تجربه اولین هفته بعد از نصب براکت ارتودنسی
آگوست 16, 2020
نحوه مسواک زدن دندان با وجود براکت ارتودنسی
سپتامبر 6, 2020

براکت های نامرئی در چند سال اخیر تبدیل به گزینه محبوبی در جریان درمان ارتودنسی شده و از این به بعد لازم نیست که همیشه از براکت ها یا سیم فلزی استفاده کنیم. با توجه به این واقعیت که استفاده از این ابزارها برای بزرگسالان می تواند آنها را به سمت زیبایی لبخند و اصلاح لبخند ببرد، طبیعتاً انگیزه لازم برای پیشرفت در این حوزه به وجود آورده و امروزه شاهد تغییرات چشمگیری در حوزه گزینه‌های نامرئی هستیم.

بنابراین تصمیم گرفتیم که در این مطلب انواع مختلف براکت های نامرئی را معرفی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که بهترین گزینه برای درمان ارتودنسی بدون دیده شدن چیست.

استفاده از گزینه های نامرئی برای درمان ارتودنسی چه مزیتی دارد؟

براکت های نامرئی و براکت های شفاف تاثیر چندانی روی ظاهر فرد نمی گذارند و به همین دلیل روز به روز محبوبیت آنها افزایش می یابد. دیدگاه متضادی که در اینجا وجود دارد این است که اغلب مردم به فکر استفاده از درمان ارتودنسی برای داشتن دندان های مرتب و لبخند زیبا هستند. اما از طرف مقابل این افراد تمایل چندانی به استفاده از براکت های فلزی سنتی ندارند و نمی خواهند که روند درمان آنها دیده شود.

به عنوان بزرگ‌ترین مزیت براکت نامرئی می توانیم به این ویژگی اشاره کنیم که درمان ارتودنسی به کمک آنها ما را از جواب دادن به دیگران در مورد نحوه انجام درمان و شرایط درمان آن نجات می‌دهد.

انواع مختلف براکت نامرئی ارتودنسی

وقتی که از درمان ارتودنسی با استفاده از براکت های نامرئی صحبت می کنیم منظورمان یکی از گزینه های زیر است:

 • براکت های شفاف (اینویزیلاین): این ابزارها از مواد شفافی ساخته شده اند که از نمای بیرون دهان همانند یک گارد ورزشی هستند که روی همه دندان ها قرار می گیرند. این براکت ها که تحت عنوان براکت اینویزیلاین شناخته می‌شوند و هر بار به مدت ۲ هفته روی دندان هستند و از طریق فشار دادن روی دندان ها آن ها را به محل مناسب حرکت می دهند.
 • براکت های ارتودنسی پشت دندان (لینگوال): این ابزار تحت عنوان براکت لینگوال شناخته می شود که در پشت دندان قرار می گیرد و دقیقا سمت زبان است. اگرچه این ابزار ها یک گزینه نامرئی برای درمان ارتودنسی هستند، اما برای کسانی که وضعیت دندان های آنها بسیار شدید باشد انتخاب خوبی نیستند.
 • براکت و سیم ارتودنسی مطابق با رنگ دندان: این ابزارها را نمی توانیم نامرئی بنامیم، اما با توجه به اینکه رنگ آنها و رنگ سیم ارتودنسی کاملاً با رنگ دندان سازگار است معمولا دیده نمی شود.
مقایسه ارتودنسی های نامرئی

مقایسه ارتودنسی های نامرئی

آیا براکت اینویزیلاین بهتر از براکت ارتودنسی فلزی است؟

اصطلاح اینویزیلاین یکی از نام های تجاری است که برای تولید براکت های شفاف یا الاینر ها به کار برده می شود. معمولاً این ابزار ها بر مبنای فاکتورهای مختلفی با یکدیگر مقایسه می‌شوند که می‌توانیم به موارد زیر استناد کنیم:

 • براکت های اینویزیلاین تا حدود زیادی نامرئی هستند، در حالی که براکت های فلزی به شدت جلب توجه می کنند
 • امکان برداشتن براکت اینویزیلاین برای تمیز کردن دندانها و خوردن غذا در حین درمان ارتودنسی وجود دارد و این می‌تواند در شرایط اجتماعی برای کاهش فشار راحت باشد. این در حالی است که سایر براکت ها ثابت هستند.
 • میزان تحریک براکتهای اینویزیلاین با توجه به ساختار صاف آنها در قسمت گونه و لب ها کمتر است. اما تحریک لب و گونه در برخورد با براکت های فلزی یک موضوع رایج است.
 • براکت های اینویزیلاین برای مسواک زدن قابل جدا کردن هستند و شما می توانید دندان های خود را به روش عادی تمیز کنید و از نخ دندان استفاده کنید. اما در طرف مقابل با وجود براکت ارتودنسی ثابت کار تمیز کردن دندان ها بسیار سخت تر است.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ویروس کرونا چیست و روش پیشگیری از کرونا چگونه است؟

براکت اینویزیلاین چگونه دندان ها را صاف می‌کند؟

حرکت دادن دندان ها بسیار ساده است و تنها کاری که در طول درمان ارتودنسی انجام می‌شود این است که مقدار مناسب و صحیح نیرو به دندانها وارد می شود تا به محل مناسب حرکت کند.

در روش ارتودنسی ثابت وجود سیم ارتودنسی منجر به ایجاد فشار روی دندانها و حرکت صحیح آنها می‌شود. اما در براکت اینویزیلاین این فشار با استفاده از خود براکت و با قسمت بدنه آن انجام می‌شود. در براکت های فلزی یا براکت های معمولی از طریق سفت کردن سیم می توان حرکت دندانها را کنترل کرد. نحوه وارد آمدن فشار در براکت های نامرئی برای صاف کردن دندان ها متفاوت است و در واقع براکت ها هیچ گونه حرکتی ندارند و فقط باید هر دو هفته یکبار جایگزین شوند.

درمان ارتودنسی با استفاده از براکت اینویزیلاین قبلاً با کمک نرم افزارهای دیجیتال برنامه‌ریزی شده است و اگر روند درمان به شکل مناسب پیش برود، هر فرد نیاز به ۱۶ تا ۲۰ عدد براکت برای تکمیل درمان دارد.

درمان ارتودنسی با کدام گزینه طولانی تر است؟

این یک سوال عالی است، اما حقیقتاً جواب آن به وضعیت دندان‌های فرد و مقدار حرکتی که باید داشته باشند بستگی دارد. به‌طور عادی معمولاً استفاده از براکت های ارتودنسی سنتی بین ۱۸ ماه تا ۳۶ ماه طول می‌کشد. این در حالی است که اگر نیاز به اصلاح جزئی باشد می توان به ۱۲ ماه کاهش داد.

درمان ارتودنسی جزئی با براکت اینویزیلاین ممکن است در کمتر از ۵ ماه هم انجام شود، اما در برخی موارد این مدت زمان تغییر میکند. بنابراین بهترین کسی که در مورد طول درمان شما می‌توانند اظهارنظر کنند شخص ارتودنتیست است که به طور کامل وضعیت شما را تحت کنترل دارد.

مقایسه ارتودنسی های نامرئی

مقایسه ارتودنسی های نامرئی

چرا روش های ارتودنسی نامرئی گران هستند؟

یکی از نگرانی های رایجی که نسبت به درمان ارتودنسی وجود دارد این است که قیمت براکت ارتودنسی معمولا گران است. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که هزینه های گفته شده توسط ارتودنتیست به موارد مختلفی مانند نوع درمان و هزینه های جانبی هم بستگی دارد. اما دلایل مختلفی برای گران بودن درمان ارتودنسی وجود دارد:

 • پیشرفت مداوم حرفه ای و تجربه ارتودنتیست: دندانپزشکان برای اینکه بتوانند خدمات با کیفیت تر و بهتری ارائه دهند لازم است که آموزش های مختلفی را ببینند. آموزش پیوسته باعث می شود که سطح علمی آنها بالاتر برود و درخواست هزینه گرانتری داشته باشند.
 • فناوری پیشرفته: یکی از موارد مهمی که در جریان درمان ارتودنسی انجام می‌شود این است که از مدرن ترین تجهیزات برای اسکن دیجیتالی و برداشت وضعیت دندان‌ها استفاده می‌شود. با توجه به اینکه دندانپزشکان هزینه بسیار گرانی برای استفاده از این تجهیزات می‌پردازند مجبورند که قیمت های بالاتری هم بدهند.
 • درمانهای جانبی دندانپزشکی: در برخی موارد ارتودنتیست ها مجبور هستند که کارهای جانبی دیگری روی دندان‌ها انجام دهند که طبیعتاً نسبت به وظیفه آنها بیشتر است. این موارد ممکن است شامل جراحی هم شود که برای انجام دندانپزشکی ایمن صورت می‌گیرد.
 • هزینه خرید براکت ارتودنسی: تهیه و خرید براکت ارتودنسی بسیار گران است و معمولاً ارتودنتیست ها سعی می‌کنند که این تجهیزات را با بالاترین کیفیت ممکن تهیه کنند تا بهترین سطح مراقبت از بیماران را به وجود بیاورند. متاسفانه این موضوع به شدت هزینه‌های درمان را بالا میبرد. مخصوصا اینکه این ابزار کاملا وارداتی و تابع قیمت دلار در کشور است
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا درمان ارتودنسی فقط برای زیبایی است؟

جمع بندی

براکت های نامرئی یکی از بهترین راهکارها برای صاف کردن دندان های نامرتب و درمان ارتودنسی هستند. این ابزارها برای بهبود جزئی دندان‌ها و ارتودنسی زیبایی یک انتخاب فوق العاده محسوب می شوند، اما در برخی موارد ممکن است قابل استفاده نباشند. اگر می خواهید اطلاعات دقیق‌تری در مورد این ابزار ها داشته باشید شرایط بهینه استفاده از آن‌ها را بدانید با ما در تماس باشید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *