دندان قروچه چیست و چگونه درمان میشود؟
آوریل 27, 2020
مقایسه براکت اینویزیلاین و براکت لینگوال
ژوئن 5, 2020

هزینه درمان ارتودنسی کم نیست، اما این بدان معنا نیست که باید آن را نادیده بگیرید و شانس داشتن یک لبخند زیبا را از خود بگیرید. برخی از افراد جامعه اصلاح دندانهای کج را فقط یک موضوع زیبایی‌شناختی می‌دانند، اما حقیقت ماجرا چیزی فراتر از این است.  وضعیت دندان‌ها و دهان بخش زیادی از سلامت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در برخی موارد منجر به ایجاد درد و ناراحتی می شود. بنابراین طبیعی است که هزینه زندگی معمولی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این مطلب تاثیر سلامت دهان و دندان روی هزینه درمان ارتودنسی را بررسی خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که به چه شکلی می توانید هزینه های این شیوه درمانی را کاهش دهید.

سلامت دهان و دندان و هزینه درمان ارتودنسی

 بزرگترین مسئله داشتن دندان نامرتب این است که با وجود کج بودن دندان ها، تمیز کردن صحیح آن ها سخت است. در این وضعیت استفاده استاندارد از نخ دندان بسیار دشوار می شود. به همین دلیل امکان ایجاد پلاک و گیر کردن ذرات مواد غذایی در بین دندان ها فراهم می شود. در گام بعدی روند رشد باکتری ها در داخل دهان افزایش یافته و این منجر به بسیاری از مشکلات دندان پزشکی می شود.

 از طرف دیگر ممکن است با چشم پوشی از وضعیت استاندارد دندانها، احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهیم. دندان های کج به شکل مناسب در داخل لثه و استخوان فک قرار نمی‌گیرند و لثه به اندازه کافی نمی تواند از آنها محافظت کند. این روند منجر به ایجاد فضای کوچک بین دندان ها و لثه ها شده و احتمال جذب باکتری و تشکیل پلاک و در نهایت ابتلا به بیماری پریودنتال افزایش می یابد. این یک بیماری جدی است که احتمال از دست رفتن دندان ها را افزایش می دهد.

 موضوع جدی دیگری که نیاز شما را به درمان ارتودنسی نشان می‌دهد، بوی بد دهان است. نزدیک شدن به افراد دیگر در حالی که نسبت به بوی دهان خود نگران هستید بسیار سخت است. در واقع بدون اینکه چیزی خورده باشید، دندان های کج و نامرتب باعث بوی بد دهان میشود. این بو از باکتری های ماندگار بین دندان های کج شکل می‌گیرد. اگر نخ دندان و مسواک را به طور مرتب استفاده می‌کنید و هنوز از بوی بد دهان رنج می برید، زمان آن رسیده که به یک ارتودنتیست مراجعه کنید و روند درمان خود را شروع کنید.

هزینه درمان ارتودنسی

هزینه درمان ارتودنسی

افزایش خطر آسیب دیدگی دندان ها

 آیا میدانستید که وقتی دندانهای شما کج هستند، سطح دندان ها هم ناهموار شده و برخی از آنها بیرون زدگی دارند؟ این موضوع اغلب منجر به سایش دندان ها به یکدیگر می شود. این سائیدگی احتمال فرسوده شدن و آسیب دیدن دندان ها را افزایش داده و در نتیجه نازک شدن مینای دندان باعث پیری زودرس دندان‌ها می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نکاتی که قبل از درمان ارتودنسی باید بدانید

 علاوه بر این، اگر در طول روز فعالیت های ورزشی مختلفی دارید و احتمال ضربه به صورت شما وجود دارد، اگر در خارج از خانه هستید و احتمال سقوط شما وجود دارد، بیرون زدگی دندان ها و کج بودن آنها احتمال آسیب دیدگی دندان را افزایش میدهد. بنابراین یکی از مهمترین دلایل شما برای پرداخت هزینه درمان ارتودنسی می تواند به همین موضوع شکستگی آنها ربط داشته باشد. مرتب کردن دندانها با شیوه درمان ارتودنسی احتمال آسیب‌دیدگی دندان ها را پایین می آورد و بخشی از هزینه های بالقوه شما را از بین می برد.

افزایش احتمال ابتلا به بیماری

 داشتن دندان های کج صرفا روی سلامت دهان و دندان شما تأثیرگذار نیست، بلکه می‌تواند سلامت کلی شما را هم تحت الشعاع قرار دهد. در بسیاری از مطالعات مشخص شده که ارتباط مستقیمی بین بیماری های جدی مانند سکته مغزی، بیماری قلبی، دیابت، چاقی، و بیماری آلزایمر با بیماری لثه وجود دارد. التهاب در لثه می تواند منجر به افزایش بیشتر التهاب در بدن شود و در نتیجه فرد را در معرض ابتلا به بسیاری از بیماری ها قرار دهد.

صرف نظر از اینکه چه مدت دندان های نامرتب داشته اید، هرگز زمان برای درمان دیر نیست و شما با پرداخت هزینه درمان ارتودنسی می توانید از بسیاری از مشکلات خود جلوگیری کنید. همین امروز می توانید با ما یا با یک ارتودنتیست حرفه‌ای تماس بگیرید و ترتیب یک ملاقات حضوری را بدهید. آنها وضعیت خاص شما را ارزیابی می کنند و یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما ارائه می دهند.

هزینه درمان ارتودنسی

هزینه درمان ارتودنسی

نحوه مدیریت هزینه درمان ارتودنسی

اگر در مورد هزینه درمان ارتودنسی نگران هستید، راهکارهای زیادی برای کاهش هزینه وجود دارد. در حقیقت هم شما به عنوان بیمار و هم متخصص ارتودنسی می تواند به شما در مدیریت این هزینه کمک کند و شیوه های مختلفی برای کاهش هزینه‌های خود به کار ببرید. این راهکارها را ما در چند مورد زیر خلاصه کرده ایم:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نیاز به ارتودنسی در کودکان

برنامه‌ریزی برای انجام درمان

در همه بخش های مختلف زندگی، وقتی برای یک موضوع خاص برنامه‌ریزی می‌کنیم، راحت تر نسبت به آن عکس العمل نشان میدهیم و انجام برخی امورات خاص برای ما راحت تر است. اگر هم اکنون پول اضافی برای درمان ارتودنسی ندارید، با توجه به وضعیت بودجه خود زمان بندی مشخصی در نظر بگیرید و هدف تعیین کنید تا مطابق با آن هزینه درمان خود را فراهم کنید.

 قیمت براکت های ارتودنسی و شیوه های مختلف درمانی متفاوت است

خوشبختانه امروزه تکنولوژی به داد بیماران رسیده و گزینه های متنوعی برای درمان در اختیار آنها قرار داده است. برخی از آنها شامل ابزار های فلزی سنتی و برخی نیز ابزار های پلاستیکی شفاف هستند. امکان نصب آنها در قسمت جلو یا پشت دندان وجود دارد و با توجه به شرایط آنها قیمت ابزار ها هم تغییر میکند. بنابراین در مورد هزینه درمان ارتودنسی می توانید با دندانپزشک مشورت کنید و از آنها بخواهید که یک گزینه مقرون به صرفه در اختیار شما قرار دهند.

در مورد شیوه های پرداخت با ارتودنسی به توافق برسید

 معمولاً بیمه های دندانپزشکی ارائه شده توسط برخی از شرکت‌ها و همچنین کارت‌تخفیف آنها بخشی از هزینه درمان ارتودنسی را پوشش می دهد. اگر قبلاً برنامه ریزی کرده اید و پول به اندازه کافی پس انداز دارید، برای پرداخت هزینه مشکلی ندارید. اما خودتان هم می توانید با ارتودنتیست صحبت کنید و از آنها بخواهید که یک شیوه پرداختی خاص به صورت اقساطی در اختیار شما بگذارد. در حقیقت ارتودنتیست ها می توانند گزینه های متناسب با بودجه شما در نظر بگیرند تا شما هم امکان استفاده از این شیوه درمانی را داشته باشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت ارتودنسی فلزی

 انتخاب متخصص ارتودنسی مهم است

 براکت های ارتودنسی فلزی ارزان ترین انتخاب ها هستند، اما با داشتن برنامه پرداخت خاص و رفتن به سراغ یک متخصص متناسب با شرایط خود، امکان استفاده از همه گزینه ها را به شما می دهد. یک ارتودنتیست در ایجاد بهترین برنامه برای وضعیت خاص شما تاثیرگذار است. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که معمولا ارتودنتیست ها ابتدا وضعیت خاص دندانپزشکی و بهترین شرایط برای درمان فرد را در نظر می گیرند و بر مبنای آن هزینه درمان ارتودنسی را محاسبه می کنند. اما در هر صورت متخصص ارتودنسی هم می تواند در بخش مالی با شما همکاری داشته باشد.

شاید پیش خودتان فکر کنید که تحمل دندان های کج در عوض پرداخت هزینه درمان ارتودنسی بهتر است، اما باید بپذیریم که دندان های کج و نامرتب تبعات جبران ناپذیری برای سلامت دهان و دندان شما را به دنبال دارد و حتی ممکن است مجبور به استفاده از گزینه هایی مانند دندان مصنوعی یا گزینه های گرانقیمت مانند ایمپلنت ‌دندان شوید. چندان در مورد قیمت براکت ارتودنسی یا هزینه ارتودنتیست نگران نباشید و با آنها در مورد این موضوع صحبت کنید تا مدیریت هزینه برای شما ساده تر شود.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *