ارتودنسی و سلامت بدن
سپتامبر 29, 2020
مشکلات مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ)
اکتبر 20, 2020

همانگونه که هر متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت، در حالی که نخ دندان کشیدن در زمان داشتن براکت های فلزی سنتی می تواند دشوار باشد، اما تمیز نگه داشتن شکاف های میان دندان ها در طول درمان اراودنسی از هر زمان دیگر مهم تر است. جدا از اینکه آیا شما با نخ های دندان قدیمی، دندان خود را نخ دندان می کشید یا از ابزارهای جدید نخ دندان استفاده می کنید، پاکسازی و تمیزی دندان ها و براکت های شما مسئله ای حیاتی به شمار می رود.

نحوه نخ دندان کشیدن با براکت

نحوه نخ دندان کشیدن با براکت

1.    استفاده از نخ دندان معمولی

 • در صورت امکان از نخ موم دار استفاده کنید. هنگامی که با وجود براکت ها نخ دندان می کشید، مهم است به یاد داشته باشید که قطعات و گوشه های فلزی زیادی وجود دارد که موجب گیر افتادن نخ دندان شما می شوند. به همین دلیل بهتر است از نخ دندان نازک و موم دار استفاده کنید. نخ دندان بدون موم بیشتر امکان گیر افتادن در براکت های شما را دارد.
 • به اندازه کافی نخ دندان ببرید. مقدار نخ دندان مورد نیاز شما، بسته به اندازه دهان و دستان شما می تواند کمی متفاوت باشد. اغلب نخی به طول 12 تا 18 اینچ (30 تا 46 سانتی متر) توصیه می شود.
 • نخ دندان را در پشت سیم براکت قرار دهید و چند اینچ انتهایی آن را با یک دست بگیرید. با دقت زیر و بالای سیم اصلی براکت خود را نخ دندان بکشید و مواظب باشید که نخ گیر نیفتد. هنگامی که نخ در اطراف سیم قرار دارد، آن را بکشید تا در هر دو طرف به اندازه کافی نخ برای نگه داشتن وجود داشته باشد. در اینجا وجود یک آینه می تواند کمک بزرگی باشد.
 • ملایم باشید. سیم براکت را با نخ دندان نکشید، فقط سعی کنید نخ را از پشت براکت بگیرید.
 • نخ را بین دندان های خود بکشید. دو انتهای نخ را با دو دست خود بگیرید. انتهای اطراف انگشتان خود را ببندید تا نخ محکم تر شود. نخ را به گونه ای تنظیم کنید که روی نوک انگشتان اشاره شما قادر به حرکت باشد. یک انگشت اشاره را درون دهان خود بکشید و نخ را به آرامی بکشید به طوری که نخ وارد فضای بین دندان های شما شود. در صورتی که شما قبلاً نیز نخ دندان می کشیدید، این حرکت برای شما باید طبیعی باشد. در اصل شما می خواهید نخ دندان را به شکاف بین دندان ها هدایت کنید، سپس آن را به سمت پایین شکاف فشار دهید. این نرمال است که فاصله میان برخی از دندان های شما کم باشد.
 • نخ را به بالا و پایین حرکت دهید. حالا که نخ میان دندان های شما قرار دارد، از انگشتان دست خود برای بالا و پایین کردن نخ تا روی لثه ها استفاده کنید تا جایی که حرکت دادن آن دشوار باشد. به آرامی نخ را بکشید تا آن بر روی قسمت داخلی هر دو دندان کشیده شود. شما می خواهید با این کار تا حد ممکن فضای داخلی را تمیز کنید بنابراین سعی کنید این عمل را برای سطح هر دندان چند بار انجام دهید.
 • ممکن است تصور شود این حرکت در واقع “کاری” انجام نمی دهد، اما این چنین نیست. نخ دندان کشیدن فقط برای از بین بردن ذرات مواد غذایی که گیر کرده اند نیست، بلکه برای از بین بردن پلاک، غشا نامرئی باکتریایی، نیز مهم است که در صورت عدم پرداختن به آنها می توانند باعث پوسیدگی، درد و تغییر رنگ دندان شوند.
 • نخ دندان را با دقت بیرون بکشید. یک انتهای نخ را بگیرید و به آرامی آن را بکشید تا آزاد شود و مواظب باشید که آن را روی براکت خود نکشید. اکنون شما تنها بین یک مجموعه از دندان های خود نخ دندان کشیده اید!
 • برای هر دندان این کار را تکرار کنید. هر ردیف دندان و میان تمام دندان ها را نخ دندان بکشید تا به دورترین دندان خود یعنی دندان آسیاب بزرگ برسید. هنگامی که میان هر دو دندان در بالا و پایین را تمیز کردید، کار تمام می شود.
 • برای این کار زمان بگذارید. زمان نخ دندان کشیدن صحیح در هنگام داشتن براکت ها می تواند سه برابر نخ دندان کشیدن معمولی طول بکشد، اما نخ دندان کشیدن در این زمان بسیار حائز اهمیت است.
 • به علاوه ممکن است شما خونریزی لثه را تجربه کنید که به دلیل التهاب ناشی از قرار گرفتن براکت ها طبیعی است.
نحوه نخ دندان کشیدن با براکت

نحوه نخ دندان کشیدن با براکت

2.    استفاده از یک فلاس تریدر

 1. از فلاس تریدر (نخ دندان ارتودنسی) استفاده کنید. نخ دندان کشیدن با دست هایتان برایتان دشوار است؟ ابزاری مفید به نام فلاس تریدر، می تواند نخ دندان کشیدن را در هنگام داشتن براکت برای شما راحت تر کند. فلاس تریدر شبیه یک سوزن پلاستیکی کوچک است که می توان از آن برای نخ دندان کشیدن استفاده کرد.
نحوه نخ دندان کشیدن با براکت

نحوه نخ دندان کشیدن با براکت

 1. یک تکه نخ دندان را در فلاس تریدر به همان روشی که سوزن دوخت را نخ می کنید، فرو ببرید. سوزن پلاستیکی را در زیر براکت های خود قرار داده و نخ را بکشید.
 1. از نخ دندان به همان روش همیشگی استفاده کنید. اکنون نخ را در دستان خود بگیرید و بین دندان ها را نخ دندان بکشید. نخ را بیرون آورده و با همان نخ دوباره تکرار کنید. فلاس تریدر کمک می کند بدون استفاده از انگشتان دست، نخ دندان را در موقعیت درست آسان تر قرار دهید.
 • در هنگام وارد کردن فشار در میان دندان ها مراقب باشید و با حرکات ملایم عقب و جلو بروید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جراحی فک و ارتودنسی (ارتوسرجری)

3.    استفاده از واتر فلاسر

 • یک واتر فلاسر بخرید. بسیاری از دندانپزشکان و ارتودنتیست ها امروزه برای کمک به نخ دندان کشیدن توصیه به استفاده از ابزاری خاص به نام واتر فلاسر می کنند. این ابزارها به صورت آنلاین، در فروشگاه های تخصصی و حتی در مطب دندانپزشکی در دسترس هستند.
 • مخزن آن را با آب پر کنید. یک خط شاخص برای حدود پر کردن آب وجود دارد. برای اطمینان از عدم پرورش باکتری ها در مخزن، مرتباً آن را تمیز کنید.
 • برای افزایش محافظت ضد باکتری و جلوگیری از التهاب لثه، مقداری دهانشویه را نیز به آب اضافه کنید.
 • از واتر فلاسر استفاده کنید. این ابزار یک جریان باریک از آب را بت فشار بیرون میدهد که می تواند برای از بین بردن ذرات مواد غذایی و تمیز کردن میان دندان ها استفاده شود، با این حال دندانپزشکان معمولاً آن را به عنوان جایگزینی برای نخ دندان کشیدن توصیه نمی کنند. آنها می توانند به عنوان یک مکمل برای نخ دندان کشیدن بسیار مفید باشند و برخی مواد غذایی را که ممکن است در مکان های دشوار قرار گرفته باشند را بیرون بیآورند. یک فایده دیگر آن این است که می توان از واتر فلاسر برای تحریک لثه، بازگرداندن سلامتی و عملکرد مناسب به لثه های ملتهب یا تحلیل رفته استفاده کرد.
0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *