براکت لینگوال یا پشت دندانی
دسامبر 5, 2019
دیپ بایت چیست؟
ژانویه 12, 2020

کراس بایت یکی از پدیده‌هایی است که اجازه نمی‌دهد شما هیچ وقت از خندیدن رو به دوربین عکاسی و داشتن یک تصویر زیبا لذت ببرید. این پدیده که در زمره اختلالات بایت (مال اکلوژن) قرار می‌گیرد، از قرار گرفتن دندانها به شکل مناسب و صحیح روی یکدیگر جلوگیری می‌کند و باعث ایجاد حالتی زشت و نامناسب در صورت می‌شود. ارتودنتیست‌ها اولین کسانی هستند که می‌توانند درمان کراس بایت را انجام دهند. اما اگر شما می‌خواهید در مورد خود بیماری بدانید و راههای درمان آن را بشناسید، در ادامه به طور کامل به آن پرداخته‌ایم.

کراس بایت چیست؟

اوربایت و آندربایت به دلیل رایج بودن بیشتر در سطح جامعه، برای اکثر افراد شناخته شده هستند و راهکارهای اصلاحی دندان‌ها و لبخند را می‌شناسند. این در حالی است که کراس بایت برای بیشتر افراد قابل تشخیص نیست. در ابتدا اجازه دهید که در مورد مال اکلوژن صحبت کنیم.

مال اکلوژن یا اختلالات بایت به شرایطی گفته می‌شود که هنگام بستن دهان، بین دندان‌های فوقانی و تحتانی تعادل خاصی وجود ندارد. حالا کراس بایت به نوعی از مال اکولوژن گفته می‌شود که در آن دندان‌های شما یا فقط یک دندان شما در موقعیت طبیعی و مورد انتظار خود نسبت به فک پایین یافته فوقانی قرار نمی‌گیرد. در حقیقت این دندان نزدیک به گونه یا نزدیک به زبان قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که نظم کلی دندان‌ها به هم بریزد. نتیجه این تغییرات، کاهش بازدهی دندانها به هنگام جویدن و گاز گرفتن و همچنین زشت شدن لبخند فرد است.

 

کراس بایت

کراس بایت

علل اصلی کراس بایت

دلایل اصلی ایجاد کراس بایت مورد بررسی قرار گرفته و اکثر متخصصین به گزینه‌هایی مانند دلایل ارثی، تأخیر در رشد دندان یا رشد غیر طبیعی دندان‌ها و موارد دیگری مانند مکیدن انگشت شست و تنفس دهانی رسیده‌اند. بنابراین علل اصلی آن موارد زیر هستند:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نحوه برداشتن براکت ها: مراقبت های بعد از ارتودنسی

 عوامل ژنتیکی و ارثی

اگر از نظر ژنتیکی استخوان فک تحتانی گسترده‌تر و پهن‌تر از استخوان فک فوقانی باشد، به احتمال زیاد کراس بایت رخ خواهد داد. اگر هم می‌خواهید که چنین چیزی را تصور کنید، می‌توانید تصویر دندان‌های بی نظم را در داخل دهان خود تصور کنید که یا دندان‌های پایین‌تر هستند یا در دندان‌های فوقانی.

تأخیر در رشد دندان دائمی یا رشد غیر طبیعی دندان

دندان درآوردن طبیعی کودکان زمانی است که دندان‌های شیری افتاده باشند و دندان‌های دائمی و به مرور زمان رشد کند. حالا ممکن است در برخی موارد در رشد این دندان‌ها تأخیر به وجود بیاید. در برخی موارد هم ممکن است که دندان‌های دائمی قبل از افتادن دندانهای شیری شروع به رشد کنند. بنابراین هنگام رشد خود با یک مانع مواجه می‌شوند که که منجر به کج شدن آنها و نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود.

مکیدن انگشت شست

 به احتمال زیاد بارها از مادرتان شنیده‌اید که به فرزندتان اجازه ندهید بیش از حد انگشت شست خود را میک بزنند. مادران می‌دانند که مکیدن انگشت شست احتمالاً روی دندان‌ها و نظم آنها تاثیرگذار است. هنگامی که کودک انگشت شست خود را بمکد، به دلیل مکش ایجاد شده، اندازه کام آن‌ها کوچک‌تر می‌شود و استخوان بالایی تغییر شکل می‌یابد. این در حالی است که استخوان فک پایین روند رشد طبیعی خود را ادامه می‌دهد و بزرگتر از فک بالایی می‌شود.

 تنفس دهانی

تنفس از طریق بینی به شکلی است که زبان فرد در داخل کام قرار می‌گیرد و در نتیجه از کوچک شدن آن جلوگیری می‌کند. این در حالی است که کودکان به هنگام استفاده از دهان برای نفس کشیدن، فشار زیادی به بخش‌های مختلف دهان و دندان خود وارد می‌کنند. در این حالت زبان از کام فرد دور می‌شود و در نتیجه مکش ایجاد شده باعث کوچکتر شدن کام کودک می‌شود. به همین دلیل کراس بایت ایجاد شده معمولاً شامل کوچک بودن استخوان فک فوقانی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت ارتودنسی فلزی

گزینه‌های درمانی کراس بایت

خوشبختانه ارتودنتیست‌ها گزینه‌های مختلفی برای درمان کراس بایت در اختیار دارند. این گزینه‌ها با توجه به شدت بیماری برای هر فرد متفاوت هستند. از جمله راهکارهای پیشنهادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اکسپندر پالاتال یا منبسط کننده پالاتال که به تدریج اندازه کام فوقانی را بزرگ‌تر می‌کند
  • اکسپندر های متحرک که افراد بالغ می‌توانند شبانه از آنها استفاده کنند
  • روش‌های جراحی که در جریان آن‌ها استخوان فک به صورت انتخابی شکسته می‌شود و سپس مجدداً به شکل مناسب‌ترمیم می‌شود.
  • استفاده از براکت ارتودنسی

 باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که انتخاب گزینه‌های درمانی باید با توجه به شدت بیماری انجام گیرد و متخصص ارتودنسی بهترین کسی است که می‌تواند گزینه‌ای مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

 

کراس بایت

کراس بایت

 

 عوارض ناشی از کراس بایت

کراس بایت به شکل‌های مختلفی می‌تواند زندگی عادی و معمولی یک فرد را مختل کند. ساده‌ترین و معمولی‌ترین تأثیر این پدیده، زشت شدن شکل ظاهری صورت فرد است که از خندیدن در جمع خجالت می‌کشند و به مرور زمان باعث از بین رفتن اعتماد به نفس آنها می‌شود. اما حقیقتاً نمی‌توانیم تبعات آن را صرفاً به مسائل زیبایی ربط دهیم. قرار گرفتن دندانها در موقعیت نامناسب ممکن است باعث پارگی لثه، پارگی گونه‌ها و ناراحتی‌های مزمن شود.

نامنظمی بین دندان‌ها به حدی است که رعایت بهداشت دهان و دندان سخت می‌شود. این موضوع به مرور زمان می‌تواند دندان‌ها را در معرض پوسیدگی قرار دهد و حتی احتمال ابتلا به بیماری لثه را بالا ببرد. تلاش فرد برای قرار دادن دندانها در موقعیت طبیعی ابتدا خود را به صورت درد مزمن نشان می‌دهد، اما اثرات ثانویه دیگری در قسمت فک، گردن و شانه به وجود می‌آورد که بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  طول درمان ارتودنسی

درمان کراس بایت هر چه زودتر انجام شود، فرد ناراحتی و درد کمتری در طول زندگی تجربه خواهد کرد و روند درمان او هم ساده‌تر دنبال خواهد شد. افرادی که در سنین پایین برای درمان آن اقدام می‌کنند، به احتمال زیاد نیازی به انجام روش‌های جراحی ندارند و با ابزارهای ارتودنسی مانند براکت ارتودنسی و هدگیر می‌تواند دندانهای طبیعی داشته باشند.

با این حال، اصلی‌ترین و مهم‌ترین کسی که می‌تواند به هنگام مواجهه با کراس بایت به شما کمک کند، متخصص ارتودنسی است. پس سعی کنید به صورت منظم دندان‌های خود را به دندانپزشک نشان دهید و روند درمان خود را هر چه زودتر شروع کنید.

5/5 (1 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر امیر رضا فتاحی
دکتر رضا فتاحی در سال ۱۳84 با کسب رتبه برتر کنکور سراسری وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شده و در سال ۱۳۸9 از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شد. پس از پایان تحصیلات دکترای عمومی تخصص خود را در رشته ارتودنسی در دانشگاه تهران در سال 1389 آغاز نمود و همان سال موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی در دانشگاه تهران شد. ایشان از همان سال به عنوان استادیار دانشگاه شهید صدوقی یزد مشغول تدریس و تحقیق و پژوهش بود و تا سال 1393 علاوه بر طبایت در مطب شخصی خود در یزد به تدریس در دانشگاه میپرداخت. پس از آن دکتر فتاحی در سال 1396 وارد دوره فوق تخصص ارتودنسی _ جراحی (ارتوسرجری ) در دانشگاه شهید بهشتی شد.ایشان اکنون در مطب تخصصی خود درمان ارتودنسی بزرگسالان ، کودکان و هچنین جراحی ناهنجاری های فک و صورت را انجام میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *