مراقبت از براکت ارتودنسی و نگهدارنده ارتودنسی
سپتامبر 3, 2019
آیا درد ارتودنسی غیرقابل تحمل است؟
سپتامبر 23, 2019

به طور کلی نگهدارنده های ارتودنسی را می‌توان در دو گروه ریتینر ارتودنسی متحرک و ریتینر های دائمی قرار داد. یک متخصص ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا نظم اولیه و مورد انتظار دندانهای خود را به دست بیاورید. این فرایند با توجه به وضعیت دندان‌های شما ممکن است تا حدود دو سال طول بکشد. درمان ارتودنسی با استفاده از اعمال فشار به دندانها و حرکت آنها انجام می‌شود، اما ممکن است که گذشت زمان و فاکتورهای مؤثر دیگر باعث بازگشت دندان‌ها به محل قبلی خود شوند.

در این صورت استفاده از ریتینر ارتودنسی یک عامل بازدارنده است که دندان‌ها را به صورت دائمی در یک محل ثابت حفظ می‌کند و از به هم ریختن مجدد آنها جلوگیری می‌کند. این موضوع بهانه خوبی شد تا ما در این مطلب به معرفی سه نوع معروف از نگهدارنده های ارتودنسی بپردازیم و مزایا و معایب آن‌ها را معرفی کنیم.

پلاک شفاف ارتودنسی

 این نگهدارنده ها ازجمله ریتینر های متحرک هستند که فرد می‌تواند آنها را در شرایط مختلف از دهان خود خارج کند. برای ساخت این ابزارها از نوعی پلاستیک گرما سخت استفاده می‌شود یا ممکن است از پلی اورتان هم استفاده شود. طراحی این ریتینر ها کاملاً با توجه به وضعیت دندانهای فرد بوده و برای هر فرد اختصاصی هستند. اگر مطالب قبلی ما را در مورد براکت اینویزالاین مطالعه کرده باشید، تا حدود زیادی به این ریتینر ها شباهت دارند.

مزایای نگهدارنده شفاف

بطور کلی ریتینر ارتودنسی شفاف به دلیل تأثیر بسیار کم بر روی ظاهر فرد به عنوان گزینه‌ای محبوب شناخته می‌شوند و اکثر بیماران سعی می‌کنند که از این ابزارها استفاده کنند. ضمن اینکه استفاده از آنها برای فرد بسیار راحت است و مشکل خاصی برای او ایجاد نمی‌کند. در مورد مزایای این ریتینر ها می‌توانیم به دو مورد زیر اشاره کنیم:

 • زمانی که می‌خواهید غذا بخورید، دندان‌های خود را مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید می‌توانید آنها را از دهان خود خارج کنید.
 • استفاده از این ابزارها نسبتاً آسان و راحت است و نکته آزاردهنده‌ای ندارند.
 • هیچ تأثیر محسوسی بر روی ظاهر فرد ندارند
 • این ابزارها بر روی حرف زدن فرد و حرکت زبان مؤثر نیستند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ)

 

انواع ریتینر ارتودنسی

انواع ریتینر ارتودنسی

 

 معایب ریتینر شفاف ارتودنسی

 با وجود مزایایی که برای نگهدارنده های ارتودنسی شفاف وجود دارد، مسلماً ایراداتی در عملکرد و نحوه استفاده از آنها هم وجود دارد. برخی از این ایرادات عبارتند از:

 • آن‌ها ممکن است زمانی که در دهان شما نیستند، گم شوند. به ویژه اگر محل مشخصی برای آنها نداشته باشید.
 • اگر به درستی بر روی دندان‌ها قرار نگیرند، به آسانی شکسته می‌شوند.
 • این ابزارها به شدت باعث افزایش تولید بزاق می‌شوند.
 • احتمال رشد باکتری در داخل و بر روی آنها وجود دارد.

 نکته بسیار مهمی که در مورد ریتینر های شفا وجود دارد این است که احتمال ایجاد بیماری در آنها زیاد است. با توجه به اینکه افراد استفاده کننده از این ابزارها سعی می‌کنند در شرایط مختلف آنها را خارج کنند، احتمال انتقال باکتری در آنها زیاد است. ضمن اینکه هرگونه کوتاهی در رعایت بهداشت این ابزارها ممکن است ریتینر ارتودنسی شفاف را تبدیل به یک عامل بیماری زای خطرناک کند.

نگهدارنده ارتودنسی هاولی

ریتینر هاولی (Hawley retainers) ظاهری همانند گارد دهان و گارد دندان دارند و طراحی آنها به مانند یک سیم است که در پشت دندانهای مولار قرار می‌گیرند و از طریق فشار، مانع از حرکت دندان‌ها می‌شود. این ابزارها از جمله نگهدارنده های متحرک و قابل جابجایی شناخته می‌شود که از یک سیم نازک فلزی به همراه پلاستیک و آکریلیک ساخته شده است. قسمت پلاستیکی این ابزارها کاملاً متناسب با شکل سقف دهان فرد یا داخل دهان او در قسمت پایین است که حرکت ابزار را به حداقل می‌رساند. نقطه قوت ریتینر ارتودنسی هاولی این است که شما می‌توانید در صورت لزوم آنها را از دهان خود خارج کنید.

 

انواع ریتینر ارتودنسی

انواع ریتینر ارتودنسی

 

 مزایای ریتینر هاولی

 همانطور که گفته شد، نگهدارنده هاولی ظاهری همانند یک سیم نازک دارد که به صورت متحرک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و می‌توان از این وضعیت به بهترین شکل استفاده کرد. طراحی ریتینر ارتودنسی هاولی با مزایای زیر همراه است:

 • در این ریتینر فرد می‌تواند ابزار را با توجه به وضعیت دندان‌های خود تغییر دهد. بنابراین نیازی به طراحی یک ریتینر یا نگهدارنده جدید نیست.
 • دوام و طول عمر این نگهدارنده ها نسبت به نگهدارنده های پلاستیکی شفاف بیشتر است.
 • در صورت شکستگی احتمالی، امکان بازسازی آنها وجود دارد
 • می‌توان از این ابزار برای سالهای متوالی استفاده کرد، البته در صورتی که به درستی مراقبت شوند.
 • امکان استفاده از این نگهدارنده ها برای دندان‌های بالا و پایین وجود دارد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا درد ارتودنسی غیرقابل تحمل است؟

 معایب ریتینر ارتودنسی هاولی

ریتینر های هاولی به عنوان ابزاری نسبتاً راحت شناخته می‌شوند که فرد به راحتی می‌تواند آن‌ها را تنظیم کند. اما این طراحی منحصر به فرد منجر به ایجاد ویژگی‌های منفی برای این ابزارها هم شده است. از جمله معایب این ریتینر ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ریتینر ها بیش از سایر گزینه‌ها بر روی حرف زدن شما تأثیر می‌گذارند؛
 • از لحاظ ظاهری نسبت به سایر گزینه‌ها بیشتر دیده می‌شوند؛
 • در کوتاه مدت باعث تحریک لب و فضای داخلی گونه‌های شما می‌شود؛
 • به عنوان یک گزینه گرانقیمت شناخته می‌شود.

پلاک ثابت ارتودنسی

ریتینر های دائمی از یک سیم مفتول یا بافته شده ساخته شده است که به صورت منحنی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این سیم با استفاده از یک ماده چسبناک خاص به بخش داخلی دندان‌های جلو متصل می‌شود و از این طریق از حرکت آنها جلوگیری می‌کند. از این ابزار بیشتر برای دندان‌های پایین‌تر استفاده می‌شود و عناوین دیگری مانند ریتینر پیوندی یا حتی سیم زبانی هم برای آنها انتخاب می‌شود. این ریتینر ها کاملاً ثابت بوده و تنها توسط ارتودنتیست گذاشته و برداشته می‌شوند.

ریتینر ارتودنسی دائمی از لحاظ نصب تا حدود زیادی به براکت لینگوال شباهت دارند و تقریباً در یک محل نصب می‌شود. این ریتینر ها از لحاظ رعایت نظافت و بهداشت دهان و دندان درد سر ساز هستند.

 

 

انواع ریتینر ارتودنسی

انواع ریتینر ارتودنسی

 

 مزایای پلاک ثابت ارتودنسی

 اگر شما تصمیم دارید که از نگهدارنده های ارتودنسی دائمی استفاده کنید، در وهله اول باید این انتخاب با مجوز متخصص و به صلاح آنها باشد. اما در هر صورت پیروی از دستورالعمل‌های متخصص می‌توانند با مزایای زیر برای شما به همراه باشد:

 • نگرانی چندانی در مورد زمان استفاده و نحوه استفاده از آنها وجود ندارد.
 • این ریتینر ها برای افراد دیگر قابل مشاهده نیستند.
 • تا حدود زیادی بر روی حرف زدن شما تأثیر نمی‌گذارند.
 • احتمال گم شدن یا حتی فراموش کردن نصب آنها وجود ندارد.
 • به راحتی آسیب نمی‌بینند و یک گزینه دائمی هستند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با ابزار ارتودنسی

 

 معایب نگهدارنده ثابت ارتودنسی

با وجود این که ریتینر های دائمی به عنوان ابزارهای خوب و کارآمد در حفظ وضعیت دندان‌ها شناخته می‌شوند، نگرانی‌های متعددی در مورد استفاده از آنها وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به رعایت بهداشت دندان‌هاست. از جمله این ایرادات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دشوار بودن حفظ بهداشت دهان و دندان و بالا رفتن احتمال تشکیل پلاک و تارتار.
 • شرایط ریتینر به شکلی است که ممکن است از لحاظ عملکرد شما آنها را ترجیح ندهید.
 • سیم فلزی استفاده شده در آنها ممکن است زبان شما را تحریک کند.
 • نیاز به نگهداری دائمی با استفاده از مسواک مخصوص و نخ دندان به منظور رعایت نظافت.

همانطور که می‌بینید هر کدام از انواع مختلف ریتینر ها دارای ویژگی‌های مثبت و منفی زیادی است که طبیعتاً روال زندگی و نگهداری دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برخی از آن‌ها نیاز به بهداشت و نظافت بیشتری دارند و برخی از آنها لازم است که در خوردن یا در جویدن مراقبت شوند. به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم که یک ریتینر ارتودنسی خاص نسبت به گزینه‌های دیگر بهتر است. این یک حقیقت است که انتخاب ریتینر باید با توجه به شرایط فردی و وضعیت درمان شما انجام گیرد. اما اگر ابهامی دارید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید، با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *