست؟

چیزی که می تواند به روند درمان شما لطمه بزند این واقعیت است که امکان جذب ذرات مواد غذایی و باکتری ها بین براکت ها و دندان‌ها وجود دارد و این می‌تواند باعث ایجاد پلاک باکتریایی روی دندان ها شود. پلاک یک رسوب باکتریایی است که به طور مداوم روی دندان ها قرار می گیرد و به صورت یک لایه چسبنده و بی رنگ است. باکتری هایی که در پلاک زندگی می کنند با مصرف قند و نشاسته، آن ها را به اسید تبدیل می کند. اسید تولید شده به مرور زمان به مینای دندان لطمه می‌زند و آنها را از بین می‌برد. بهترین راهکار برای جلوگیری از صدمه دیدن دندان ها بعد از نصب براکت ارتودنسی این است که به خوبی مسواک بزنید و روزانه ۳ یا ۴ بار دهان خود را بشویید.

مسواک زدن دندان در ارتودنسی

مسواک زدن دندان در ارتودنسی

از خوردن چه غذاهایی اجتناب کنیم؟

اگرچه اجتناب از خوردن برخی غذاها به دلیل درمان ارتودنسی ناراحت کننده است، اما آسیب براکت ارتودنسی به دلیل غذاهای چسبنده یا ترد ناخوشایند تر است. در اینجا دندانپزشکان و ارتودنتیست ها به شما می گویند که غذاهای زیر را کنار بگذارید:

 • کارامل
 • آبنبات های شکلاتی
 • کره بادام زمینی چسبنده
 • آبنبات های سخت
 • آجیل و خشکبار
 • آبنبات ها و شکلات های جویدنی
 • ذرت بو داده
 • آدامس

خطرات ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

 استفاده از براکت ارتودنسی به منظور داشتن لبخند زیبا و نگاه جذاب تر است. اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به دندان‌های شما آسیب برساند یا رنگ آنها را تغییر دهد. اما چه درمان ارتودنسی انجام داده باشید و چه خیر، عدم استفاده از مسواک به طور مرتب یا عدم استفاده از نخ دندان مشکلات زیادی را برای شما به دنبال دارد. اما به طور ویژه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به هنگام نصب براکت ارتودنسی شما را با مشکلات زیر مواجه می کند:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت لینگوال یا پشت دندانی

بیماری لثه

این بیماری که تحت عنوان ژنژیویت هم شناخته می شود با لثه های متورم و پف کرده و خونریزی لثه شناخته می شود. این مسئله بیشتر ناشی از تشکیل پلاک در اطراف خط لثه است و به عنوان اولین مرحله در بیماری پریودنتال شناخته می شود. استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان  مانع اصلی بروز این مشکل است.

بیماری پریودنتال

اگر بیماری ژنژیویت درمان نشود در فاز بعدی به بیماری پریودنتال یا بیماری لثه پیشرفته تبدیل می شود. علائم این مشکل را می‌توانیم عفونت‌لثه و التهاب معرفی کنیم که به مرور زمان به استخوان فک و رباط های نگهدارنده دندان انتقال پیدا می‌کند.

لکه دار شدن دندان ها

با توجه به اینکه براکت ها سطح مشخصی از دندان ها را می پوشانند، عدم استفاده از مسواک و نخ دندان می تواند منجر به ایجاد نوعی حاشیه رنگی در اطراف آنها شود که ظاهری بسیار زشت و نامناسب دارد. بهترین راهکار پیشگیری از این مشکل مسواک زدن دندانها با وجود براکت ارتودنسی است که از لکه دار شدن آنها جلوگیری می‌کند.

نکاتی که در طول درمان ارتودنسی باید رعایت کنید

شما به عنوان فردی که ارتودنسی را انتخاب کرده نسبت به دستورالعمل ارتودنتیست خود متعهد هستید و باید سعی کنید که در هر شرایطی به آنها پایبند بمانید. در این بین رعایت چند نکته می‌تواند به سلامت دهان و دندان شما کمک کند:

 • روی چیزی که می خورید حساس باشید: در واقع شما باید عادت جویدن خود را کنترل کنید و از گاز زدن مواد سخت مانند مداد یا ناخن یا حتی یخ خودداری کنید.
 • مسواک خود را مرتب عوض کنید: فرسوده شدن مسواک در طول درمان ارتودنسی یک روال کاملاً معمول است و به همین دلیل سعی کنید که هر سه ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید.
 • قرار ملاقات های خود را از دست ندهید: مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی با توجه به ملاقات های مشخص شده برای سلامتی دندان و براکت ارتودنسی بسیار مهم است. آنها در وهله اول وضعیت دندان های شما را بررسی می‌کنند و از نحوه قرارگیری براکت های ارتودنسی هم مطمئن می شوند.

برای گرفتن اطلاعات تکمیلی و رزرو وقت می توانید همین الان از شماره های سایت استفاده کنید و با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *